pt100 & ds18b20

Başlatan mithatbaris, 12 Mart 2018, 10:03:33

mithatbaris

Merhaba. Isıtma ve soğutma yapan bir sistemde boru içinden geçen gazın sıcaklığını ölçmem gerekiyor. Sıcaklık min 0 , max 70 derece olacak . burada pt100 mü kullanmalıyım yoksa ds18b20 metal kılıflı olanından mı. Pt100 konusunda deneyimim yok bu nedenle ds18b20 kullanmak istiyorum.   metal kılıflı olan ds18b20 sensörü kullanmak mantıklımıdır. ömrü ne kadar gider  bu konularda fikrinizi almak isterim.

ete

Belkide hiç bir kılıfı olmayan DS18B20 kullanman daha doğru olur. Metal kılıf genellikle sıvı ortamlar ile korrozif ortamlar için gerekli bana kalırsa. Gazın cinsini belirtmemişsin şayet oda korrozif ise paslanmaz çelik kılıf içinde DS18B20 kullanman daha doğru olur.
PT100 de kullanılabilir ama maksimum 70 dereceiçin PT100 kullanmak bence çok gereksiz. Üstelik bir çok zorluğuda var.

Ete

mithatbaris

teşekkürler . gazın cinsi r410a

mithatbaris

peki yaklaşık max 45bar gaz basıncı olacak . ds18b20 çelik kılıflı buna dayanabilir mi?
bir de NTC kullansam olur mu NTC-aps-xxs modelli bir ntc var paslanmaz çelik kılıflı silikon kablolu -60 ....+150 derece aralığında ölçüm yapıyor.
bu  konuda tecrübem olmadığı için tereddütte kaldım. ayrıca ntc kovanlı ve boru üzerine montajı daha kolay olacak gibi duruyor. DS18b20  kovanlı bulamadım.

NTC ile analog okuma yapacağım . bunun sistem içinde olması okumada hataya neden olabilecek gibi duruyor.
Ds18b20 ile daha doğru okuma yapacağımı düşünüyorum.
bunlar benim düşüncelerim.   

ete

45 Bar basınca dayanabilirmi onu firmasına sormak gerekir. Kılıf içine koysan kılıf bu basınca dayanamaz. Kapalı kılıf yaparsan kapandığı ortamdaki basınç nedeni ile içeride düşük basınç dışında yüksek basınç olacak ve kılıf yamulacak yada deforme olacaktır. Aynı şey PT100 içinde geçerli.
Bir borudan geçen gazın sıcaklığı boru sıcaklığınıda aynı seviyeye getirmezmi. ? Hazır satılan flanş lı sensörler (thermokupl yada Pt100) direk boruya vidalanacak şekilde yapılmışlardır. Bunlar daha ziyade borudan geçen sıvı sıcaklığını ölçmekiçin kullanılıyor ama gazın sıcaklığınıda ölçebilirler sanırım. Ama gazın geçiş hızı yüksek ise doğru sıcaklık göstermeyeceklerdir.
İşin tek çaresi sensörü yüksek basınca dayanıklı hale getirecek bir kılıf yapılmasıdır. Buda ancak prinçten özel bir kılıf olabilir. içine özel ısı ileten jel koyulup üzeri epoksi ile iyice kapatılmalıdır. Epoksi kalınlığı basıncı karşılaycak kalınlıkta bir iki denemeden sonra bulunabilir. Bu şekilde bir sistemle ancak bu sıcaklığı ölçebilirsin.

DS18B20 sensörü digitaldir. Direk okuyup işini görebilirsin. Ama PT100 veya thermokupl lar lineer değillerdir. Analog olarak ölçüp birde sıcaklık tablosu oluşturman ve sensörün direncini hesaplayıp tablodan o dirence karşılık gelen sıcaklığı bulman yada direk sıcaklık fromülüne uygulayıp sıcaklığı hesaplaman gerekir.  Çok zahmetli bir iş olduğunu belirtmem gerekiyor.

Ete

mithatbaris

pt100 ile ilgili yaptığım araştırma sonucunda

1-  max31865 entegresi ve modülüne rastladım. https://www.direnc.net/pt100-rtd-sicaklik-sensoru-amplifikatoru-max31865?gclid=EAIaIQobChMI3NPNuebo2QIVDV8ZCh2hwwZkEAAYASAAEgLTcvD_BwE

2-  microchip'in uygulama notlarında http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00687c.pdf mcp'lerle yapılmış devre var.

3- opa2180 data sheet'inde http://www.ti.com/product/OPA180-Q1/datasheet/power-supply-recommendations#SBOS5841625
9.2.3 RTD Amplifier başlıklı konuda figure 34

4- pt100 transmitter

bunlardan hangisini kullanmamı/yapmamı tavsiye edersiniz.  PT100 birkere aklıma girdi bundan bir sonuç çıkartım bunu yapmam lazım.  kısa sürede çözüm için hazır modül veya transmitetr kullanmak istiyorum. ancak tranmitter maliyetli olacak. max31865 daha kısa yoldan çözüm için daha mantıklı geldi . işi öğrenmek için ise devreyi kendim yapıp uygulamak istiyorum.

ete

Hiç birini kullanmadım. Hangisi bulunablir ve zahmetsiz ise kendin karar verip dene bence.
Ete