Anahtarlamalı Kaynakta Akım Ölçümü

Başlatan Bahri Bilir, 28 Nisan 2018, 15:32:55

Bahri Bilir

Slm arkadaşlar.
Amacım 0-300 VDC Max 1A akım sabitleyebilmek.Ve akım sabitleme işlemi max 1sn içerisinde 0.1mA hata payıyla yapılabilmeli.Yük omik.

Standart 12-220 Volt İnverter çıkışındaki DC baradan sonraki 50 HZ ye çeviren kısmını söküp inverteri 12 VDC to 300 VDC yaptım.
Daha sonra 12V tarafındaki mosfetleri süren TL494 entegresinin (250kHz) 4.pininden 0-5 Volt gerilim uygulayarak çıkışı 12-300V arası ayarlı yaptım.
Daha sonra yük GND hattına seri 2,2 K direnç bağlayıp direnç üzerine düşen gerilimle set noktasını eşitleyecek bir opamp devresi (oransal pid) kurup TL494 ün 4.pinini kontrol ettim.

Ama akım ölçümü için seri bağlı direnç üzerine anahtarlama frekansı çok fazla etki ettiği için devre bir türlü istediğim hata payının altına düşüremedim. 180mA set noktası 190-170 ma arasında kayıyor yüke göre.

Yüke seri bağlı direnç üzerinde düşen 0,8 voltta 250kHz lik 1,5 voltluk rıpıllar var ve sorunnun bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Eğer RC filtre atarsamda true rms değeri değilde galiba ortalama değer ölçüldüğü için yine istenilen sonuçları alamıyorum.

Kısaca sorum anahtarlamalı bir kaynaktaki akım 0.01 mA çözünürlükle nasıl ölçülebilir.

Yada anahtarmalı kaynaktaki anahtarlama rıpılları hangi seviyeye kadar yok edilebilir.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Bahri Bilir

Bahri Bilir

Osilaskop görüntüsünü aldığım devrenin çıkış şeması aşağıdaki şekilde.Değerlerde şemada olduğu gibi.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

Bahri Bilir

Hocam Trafonun primer kısmına (12V giriş) omik 350 ohm yük bağladığımda rıpılarda 0,1 mV luk artış oluyor.Onun haricinde sinyal yapısı değişmiyor.
Yada yanlış anladığımı varsayarak sekonderine (300V AC çıkış) kısmına 350 ohm luk omik yük bağladığımda 0.05 mV kadar rıkıllarda azalma oluyor.Ve yine sinyal yapısı değişmiyor.

F®T

L1 değerini arttırın.Köprü diod çıkışınada 1nf 100 nf 1 uf kapasite atın. C1 e paralel 1nf 100 nf 1 uf kapasite atın ve çıkışa C1 e parelel bir yük direnci atıp denermisiniz.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

MB_77

Bahri Bilir

C1 e paralel 10uf,1uf,100nF,10nF ve 1nF ekleyip test ettiğimde aşağıdaki şekilde oluyor seri direnç üzerine düşen gerilim 1 mV Volt/Div de.Yük olarak 700 ohm var.

[IMG]http://i67.tinypic.com/2zsth1z.jpg[/img]

Yükü 2 katına çıkardığımda da ise 2. görseldeki gibi farklı bir gürültü biniyor sinyale, devre düşük bir sesele ötüyor.Ve galiba PİD kontrol devresinden kaynaklı

[IMG]http://i63.tinypic.com/33vevxx.jpg[/img]

Şok bobininden önce kondansatör atarsam görev süresi düşürüldüğünde mosfetler ısınıyor.Anlık kondansatör şarj akımlarından dolayı o yüzden şok bobininden önce kondansatör atamıyorum.1nF ,10nF de ısınma olmuyor ama onlarında faydası olmuyor.

Devrede 60N06 mosfetler kullanıldı ve max 300 watta çalışacak bir devre.O yüzden 300 ohmdan daha fazla yük bağlamak yani trafo çıkışlarına düşük değerlikli sönümleme  direnci bağlamak devreye büyük yük olmaz mı?

MB_77

MB_77

İlyas KAYA

Opampli kısmının bir şeması yok mu yada bir devre şeması?

Konuyu 3 5 sefer okudum anlamadım.
Sonra anladım ki pwm ile kontrol edilen bir mosfetten current sense yapmak mis mesele. Tabi doğru anladı isem ?

Bence devre semanızı görelim ne yaptınız ne yapmadınız bir bakalım.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!