Camilerdeki namaz vakitleri

Başlatan cemilsivas, 26 Mart 2018, 00:00:05

cemilsivas

İyi geceler arkadaşlar. Camilerde kullanılan namaz vakitleri panosu sizce nasıl yapılıyor? Bir eeprom mu kullanılıyor? Ya da hesaplama mı yapılıyor?

ete

Biraz kafa çalıştırırsak şu sonuca ulaşırız ,namaz vakitleri, yılın hangi gününde ise güneşin doğuş ve batış durumuna göre belirleniyor. Kısaca değişken bir durum var diyebiliriz. Değişen bir şeyin ya hesabı olur yada önceden hesaplanıp bir tablo luşturulup gün bilgisine göre tablodan alınıp yerine koyulur. Birincisi ni yapmak çok daha kolay sanırım. Zira 365 tane gün için en azından 365 parametre kaydetmek ve bu parametreye göre de diğer gün içindeki saateri hesaplamak veya 365 x 5 adet bilgi kayıt etmek bunu bir matrix haline getirerek indexlemek ve gün-ya bilgisi üzerindenbir index oluşturarak gerekli bilgiyi kayıt içinden çekmek gerekir buda çok zor değil. 365 x 5=1825 adet kayıt demektir ki 2K lık bir epromla kolaylıkla yapılabilir. (2k=2 x 1024=2048 byte hafıza demektir)
Yapmayı planlıyor isen öncelikle bu zamanı nasıl belirleyeceğine bak. Hesap şimdi bana daha zor gözükmeye başladı. Bir sistemi yada formülü vardır elbette araştırıp bulmak gerekir. Ama kayıt işi kolay gözüküyor. Al bir saatli marif takvimi içinden okuyup eproma kayıt et ki bu bilgi programınbaşına sabit eproma kayıt edilecek bilgi olarak verilebilir ve pic programlanırken otomatik eprome yerleşir. Böylece oradan okuyup kolaylıkla alabilirsin.
Sistem 2K lık eprom, 1 adet doğru çalışan RTC (DS3231), bir işlemci ve 5 adet 4 digit displayden oluşur.

Ete
Edit: bir hata yaptık sanırım 1825 x 2 =3650 kayıt gerekecek 1 byte saat için 1 byte dakika için bu durumda 4K lık bir eprom kullanılması gerekecektir.

cemilsivas

Peki hocam güncelleme nasıl olabilir? Mesela 1 ya da 2 yıllık namaz vakitlerini attım. Sonrasında kullanıcının kendi güncellemesi için yapılabilecek basit bir devre veya uygulama var mı?

ete

Bu vakitler bildiğim kadarı ile yıllık bazda sabittir yıldan yıla değişmez güncelleme gerektirmez.
Ancak ve ancak saatler ileri geri alınırsa değişiklik gerekir ki oda artık kaldırıldı diye biliyorum.
Böylece bir değişiklik yada güncelleme gerekemz bana kalırsa.

Ete

cemilsivas

POWER

Hocam bildiğim kadarıyla ezan vakitleri yıllık bazda değişiklik gösretiyor.Atık gün meselesi gibi.yani 3 yıl değişiyor 4. yıl başa dönüyor.
01.01.2018 öğle namaz vakti-12:47
01.01.2019 öğle namaz vakti-12:48
01.01.2020 öğle namaz vakti-12:50
01.01.2021 öğle namaz vakti-12:47
........................................................
.......................................................
gibi. ezan saatleri örnek olarak verilmiştir.gerçekte farklı olabilir.

cemilsivas

Alıntı yapılan: POWER - 26 Mart 2018, 21:19:42
Hocam bildiğim kadarıyla ezan vakitleri yıllık bazda değişiklik gösretiyor.Atık gün meselesi gibi.yani 3 yıl değişiyor 4. yıl başa dönüyor.
01.01.2018 öğle namaz vakti-12:47
01.01.2019 öğle namaz vakti-12:48
01.01.2020 öğle namaz vakti-12:50
01.01.2021 öğle namaz vakti-12:47
.......................................................
gibi. ezan saatleri örnek olarak verilmiştir.gerçekte farklı olabilir.
Aynen hocam dediğiniz gibi Hatta 3-4 seneliklere baktım.  Aynı yok hiç. Sanırım hesaplama yapmamız gerekecek. Ama nasıl???

ete

Enteresan sabit olduğunu düşünmüştüm. Değilmiş demekki.
Ete

muratu

Camilerdeki vakit matikler yanlış bilmiyorsan diyanetin sitesinden aldıkları vakitleri eeprom ya da işlemci eepromuna kaydediyorlar bı tane açıp bakmıştım ama uzun zaman oldu işlemci rtc ve ısı sensörünü hatırlıyorum 24cxxx serisi var mıydı hatirlamiyorum.