SMPS yapımı gerçekten çok mu zor ?

Başlatan mesut25, 12 Mart 2018, 14:24:25

mesut25

merhaba arkadaşlar akıllı ev sistemi gibi ve vazgeçilemiyen pıc li bir devre düşünürsek bu devreleri hep  12v adaptörle beslemek çalıştırmak devremizin anlamsız kaldıgını   kartımızda basit ama kullanışlı bir smps olması gerektigini düşünüyorum bunu için uzun bir araştırma yapıyorum ama düzgün bir çalışma yok  yada oldu bittiye gelmiş araştırmalar sonucu zor bir iş gibi görünüyor hem mazeme hem elktronık kart   hesaplar  karmaşık ben bulunabilen hazır mazemeler kulanarak yapılabılır mı diye araştırmalarım devam ediyorum  çalışma masamda 5 adet smps sökütügüm devreler var çinden mini smps sipariş verdim onlarıda bekliyorum aslında sorun burda trafo sarmak bir smps devresindeki tüm mazemelerin bulunabilirligine baktıgımda sadece trafo ve karkas sıkındısı oldugu görülüyor yine çinde

https://tr.aliexpress.com/item/EI33-transfomer-bobbin-bakelite-material/32673891400.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.afPBlE

EI33 EE33 dikey 12pin (6 + 6pin) trafo bobin PC40 ferrit  3,07 dolar gibi  diyer mazemeler çok uygun  bulunabilen mazemeleri bir standart uyarlayabilirsek ve bu mazemeler üzerinden hesapları oluşturabilirsek   bir  smps yapabılıriz
amaç= 5v 1a ve 3,7v 1a çift çıkışlı bir smps yapımı
çokta hesap kitaba girmek istemiyorum

aklımda şu sorular var
1 .. ben 5v smps den söktügüm bir trafoyu başka bir 5v smps taktıgımda aynı performanyı alabılırmıyım yada deveremi etkiler mi (elimdekiler arızalı oldugu için bakamıyorum)
2 internette buldugumuz çift çıkışlı bir smps devresindeki trafosunu tek çıkışlı (telefon şarjı gibi ) trafosunu söküp üzerine hesap yaparak üzerine ikinçi bir sargı sararak devremizde kulanabılırmıyız
çinden gelen ürün bakarak bir baskı devre çıkarmayı düşünüyorum bu ne kadar etik bilmiyorum ama kopyamadan üzerinde çalışmadan olmayacak gibi
3. smps devresini volt ve amperi saglayan üretilen Hertz  mi yoksa bobin üzerndeki sargılar mı ? tam anlamış degilim

çinden gelicek olan devreyi üzerinde çalışmalarım olucak fakat daha önce çalışması olan bir yol gösterırse sevinirim

burda mini smps  develer incelen miş bu üzerinden çalışma  yapabılırsek bizim bu devrelere uyum saglayak çift çıkışlı bir trafo yapabılırek güzel bir çalışma olabılır
https://mysku.ru/blog/china-stores/36705.html