DİJİTAL LCD FAN HIZ KONTROLÜ pic 16f877A HAK.

Başlatan Makmuh, 05 Nisan 2018, 15:40:31

Makmuh

Hocam yazınızı dün akşam okudum. Yazınızda da belirmişsiniz belli bir süre sonra yazdığını hatırlamakta güçlük çekersin diye ilk olarak hatırlamadım saçma geldi yazdığım sabaha kadar düşündükten sonra orada ne yapmaya çalıştığımı buldum. Belki daha kolay yollu vardır bilmiyorum ama benim orada sbekle adındaki değişkenimin 20 den yukarı çıkmasını istemediğim için 20 ise hala artırılmaya çalışılıyorsa artırmamak için yazmaya çalıştığım bir şeydi.
if SBESLE<>20 and ARTI=0 then 
                   SBESLE=SBESLE+1
                   SURE=0
                   pause 200                 
               endif

Bu şekilde değer 20 üzerinde bir değere çıkabiliyor.

Bundan sonraki kod yazarken sizin anlattığınız gibi hepsini aynı hizaya yazmayacağım. Ben 35 yaşından sonra hiç elektronik bilgim olmadan sizin formunuzu ve derslerinizi takip ederek öğrenmeye çalışıyorum asıl mesleğim makina mühendisi bu kod yazmasıyı hobi olarak yapıyorum.

Belirtiğiniz program kısaltmaların hepsini uygulayacağım. Ben program yazarken If içerisine hep bir iş yazıyordum and hiç kullanmayı bilmiyordum and ve or kullanarak ta programımdan baya bı satır silmiş olacağım bu şekilde.
Teşekkur ederim.

ete

Sbesle 20 yi geçmesin istiyorsan komutta ufak bir değişiklik yeterli olur,
if SBESLE<20 and ARTI=0 then 
    SBESLE=SBESLE+1
    SURE=0
    pause 200                 
endif
şeklinde yazarsan hiç geçemez. Tabiiki bir başka yerde Sbesle değerini değiştirmiyor isen.

Ete