Telefon bluetooth ları

Başlatan Celal Kızılırmak, 10 Nisan 2018, 23:46:51

KMD

Celal nasil oluyorda BILGI degiskeni byte oldugu halde celal yazisini byte sigdirabiliyorsun hala cozebilmis degilim ???
Celal yazisi Binary cod:1100011 1100101 1101100 1100001 1101100 hadi byte sigdir bakalim

KMD

Iki harfi bile sigdiramazsin,ornek al1,al2 ... degisken tanimlayip her harfin bilgisini bunlara yuklemen lazim

İlyas KAYA

Hserin [bilgi] komutu sadece 1 tane byte bilgi alır.
Ben yazarken yukarıda arkadaş yazmış. Her byte 'i yani her karakteri ayrı ayrı almanız gerekir.
Bunun için hserin [BILGI, BILGI1,BILGI2,BILGI3] GIBI kaç tane byte alınacaksa o kadar değişken taninlanmali yahut dizgi taninlanmali.
Eğer yazılar değişik değişik gelmeyecek ise tek byte ile de yapabilirsiniz.
Amaç sadece ekranda bilgiyi görmek ise de tek byte ile yapabilirsiniz.

Dizgi için örnek;

Bilgi var byte [16]

For x=0 to 15
Hsersin [bilgi

• Next

X dizisine gelen 16 byte veriyi komple almış olduk.

Yine bir for döngüsünde lcd ekrana karakter yazdırırken  bir sağa kaydırma yaparak ekrana tüm bytelar tek tek yazılır ancak burada sadece ekranda görürsünüz.
    Eğer lcdin komutu ile lcd deki karakterleri okursanız tüm yazıları alabilirsiniz.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

KMD

Ilyas hocam verdiginiz ornegi bi deneyim  :) sonucu yazarim.tesekkurler

Celal Kızılırmak

KMD hocam verdiğiniz kodlarla denedim ben lcd ye yazı göndermek için 16 değişken tanımladım lcd karakter bakımından dolayı ama bu seferde illaki 16 karakter göndermen gerekiyor yoksa almıyor bn her zaman 16 karakter değil bazen 5 bazen 2 vs karakter göndermek istiyorm. Birde ilyas hocam verdiğiniz kodu nasıl deneyebilirim tam kod verebilirmisiniz.

KMD

Celal veri almanin baska yolunu ariyorum simdilik cozum bu gibu ven soyle yaptim ornek 16 karakter ama iki karakter yazdiktan sonra gerisini bolluk karakteri ile doldurup 16 ya tamam layip gonderiyorum ise yariyor

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: KMD - 18 Nisan 2018, 10:49:17
Celal veri almanin baska yolunu ariyorum simdilik cozum bu gibu ven soyle yaptim ornek 16 karakter ama iki karakter yazdiktan sonra gerisini bolluk karakteri ile doldurup 16 ya tamam layip gonderiyorum ise yariyor

KMD

Celal bu program ıle lcd ekrana tek tek karakter yolayıp yazabılıyosun.karakterler 16 olunca ekran sıfırlanıyor :) kolay gelsın
;========================================
Device=16F877A
XTAL=20
ALL_DIGITAL TRUE
TRISA = 0:PORTA=0
TRISB = 0:PORTB=0
TRISC =%10000000:PORTC=0
PORTD = 0:PORTD=0
PORTE = 0:PORTE=0

Declare LCD_TYPE alpha 
Declare LCD_LINES 2
Declare LCD_INTERFACE 4
Declare LCD_DTPIN PORTB.4
Declare LCD_RSPIN PORTB.0
Declare LCD_ENPIN PORTB.1
Dim AL As Byte
Dim X As Byte
X=1
DelayMS 1000
;=====================================
SerOut PORTC.6,84,["OK",10,13]
;============================================================================
BASLA:
If X=16 Then         ;x 16 karakterre ulasınca ekranı sıl
Print At 2,1,"EKRAN SIFIRLANDI"
DelayMS 500
Clear
Cls
X=1
EndIf

Print At 1,1," HC-06  "
;=======================================
                 SerIn PORTC.7,84,500,DON,[AL]
DelayMS 1   

Print At 2,X,AL             ;lcd de her karakter ıcın bır sonrakı sıraya yaz
X=X+1                         ;her verı alısta x'i 1 artır lcd de bır sonrakı karakter ıcın
DelayMS 1                   
         SerOut PORTC.6,84,[AL,10,13]               ;ALDIGIN VERIYI TERMINALE GERI YOLLA SONRA 1 SATIR SAGI IN
DelayMS 1                   
         SerOut PORTC.6,84,["OK",10,13]     ;TERMINALE OK VERISI YOLLA
;==============================================             
GoTo BASLA
;=================================================

KMD

Ete hocam ızleyebılecegımız farklı bır yol varmı.1.yol al1.al2... gıbı degıskenler tanımlayarak verı aldık fakat ıkı karakter gondermemız gerekınce gerıye kalan karakterlerı bosluk karakterı ıle doldurup yolluyorduk. ıkıncı yontem en son paylastıgım progrmda oldugu gıbı.baska bı yontem varsa yardımcı olurmusunuz

ete

BU konuyu kendi aranızda hallediyorsunuz diye pek takip etmedim. Ben şunu bilirim. Kaç karekter yollanıyor ise o kadar değişkenle alınmalıdır. Bu işlerde bazen 5 bazen3 karekter yollanacak diy ebir şey yoktur olamaz da . İşe bir standart getirmek gerekir. alırken de verirkende standart adette veri almak veya vermek gerekir aksi halde sürekli sorun yaşarsınız.

Ete

İlyas KAYA

Verinin başına header ekleyip kaç byte karakter göndereceğinizi yazarsanız alıcı da buna göre for döngüsü oluşturup verileri alabilirsiniz.
Ornegin ;
5 , a,b,c,d,e
3, d,e,f

Gibi.

Alıcı ilk byte i alıp buna göre diğer byte ları bekler ise hiç bir sorun kalmaz

KMD

Ilyas kaya bu dediginizi ablayamadim.kisa bir programla ornek versen :)