16F877 D PORTU SORUNU ACİL YARDIM LÜTFEN

Başlatan xxxxveyselxxxx, 11 Mayıs 2018, 14:15:31

xxxxveyselxxxx

Merhaba arkadaşlar bitirme projesi yapıyorum 16f877 ile porta ya bir step motor sürücünün dır ve step ucları bağlı ve step motor sürülüyor port c ve port d de low a çeken butonlar bağlı 10k lık pull up direnci kullanılmış sorun şu aşağıdaki programda  port d.5 yerine  portc den herhangi bir pini yazdığımda sorunsuz  basınca motor çalışıyor  ama port d den hangi pini yazarsam tepki yok ölçü aleti ile ölçtüm bağlantılarda  sorun yok pin normalde 5 v basınca  0 v oluyor  nerede  hata yapıyorum 2 gündür devreyi yeniden kurdum ama  çözemedim

@ __config _FOSC_XT & _WDT_ON & _PWRTE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
TRISB=%11111111
TRISE=%11111111
TRISA=%00000000
TRISD=%11111111
TRISC=%11111111
CMCON=7
ADCON1=7

SYMBOL DIR=PORTA.0
SYMBOL STE=PORTA.1
DIR=0
STE=0
BASLA:

IF  PORTD.5=0 THEN
HIGH STE
HIGH PORTA.4
WHILE PORTD.5=0:WEND
PAUSE 80
LOW STE
PAUSE 4
ENDIF

GOTO BASLA

ete

Program verirken kod tag içine yazın lütfen.

Programınızda tuşa basıldığı kontrol ediliyor ama bırkakıldığı kontrol edilmiyor.
Ayrıca Step motor hareket etmesi için gereken süreler çok az gibi geldi bana.
Kodu tag içine alırken bir ekleme yaptım. Onu deneyin bakalım. Bu ekleme ile motor tuşa basılı olduğu müddetçe çalışacak bırakınca duracaktır.

Bir konuya dikkat çekmek isterim. PORTA.4 pini Open Collector dür. yani HIGH PORTA.4 komutunu verince o pinden HIGH çıkmaz çıkması için gereken ekipman içinde yoktur. Çıkması için o pine birde pullup direnci (tercihen düşük değerlikli yada 1K bağlayın) bağlı olması gerekir.
Ayrıca tuşa basılınca PORT.4 pini HIGH yapılıyor ama acaba LOW olmaya ihtiyacı yokmu çünki onu LOW yapan bir komut göremedim.
Şema eklenmeyince bu tür sorunlar ortaya çıkıyor işte.

Ete

xxxxveyselxxxx

hocam  sorunu çözdüm ben porte yi 1  yani giriş almıştım 4 cü biti portd nin pspmodunu kontrol ediyormuş 1 yapınca  pspmode aktif 0 sa dijital giriş çıkış olarak aktif oluyormuş e portunun 4 cü bitini 0 alınca  düzeldi  teşekkürler.