7 segment ortak katot led display çevirme

Başlatan aytaneo, 07 Mayıs 2018, 17:15:33

aytaneo

arkadaşlar resimlerini yüklediğim devreyi satın aldım
Display küçük geldi bende 3 erli şerit led keserek büyük pano yaptım
sorunum şu piclerden gelen portları displaye giden onları nasıl transistör ile nasıl sürebilirim
yardımcı olabilirseniz çok makbüle geçer hocam işin içinden çıkamadım.

İlyas KAYA

Şerit Ledlerin + olan kısımlarını birbirine birleştiriyorsunuz. Display'e giden uça transistörün BASE 'ini bağlıyorsunuz. Transistörün collector yani çıkışını da şerit LED 'in EKSİ sine bağlıyorsunuz.
Yalnız transistörün 2-3 amper olması lazım ki kaldırsın.

(İçimden bir ses transistörü nasıl kullanacağınızı bilmediğinizi söylüyor.)

Bu nedenle bağlantılardan birtanesini resimli yaptım. Hepsini ona bakarak ve transistör olarak BD139 kullanırsan yapabilirsin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

aytaneo

İlyas hocam tesekkur ederim ama bu sekildeki ortak anot degilmi benim devredeki ortak katot pic 16f877 once display giden 7 baglanti ayrica 4 tane ayri cikis display gnd gidiyor .

aytaneo

Hocam resimde ekledim 4 tane display saat olan kisimda butun hepsinin a,b,c,d.. birlestirecegim hepsi paralel olacaktir.her display gnd farkli transistor ile tetiklenecek degilmi npn tip transistor ile tetiklersem ortak katot gore devre calismaz pnp tip transistorde kullanmam gerekmezmi

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: aytaneo - 08 Mayıs 2018, 00:47:44
İlyas hocam tesekkur ederim ama bu sekildeki ortak anot degilmi benim devredeki ortak katot pic 16f877 once display giden 7 baglanti ayrica 4 tane ayri cikis display gnd gidiyor .

Display in ortak ortak katot bu nedenle pic den anod yani +5volt çıkar. Bunu npn transistöre girersin ki npn transistör anod ile tetiklenir.
Yani pic den çıkan anod bizim npn transistörü tetikler. Transistör ise şerit ledlerin katodunu tetikler.

Eğer şerit ledleri ortak anod değil de ortak katot olsun illa diyorsanız ki bu mantıksız , o zaman darlington transistör bağlamalısın.

Şema doğru bir sorun yok

aytaneo

hocam işin içinden çıkamadım dediğiniz gibi yaptım olmadı display lede dönüştürme bayağı bir sıkıntı oldu nerde yanlışlık yaptım bilmiyorum Hocam resim ekledim bir bakarsanız nerde yanlışlık var yardım ederseniz  çok iyi olur.Okulun spor salonuna skorboard yapacaz devreyi biraz büyüttük ama nerde yanlışlık var ... Erol hocam inşallah yardım eder.iyi çalışmalar

İlyas KAYA

Neden olmadi acaba ? Benim dediğim gibi yapmadığınız için olabilir mi ?

aytaneo

Hocam sizin yukarida cizdiginiz devrede beyz ve emiter arasindaki voltaj olcum sonucu 5v cikti ama 12v serit ledleri yakmadi ben 12v gerilim + ve - uclarini nereye baglayacam.

İlyas KAYA

5volt çıkar çünkü base geriliminiz 5volt.
Aslında biz ortak katot li bir display i ortak anod 'a çevirmiş oluyoruz. Şemaya bakarsan artı ve eksileri nereye bagladimi göreceksin. Şerit ledin eksisine pic npn transistörün collectorune yani çıkışına bağlamışım.
Şerit led lerin artılarını birlestirmisim. Eğer tek display yaparsanız artıları direk kaynağa yani 12volt artıya bağlayacaksınız. 2 yada daha fazla yan yana dijit olacak ise npn transistör den pnp transistörü darlington bağlayacak yada darlington transistör ile şerit led lerin artisini kontrol edeceksin.

Sen önce şerit ledlerin artılarını birleştirip 12volt artıya bağla sonra dene.
Bu halde bütün display ler aynı rakamı gösterir tek sorun bu olmalı

aytaneo

Hocam simdi mesele nerde biliyor musun sen bize yardimci oluyorsun saolasin arkadaslar kalkmis 4 digit displayi ortak katota dönüstürmüs ordakinin aynisini benzetmeye calismis uste 4 tane display saat icin 2 tane sol ve 2 tane sag icin digit var tabloyu yapmasalar serit ledleri dagitacam ledlerin baglanti yerleri zarar gorecek tablo hazir bir transistor surucu kati ayarlayabilir isek yardiminizla insallah hallederiz

aytaneo

hocam darlington bağlantı demiştin ama ben böyle bir bağlantı yaptım uygun mudur..

aytaneo

üstteki bağlantı yanlış oldu hocam bunu çizdim

İlyas KAYA

Hayır yanlış. Basta da dediğim gibi siz transistör kullanmayı bilmiyorsunuz..  hiç bilmediğiniz bir işe balıklama dalmışsınız. Elektronik te en temel eğitim direnç ten önce bile diyot sonra transistör dur.
Malesef ben temel elektronik eğitimi vermiyorum.
Pic programlamaya başlamış birisi benim acimdan en azından temel elektronik bilgisi olması lazım ki soyledigim şeyleri anlayabilsin.
Eğer temel elektronik bilginiz yok ise ya başka bir arkadaş size temel elektronik ile ilgili yardımcı olur burada , yada kendiniz internet 'deki dokümanlar dan öğrenirsiniz. Kaldı ki milyonlarca bu konuda ders eğitim video bulabilirsiniz. Bunları burada yeniden anlaşmanın da bir mantığı yok.

Tavsiyem en başa dönün yani temel elektroniğe..

İlyas KAYA

Bak bu bağlantıda pic den 5volt çıkar ve npn transistörü tetikler , npn transistör ise pnp transistörü tetikler ve pnp transistör ise emiterinden 12volt artıyı çıkartır.
Aradaki mesajını yeni gördüm.  Şerit ledleri madem ki degistiremiyorsun o zaman bu bağlantıyı kullanacaksınız. Ortak katotlar içinde direk npn transistör kullanacaksınız. Ama bu bc 237 ile filan olmaz dayanmaz. Daha güçlü transistörler yada mosfetler kullanmalısın.

(Bu sema direk kullanılamaz arada base direnci dirençleri de olması lazım ) şema semboliktir