18f252 code project on

Başlatan trilian, 08 Mayıs 2018, 11:46:12

trilian

18f252 islemcimi kod korumali nasil yapabilirim kod ile
programlayici k150
ama ben kod ile yapmak istiyorum
device kodlari ile olmadi acil yardim

ete

Bu soruya K150 kullanan ve cevabı bilen birisi cevap verebilir. Device komutları ile olması gerekir idi. Bu normalde derleyicinin bu işi halletmesi demek anlamına gelir. Olmadı diyorsan derlemeyi gerektiği gibi yapamadın anlamınada gelir.
Genelde bu işin iki yolu vardır.
- Birincisi programın içine yerleştirilen sigorta ayarları ile
- İkincisi programlayıcının arayüz programında olması gereken bir seçenek ile.
Programlayıcı arayüzü senin elinde. K150 nin programında arayacaksın bu işi yapmanın yerini ve yolunu.

Ama birinci seçeneğin mutlaka çalışması gerekir. Bence o konuya yoğunlaş.

Ete

trilian

@ DEVICE pic18f252
@ DEVICE pic18f252, PROTECT_ON 'Kod Koruma

HATA VERIYOR

ete

Önemli bilgiler başlığı altında detaylı anlatıldı ne yapılması gerektiği okudunmu?

http://etepic.com/index.php/topic,1687.0.html

Ete

trilian

hocam bunlar hep 16 serisi için onlarda problem yaşamıyorum 18 serisinde programdan yapamadım

ete

O bilgilerin ayrımını yaptığımı sanmıyorum. Bilgiler hem 16F hemde 18F serisi içindir.
Burada kaynak önemlidir.  18F serisi için MPASM kullanılarak derleme yapılması gerekiyor. Dolayısıyla işlemciye ait sigorta ayarları listesi MPASM klasörü içinde yer alan, P18Fxxx.INC dosyası içine bakılması gerekiyor.
Dosyanın sonlarına doğru sigorta ayarlarını görebilirsin. Mesela 18F252 için P18F252.INC dosyasına bakacak olursan şu satırları bulman gerek;
;
;   IMPORTANT: For the PIC18 devices, the __CONFIG directive has been
;              superseded by the CONFIG directive.  The following settings
;              are available for this device.
Bu satırların altında komple sigorta ayarları verilip her birinin ne işe yaradığıda açıklanmıştır.
Diğer önemli bir konuda ayarların verilme formatıdır. Bunada dikkat edilmesi gerekiyor.

Ete

trilian

baktımda bişey anlamadım digerlerinde code project var bunda çok fazla yer var

ete

Anlamadım diye konudan sıyrılma bence anlayıncaya kadar uğraş. 18F serisi için bunları mutlaka öğrenmen gerekiyor. Başka yolu yok. Kimse uzun uzun sana izahat yapamaz. Yapsada anlamıyorsan zaten yine anlamayacaksın. İyisimi neler sigorta ayarına giriyor onları incele alternatifleri incele. En fazla 6-8 satır oluyor. Çok zor değil. Bir kısmını anlamasan da satır olarak eklemen gerek.
Ben örnek olarak 18F452 nin sigorta ayarlarını vereyim 18F252 de benzer şeyler vardır.
asm
    __CONFIG _CONFIG1H, _OSCS_OFF_1H & _HS_OSC_1H  ;  _HSPLL_OSC_1H       
    __CONFIG _CONFIG2L, _BOR_ON_2L  & _BORV_20_2L & _PWRT_OFF_2L
    __CONFIG _CONFIG2H, _WDT_OFF_2H & _WDTPS_128_2H
    __CONFIG _CONFIG3H, _CCP2MX_ON_3H
    __CONFIG _CONFIG4L, _STVR_ON_4L & _LVP_OFF_4L & _DEBUG_OFF_4L
    __CONFIG _CONFIG5L, _CP0_OFF_5L & _CP1_OFF_5L & _CP2_OFF_5L & _CP3_OFF_5L
    __CONFIG _CONFIG5H, _CPB_OFF_5H & _CPD_OFF_5H       
    __CONFIG _CONFIG6L, _WRT0_OFF_6L & _WRT1_OFF_6L & _WRT2_OFF_6L & _WRT3_OFF_6L
    __CONFIG _CONFIG6H, _WRTC_OFF_6H & _WRTB_OFF_6H & _WRTD_OFF_6H
    __CONFIG _CONFIG7L, _EBTR0_OFF_7L & _EBTR1_OFF_7L & _EBTR2_OFF_7L & _EBTR3_OFF_7L
    __CONFIG _CONFIG7H, _EBTRB_OFF_7H
endasm

Ete