Pic 5V dan yüksek gerilim ile beslenir mi ?

Başlatan M.A.A, 28 Nisan 2018, 12:09:33

M.A.A

Yarın sistemin yanına gidince direnç ve/veya diyot koyarak deneyeceğim. 8 Volt ile pic girişi arasına diyot koysam, Giriş 8 Volt iken Pic e doğru akım akmasa, giriş 0 a çekildiğinde Pic ten 0 a akım akıp giriş Lojik0 ı anlasa olur mu ? (Butona basınca girişi 0 a çekmek gibi)

Birde en küçük SMD diyot kılıfı hangisi ?
805 kılıf diyot var mı ?

F®T

Bana göre enerjimizi başka işlere harcamamız daha hayırlı olur.
Yapan adam nasıl kullanacaginida yazmış.
Bizde o tekniğe uygun kullanmak düşer.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

M.A.A

Alıntı yapılan: F®T - 29 Nisan 2018, 21:42:31
Bana göre enerjimizi başka işlere harcamamız daha hayırlı olur.
Yapan adam nasıl kullanacaginida yazmış.
Bizde o tekniğe uygun kullanmak düşer.

Anladım 5V dan yüksek gerilim ile besleme olmaz.
Şuan ki sorduğum şey 8V girişi lojik 1 olarak anlarken olacak sorunlar ve onun önüne geçilmesi.
Bunun için resimdeki durum uygun mudur ?

F®T

Hocam port girişine diod yerine 1 adet 1k atsan yeter.Daha uygun olur.Burda onemli olan akımı sınırlamak.Akimi sınırlayınca zaten gerilimde düşüyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

M.A.A

Oraya direnç kullansam akım düşer port u koruma alırım ama led in az yanmasını engelleyemem. Madem ilave parça kullanacağım. Bari diyot kullanayım 8V tarafından pic e hiç akım akmasın, 0 a geçinde de PIC algılasın. Yanlış mı düşünüyorum ?

F®T

M.A.A hocam devrenin tam bağlantı şeklini koyarmısın.

M.A.A

Alıntı yapılan: F®T - 29 Nisan 2018, 22:19:23
M.A.A hocam devrenin tam bağlantı şeklini koyarmısın.

Bu devrenin şekli. Tek farkı tuş girişi yerine 8 V - 0 V geliyor.

F®T

Tuş girişlerinde ledmi var.Nasıl bağlı.8 volt nerden geliyor?

M.A.A

Alıntı yapılan: F®T - 29 Nisan 2018, 22:28:14
Tuş girişlerinde ledmi var.Nasıl bağlı.8 volt nerden geliyor?

Başka bir devreden(müdehale edemeyeceğim) çıkış olarak 8V ve 0 V geliyor. PLC gibi düşünebiliriz. Çıkış 0 olunca devrenin üzerinde ilgili LED yanıyor.
0V= Lojik 0
8V= Lojik 1 olarak düşünürsek.
Çeşitli durumlara göre Lojik1 ve Lojik0 oluyor. Yaptığım devre bu kombinasyonlara göre çıkış veriyor. ULN2803 ile role çektiriyor.

F®T

Siz diğer devrenin eksisi ile bu devrenin eksisini birleştiriceniz.
Daha sonra diğer devreden gelen uyartım ucuna 220 ohm bağlıcanız.
direncin diğer ucunu pic ucuna giriceniz.
Ayrıca pic ucundan bir 220 ohm ile ledin eksisine girip ledin artısını pic devresinin 5 voltuna bağlıcanız.
Diğer devreden 8 volt geldiğinde pic girişine 5 volt gidicek.led yanmıyacak.
Diğer devreden eksi yani 0 volt gelince pic girişine 0 volt giricek ve sizin devredeki led yanacak

ete

Sıfır geçiş yakalama projelerinde pic pinine 1Mohm direnç üzerinden direk 220V AC verildiğini çok gördüm.
Bu verileceğini gisteriyor ama akım ve volt olarak bu voltajı öldürüp öyle veriyorlar elbette.
Bu konunun en mantıklı ve elektronik kurallarına uygun şekilde halledilmesi için 8V tarafı bir optoya bağlanıp yalnızca opptonun IR ledi sürülecek şeklde ayarlanıp karşı tarafta bulunan transistör ise picin 5V sistemine bağlanarak hem izolasyon hem koruma sağlanmış olur.

Yok ben opto kullanamam deniyor ise tek çare gerilim bölücü kullanmak yada araya kurtarabildiği kadar direnç koyarak işi çözmek. Bir direnç koyduktan sonra 2 ci direncin koyulması sorun yaratmaz herhalde o halde doğru çözüm gerilim bölücü kullanmak olurdu. Ama Opto kullanmak çözümünde ısrar ederdim ben.

Ete

Maxim

en doğrusu en güvenli olanı opto elbette
ama seri 1k ve 1k da gerilim bölücü direnç ile pic girişine 8v > 4volt gelir
2 tane basit direnç bu işi çözer

led yanması lazım ise 3mm lik kırmızı led yanar sorunsuz
olmadı 1k yerine 560 ohm takılır led gene yanar

sıfır gelince led yansın istersek o zaman ledi fot`un dediği gibi bağlamak lazım

Maxim

eğer led işin içinde yoksa
sadece seri 1 adet 10k koy tamamdır.

İlyas KAYA

PIC lerde IO port limitleri besleme +-1v5 max olarak belirtilir. Besleme 3v3 veya 5volt olarak baz alınır.
Bu konuya daha fazla girmeyeceğim tercih sizin.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.