rf sorunu

Başlatan gigabytetr, 05 Mayıs 2018, 12:04:32

gigabytetr

meraba arkadaşlar
yaptığım basit bir kumanda sisteminde problem yaşıyorum.sistem verici enerjilendiğinde sinyal göndermeye başlıyor ,(alıcı sürekli enerjili)alıcı çıkış veriyor verici enerjisini kesince alıcı çıkışı kapatıyor,normalde bir sorun yok ama verici sinyal gönderiyorken çekim alanı dışına çıkarsam verici enerjisini kessemde alıcı çıkış vermeye devam ediyor taki tekrar çekim alanına girip vericiye enerji verene kadar bu şekilde kalıyor bunu nasıl aşabilirim,bir yolu varmı?
verici
BASLA:
  VER=111

GONDER:

HSEROUT [REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]
HSEROUT ["116",VER]
HSEROUT ["116",VER]
HSEROUT ["116",VER]

GOTO BASLA

alıcı

BASLA:

hSerIn 10,ATLA,[WAIT("1","1","6"),BILGI]

SAYAC=0

IF BILGI=111 THEN :HIGH SINYAL :HIGH PORTB.4
IF BILGI=222 THEN :HIGH SINYAL :HIGH PORTB.5

ATLA:

SAYAC=SAYAC+1
IF SAYAC=2 THEN 
SINYAL=0 :PORTB.5=0  :PORTB.4=0
endif

GOTO BASLA

F®T

Bilgi değişkeni 111 ise portb.4 1 olsun istenmiş.Tamamdır.Fakat verici data yollamadığı zaman 111 gelemicek.Bence bilgi 111 değilse portb.4  0 olsun denmesi lazım.

IF BILGI=111 THEN 
HIGH PORTB.4
ELSE
LOW PORTB.4
ENDIF
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gigabytetr

hocam bu şekilde kullanırsak 111 gelmicek ama başka bir bilgide gelmicek ,else kullanırsak 111 yerine başka bir bilgi gelmesi gerekmezmi

İlyas KAYA

IF SAYAC>=2 THEN 
SINYAL=0 :PORTB.5=0  :PORTB.4=0
Sayac=0
endif

Böyle dene birde
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

gigabytetr

ilyas hocam ,dediğiniz gibi denedim oldu gibi .çeker çekmez mesafede kararsızlık yapsada (basit modüllerle bunun çözümü yoktur heralde)  alan dışına biraz  çıkınca çıkış 0 oluyor ,vakit ayarlayıp detaylı denicem yardımlarınız için teşekkürler ...

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: gigabytetr - 05 Mayıs 2018, 16:00:43
ilyas hocam ,dediğiniz gibi denedim oldu gibi .çeker çekmez mesafede kararsızlık yapsada (basit modüllerle bunun çözümü yoktur heralde)  alan dışına biraz  çıkınca çıkış 0 oluyor ,vakit ayarlayıp detaylı denicem yardımlarınız için teşekkürler ...

Sayac>=2 değil de biraz arttırın. Mesela 10 yapın.
Role çektikten sonra da 300ms bekleme verin. Hatta ben olsam 700 ms veririm

IF BILGI=222 THEN :HIGH SINYAL :HIGH PORTB.5
Pause 700

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!