Pic 5V dan yüksek gerilim ile beslenir mi ?

Başlatan M.A.A, 28 Nisan 2018, 12:09:33

M.A.A

Merhabalar.
Yaptığım sistemde gelen sinyaller (lojik 1 ve 0) 8V. Ben pic i 5 V ile besledim. Sistem sıkıntısız çalışıyor. Ancak gelen sinyalleri pic e girdiğim zaman 6-7 volt arası oluyor girişler. Bunu önlemek ve merakımı gidermek için pic in beslemesine 8V verdim. Kısa sürede bozulacağını tahmin ediyordum ama 2 gündür sıkıntısız çalışıyor. Genel olarak pic 5V dışından bir gerilim ile beslenebilir mi ?

şimdiden teşekkür ederim.

İlyas KAYA

Akım gerilim dengesini sağlarsanız çalışır ancak ısınmaya başlar. Bu ısı 55 derecenin üzerine çıktığında işlemci sapıtmaya başlar ve 70 derecenin üzerine çıktığında ise yanar.

0.002 TL lik 5v1 voltluk bir tane zener diyot ile korumak varken bence çok gereksiz bir risk olur.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

M.A.A

Zaten devremde 7805 var. Ancak pici 5 v ile besleyince pull-up açık olan portb lere lojik 1 i 8v verince 5 volt ile 8 voltu birleştirmiş oluyoruz. Bu durum devrenin çalışma mantığını etkilemiyor. Siz port girişlerine mi zener bağlamamı söylüyorsunuz ?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: M.A.A - 28 Nisan 2018, 18:24:37
Zaten devremde 7805 var. Ancak pici 5 v ile besleyince pull-up açık olan portb lere lojik 1 i 8v verince 5 volt ile 8 voltu birleştirmiş oluyoruz. Bu durum devrenin çalışma mantığını etkilemiyor. Siz port girişlerine mi zener bağlamamı söylüyorsunuz ?

Evet port girişine yada besleme farketmez .
Ben 220volt u dahi pic pinine direk giriyorum ama ne yapıyoruz? Akımı sınırlamak için direnç koyuyoruz ve gerilim bölücü ile giriyoruz .
Olurda bir sıçrama yada direnclerde bir aksaklık olursa her ihtimale karşı bir tane zener koyuyoruz.
Sorunsuz birşekilde kullanmaya devam ediyoruz:)

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: MB_77 - 29 Nisan 2018, 01:20:44
pic port pinlerinde vss'den porta ve porttan vdd'ye dahili diyotlar var zaten. bunlar voltaj koruması için yeterli değil mi zaten.
max. voltajı 6v'larda sınırlıyor olması lazım

Nerede yazıyor bu bilgi ?

MB_77

MB_77

F®T

MB_77 hocam çok ilginç bir nokta yakalamışsıznız.Fakat o diodların port giriş voltajını 5 voltta regüle etmeyle alakası yok.O diodların görevi farklı.Parazit ile ilgili durumlar için olduğunu düşünüyorum.Pdf lerdede esd diyod olarak tanımlamış.
Dedikleriniz doğru ise microchip yayınlarından bulup bizide aydınlatın lütfen.

Elektrostatik Boşalma (ESD, ElectroStatic Discharge), farklı elektriksel yüke sahip iki nesnenin birbirine yaklaşması veya temasıyla oluşan çok hızlı elektrik akışıdır. Nesnenin yüklü olmasının yanında yükleri ayrışmış, kutuplaşmış cismler de ESD'nin kaynağı olabilir. ESD'nin nedeni, statik elektrik yüküdür. Belirli bir kutbiyete sahip nesnede elektrik potansiyel olarak beklemektedir, durağandır. Farklı potansiyelde bir nesne ile temas durumunda, statik haldeki yükler bir nesneden diğerine akmaya başlar ve buna "boşalma" (deşarj) denir. Eğer potansiyel farkı çok yüksekse, boşalma işleminin başlaması için temas gerekmez. İçinde bulunulan ortama göre (genel olarak havayı değerlendirebiliriz), yeterli mesafeye yaklaşmaları durumunda (hava için 30 kV'ta 1 cm mesafe) nesneler arasındaki ortam yalıtkanlığını kaybeder ve iletime geçer. Buna "elektriksel delinme" (breakdown) denir. Aslında gerçekleşen şey, nesneler arasında oluşan elektrik alanın mesafeyle ters orantılı olarak artması ve delinmeye neden olmasıdır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Maxim

picin girişine 8volt, 20volt, 100 volt ta girebilirsiniz ama direk değil!
gerekli seri direnç ve gerilim bölücü direnç + 1 tanede 5v6 zener ile girersiniz bunda bir gariplik yok
yukardada yazılmış zaten aynısı

ama giriş 8 volt diye pici 8volt ile besleme fikri benim aklıma 50 yıl düşünsem gelmez
saçma çünkü :)
picin çalışma gerilim aralığı basbaya net bir şekilde datasheette yazıyor, o da 5.5 volt max
8 volt verince işlencinin çalışıyor olması hiç birşey kanıtlamaz, çünkü nelerle karşılaşacaksınız bilinmez

M.A.A

Teşekkür ederim cevaplar için.
Maxim hocam, zaten yanar niyeti ile bağladım, yanmayınca şaşırdım.

Devrem şu şekilde :
1) 8 Volt un lojik 1, 0 Voltun lojik 0 olduğu sinyaller geliyor. Ben bunu Pic in PortB sine pullup açık iken girdim.
2) 8 Volt lojik gelen devrenin üzerinde LED var. Gelen sinyal lojik 1 olursa LED sönük, lojik 0 olursa LED yanıyor.
3) Gelen sinyal lojik 1 iken ben manuel olarak 0 a çekersem LED gene yanıyor. Yani LED i direk çıkışın durumuna bağlamışlar.

Ben bu sinyali PIC e bağladığım zaman 6-6,5 civarı oluyor. Bu durumda ilgili LED hafif yanıyor. Bunun nedeni anlamak ve denemek için PIC i 8 volt ile besledim. 5 volt ile 8 volt çakışması olmadığı için LED hiç yanmadı. Saçma olan şeyi denememin nedeni buydu.

Pic girişine 8 volt girdiği için bozulma ihtimali nedir peki ?

MB_77

MB_77

MB_77

F®T

Hocam şu 220vac yi pic uçlarını siz direk versenizde bizde öğrenseydik ne olduğunu. :)

Arkadaşlar sakın ola pic girişlerini  uygun direnç kullanarak uygun voltaj seviyesine getirmeden  direk olarak yüksek voltaj vermeyin.Yoksa mortigen.
Hatta sizin başınıza bilem bişiler gelebilir.
Aman ha dikkat!!!!
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.