PCB Yaptırmak

Başlatan serif_07, 28 Şubat 2018, 18:37:11

Burak

Bana da teklif ettiler ama ben istemedim , ilk başta düşündüm sonra da içime sinmedi .. Sonuçta birileri ödüyor .. Birileri ödemiyor ... Umarım bu 2018 kargoları takılmadan gelir .. Vergisi neyse vermeye razıyım .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

serif_07

abi insanı buna yapmaya zorluyorlar her zaman yerli üretimi desteklerim ama şöyle anlatayım.

Hobi amaçlı bulaştım elektroniğe ve bir duvar saati yapmaya karar verdim türkiyede pcb yapan firmaları araştırdım 1 adet yapan yok yapan da fahiş fiyatlara yapıyor yani yapılacak pcb 28,5 x 28,5 cm civarı birşey ve çift taraflı türkiyede 1 adet için 300 tl + kdv istediler 5 adet için 850+kdv istediler. Ben niye yurt dışında yaptırmayayım ki 5 adet için toplamda 250 tl civarı bir tutar ödeyeceğim :)

muyat

Dün telefonuma gelen mesajdan sonra tekrar DHL'yi aradım.
Bu sefer bir bayan çıktı...İçinde ne oldugunu ve toplam degerini sordu..
En ufak bir yalan söylemeden ne oldugunu, kaç adet oldugunu söyledim.
Bana kargo hariç bedelini söyledi.Dedim bu 5 dolar tutuyor zaten içinde 10 adet var ,gözden çıkardım ama çöpe gitmesin yazık dedim.
Tamam o zaman 30 euroyu aşmadıgınız için muafsınız dedi.Alışveriş yaptıgım linki istediler.Hepsini maille gönderdim.
Şimdi de mail gelmiş.Dağıtıma çıkmış.
Bir önceki görüştügüm kişi adet sayısından dolayı vergisini dahi ödesem bile gönderilemeyecegini ve istersem ordaki daha yetkili başka bir memur arkadaşla telefonda görüşmemi  söylerken, bir sonraki görüştügüm kişi ücrete bakarak  muafsınız  diyor.
Burda da  kurallar sanırım hem adet sayısına hem de ücrete bakılarak belirleniyor.
Tam emin değilim ama çok direnirseniz muhtemelen onlar da direniyor.
Bir arkadaşım ücret sınırını aşmadıgı halde adetli sayıda direnç sipariş etmişti.Onunki takıldı mesela vermediler kaldı gitti.Yani 30euroluk sayısı binlerce küsür bulan çeyrek watt direnç alırsanız muhtemelen kalır orda.
PCBWAY benim ilk  ve son tecrübem oldu.Bundan sonra ya hiç alışveriş yapmam ya da  ptt kargo ile göndertip 1 ay beklerim.

Burak

Alıntı yapılan: muyat - 06 Mart 2018, 10:35:30
Dün telefonuma gelen mesajdan sonra tekrar DHL'yi aradım.
Bu sefer bir bayan çıktı...İçinde ne oldugunu ve toplam degerini sordu..
En ufak bir yalan söylemeden ne oldugunu, kaç adet oldugunu söyledim.
Bana kargo hariç bedelini söyledi.Dedim bu 5 dolar tutuyor zaten içinde 10 adet var ,gözden çıkardım ama çöpe gitmesin yazık dedim.
Tamam o zaman 30 euroyu aşmadıgınız için muafsınız dedi.Alışveriş yaptıgım linki istediler.Hepsini maille gönderdim.
Şimdi de mail gelmiş.Dağıtıma çıkmış.
Bir önceki görüştügüm kişi adet sayısından dolayı vergisini dahi ödesem bile gönderilemeyecegini ve istersem ordaki daha yetkili başka bir memur arkadaşla telefonda görüşmemi  söylerken, bir sonraki görüştügüm kişi ücrete bakarak  muafsınız  diyor.
Burda da  kurallar sanırım hem adet sayısına hem de ücrete bakılarak belirleniyor.
Tam emin değilim ama çok direnirseniz muhtemelen onlar da direniyor.
Bir arkadaşım ücret sınırını aşmadıgı halde adetli sayıda direnç sipariş etmişti.Onunki takıldı mesela vermediler kaldı gitti.Yani 30euroluk sayısı binlerce küsür bulan çeyrek watt direnç alırsanız muhtemelen kalır orda.
PCBWAY benim ilk  ve son tecrübem oldu.Bundan sonra ya hiç alışveriş yapmam ya da  ptt kargo ile göndertip 1 ay beklerim.

İyi de yeni gümrük vergisi sınırı 22 Euro diye hatırlıyorum .. Nasıl oluyo acaba bu ? Ayrıca 30 euro bile olsa bu da 38 dolar yapar , yine bir aşım söz konusu .. Demekki kargo ücretini hesaba katmıyorlar .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

muyat

Bi 30 lafı geçti ama euro mu dolar mı onu da hatırlamıyorum.
ama şundan eminim...Kargo hariç bu sınır dedi.

Burak

O zaman çok sevindim .. Hayırlı uğurlu olsun .. Kaliteden memnun kalırsanız bence PCBway ile çalışmaya devam edin , lakin Hongkong post yada China Post seçenekleri aracılığı ile .. DHL biraz baş ağrıtıcı görünüyor .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

kudretuzuner

Merhaba,
Arkadaşlar ben buraya 4-5 sefer iş yaptırdım.Hepsinden memnun kaldım.Kredi kartı ile çalışıyorlar(paypall yok yalnız sanal kart kullanmanızı öneririm)belki birkaç dolar fazla oluyor ama bana göre çok çok kaliteli işler yolladılar.Sprint Layout 6.0 lisanslı programı kullanmaktayım.250 mmX200mm 5 adet pcb'ye 370 TL ödedim.Europost ile gelecek bir ayı bulur gelmesi.Gelince paylaşırım.Kolay gelsin.
https://www.seeedstudio.io/fusion_pcb.html

muyat

Dün itibariyle teslim aldım pcbway baskılarını.
Baskılar gayet güzel
Yalnız şunu sorcam.Mesela istedigim bazı entegre ve gösterge ledlerinin tatlı ve sıkı bir şekilde delige geçmesi için yuvarlak holpad modda thou 60-30 seçmiştim.Buna ragmen çok sıkı değil..Acaba kullandıkları matkap ucu mu hep 1mm yoksa ben mı daha değerleri düşürmem gerekiyor.İlk kez bir pcb bastırayım dedim.Delikler biraz geniş kaldı.

Burak

Mikrometre ile ölçtünüz mü .. ?

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

muyat

Hayir ölcmedim ama mesela 8 li entegre soketini takip ters cevirdigimde düşuyor yere.Mecburen soketin bacaklarini hafif egerek sabitleyip lehimliyorum.Boyle hafif sıkı girse guzel olcak.8 li entegre soketinde de yuvarlak 60-30 sectim hep.

Burak

O entegre soketleri 15-20th çapında pinlere sahip zaten .. O yüzden gayet normal görünüyor .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

serif_07

an itibariyle JLCPCB ile bu(ekte) durumdayız yazdıkları doğru ise çok hızlı çalışıyorlar ve bir de mail attım 30$ civarı ve 1 adet gösterilmesi için yaparız dediler. Şimdilik bir sorun yok ve pcbler gerçekten çok büyük 5 adet yapılıyor 28,5 cm civarı :)

serif_07

Arkadaşlar herkese selam.

PCB'lerim elime bugün ulaştı. Açıkçası bu kadar hızlı geleceğini tahmin etmiyordum. Üretim tam 1 gün sürdü ve 4 günde de elime ulaştı. Resimler de ekte. Çalışmaktan zevk alacağınız bir firma. Yaptıkları her işlemi siteye işleyerek size bildiriyorlar. En çok da bu yönünü sevdim :) Gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz. Türkiye'de 1 adet için 300 TL + KDV 5 adet için de 1000 TL+ KDV istenilen PCB'ye bu firmada kargo dahil 5 adet 250 TL ücret ödedim. Tek yapacağınız yüksek fiyatlı siparişlerinizde fiyatı düşük adeti de 1 adet olarak yazılmasını rica etmeniz ben bu şekilde yaparak gümrükte sıkıntı yaşamadım. Kalitesi de ortada. Herkese iyi günler dilerim.

muyat

Hangi firmada yaptırdınız pcbway mı?
Birde hangi kargo ile geldi?

serif_07

Merhaba;

jlcpcb.com'dan yaptırdım hocam. 284 mm * 284 mm ölçülerinde 5 adet yaptırdım. Kargo ile birlikte 66,78$ geldi. Kargo kesinlikle DHL seçmeyin diğer seçenek registered air mail'i seçin singapure post ile gönderiyorlar takip kodu ile takip edebiliyorsunuz.

İyi akşamlar