DS 3231 modülün ileri gitme sorunu

Başlatan Analog, 07 Mayıs 2018, 10:48:38

Analog

Merhaba arkadaşlar. Elimde 3 adet DS 3231 modül var. Bunlardan 2 tanesinin DS3231 cipi birbirinin aynı diğerinin çipi farklı, sanırım bunlar farklı farklı üreticilerin imalatları olduğundan kaynaklanıyor. Sorunum şu cipi aynı olan 2 adet DS 3231 modül elektrik kesildiğinde 15-20 saniye kadar ileri gidiyor. Bununda sebebinin regüle devresindeki elektrolitik kondansatörlerin boşalması sürecinden kaynaklandığını fark ettim. Elektrik kesilip kondansatörler boşalırken yavaş yavaş düşen gerilimde cip ileri gidiyor. Kondansatörleri devereden çıkarınca elektrik kesilsede sorun çıkmıyor, çünki devreden akım birden kesilmiş oluyor.
Bir diğer sorunda yine aynı modülde, geçen gün sık sık elektrik kesintileri oldu. Akşam saate baktığımda 15-20 dakika kadar geri kalmış.
Bu sorunların neden kaynaklandığı hakkında fikri olan arkadaşım varsa yardımlarını bekliyorum.

mg1980

Modül üzerindeki pillerin yeterli voltaj seviyesinde olduğuna emin misiniz ?

Analog

Evet mg1980, Pilleri ölçtüm 3,32 Volt, hem piller zayıf olsa saat ve tarih ayarları sıfırlanmaz mı.

mg1980

Bir seviyeye düşene kadar sıfırlanmayabilir, ama sağlıklı çalışmaz diye düşünüyorum...

F®T

Kapasitelerin boşalması için parelel direnç atıp deneseniz.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Hiç rastlamadığım bir sorun bu. Geçenler de bir başkasıda benzer bir sorunu dile getirmiş idi.
Bu entegre bildiğim 3V civarında bri voltaj ile çalışıyor. Maksimum 4V olabilir. Bu nedenle 3,3V ile beslenmesi ideal olurdu. Pil voltajı ise 3V olmalı. Zaten Lityum pil ile beslenince 3V olması gerekir. Sonuçta yapılacak iş kesintiyi çabuk algılayacak hale getirmek olmalı. Pil ile beslenince regüle kondansatörlerine ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Bence sökün onları. 1 adet 100nf bağlı kalabilir. Bunun haricinde yapılacak bir şey yok gözüküyor.

Şimdiye kadar bir kaç kez kullandım bu entegreyi içeren modüllerden. Hepside düzgün çalışıyorlar. Ben 5V üzerinden 2 adet seri diyot bağlayarak verdim beslemesini modülün. Sorun çıkmamıştı.

Ete

Analog

İlginize çok teşekkür ederim ETE hocam. Bende siz gibi 2 adet diyot ile gerilimi düşürdüm. Bu modüllerde dikkatimi çeken nokta çiplerin farklı oluşu oldu. Bu çiplerde 1 nolu ayağın yanında # işareti var ve üzerindeki yazılar ince kazıma şeklinde. Modül üzerinde ZS-042 yazıyor. Diğer modülün cipinde ise bildiğimiz tarzda ortada kertik var. Modül üzerinde DS3231 yazıyor.
İyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla.

Analog

Sayın F.T kondansatörler üzerine paralel direnç bağlamak mantıklı gelmedi bana çünki onlarda ilave akım çekecek, Ete hocamın söylediği gibi besleme ve regüle devrelerindeki kondansatörleri sökmesi daha mantıklı sanki.
İyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla.

ete

Epromsuz olan senin ihtiyacın olan modül. Epromlusu ise aynı haberleşme adresinden haberleşebileceğin bir eprom veriyor sana fazladan. İhtiyacın var ise avantaj yoksa işine yarayacak bir özellik değil.

Ete