Tachometre Problem

Başlatan trilian, 01 Haziran 2018, 20:38:43

trilian

Pulsin ile araçta devir okuyorum
bobinden aldıgım ucu 390k dirençten geçiriyorum 390k ilede gnd ye veriyorum
bir kısım araçta bu şekilde okuma yapıyorum ama bazı araçları sadece 390k dirençten geçirip okuyabiliyorum şaseye 390k vermeden bazılarınıda okuyamıyorum bobine zarar vermeden ortak hepsini nasıl okuyabilirim. çalışması olan varsa paylaşabilirmi bobinden pic e kadar olan kısmı

ete

Yaptığın bir nevi gerilim bölücü ve orada kaç volt varsa ikiye bölüyorsun aslında. Bu durumda 390K nın pekde önemi kalmıyor.  Büyük değerli direnç kullandığına göre yüksek gerilim tarafından alıyorsın tetik sinyalini. Bazı araçlarda çalışmadığına göre onların çıkış seviyeleri düşük. Aslında olmaması gerekir. Bobin voltajları konusunda araştırma yapıp ortalama değer için bir şey yapmak uygun olur. Bu konuda bilgisi olan varsa biraz açılamanın faydası olurdu sanırım.

Ete

F®T

Bana göre bazı bobinlerde genlik düşük kalıyor bu sıkıntı yapıyor.Onun için gnd ye takılan 390 kohm yerine 560 kohm takıp işlemci ayağına giden gerilimi artmasını sağlamak çözüm olabilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

trilian

Alıntı yapılan: F®T - 02 Haziran 2018, 07:58:52
Bana göre bazı bobinlerde genlik düşük kalıyor bu sıkıntı yapıyor.Onun için gnd ye takılan 390 kohm yerine 560 kohm takıp işlemci ayağına giden gerilimi artmasını sağlamak çözüm olabilir.
Hocam haklısınız bir araçta 12 volta kadar çıkıyor pwm ama diger araçta mvolt seviyesinde yani eksi tetikleme sıkıntılı iş herhalde opamp gibi bişey olması gerek ama opamp bilgim yok

Maxim

girişinde optocouple kullanın en iyi çözüm o dur.
çünkü bazı rpm sinyali 5volt, bazıları 12 volt olabilir
ama bobinin ucundan okuyorsanız o zaman iş daha ciddileşir
bu sefer anlık pulsler 100,150 ile hatta 300 volta kadar peak yaptığı bile olur.
skop ile bakınca görebilirsiniz.

trilian

Alıntı yapılan: Maxim - 04 Haziran 2018, 16:15:27
girişinde optocouple kullanın en iyi çözüm o dur.
çünkü bazı rpm sinyali 5volt, bazıları 12 volt olabilir
ama bobinin ucundan okuyorsanız o zaman iş daha ciddileşir
bu sefer anlık pulsler 100,150 ile hatta 300 volta kadar peak yaptığı bile olur.
skop ile bakınca görebilirsiniz.
peki çözüm araçlarda ortak bir filitre yapamazmıyız

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.