DTMF Hakkında

Başlatan Serk@n, 06 Haziran 2018, 01:06:51

Serk@n

İyi çalışmalar...

Pic ile DTMF kodu üretebiliyor, bu sinyali hatta vererek numara çevirebiliyor ve gelen DTMF tonunu 8870 entegresiyle çözebiliyorum. Fakat projemde rakamlar haricinde aradığım numaranın olmaması, meşgul olması, görüşmenin bittiği gibi bilgileri almam gerekiyor. LM-567 entegresi tavsiye ettiler. Ama başaramadım.

Aslında ben şöyle bir hazır lokma arıyorum. Picten bir entegreye bir frekans göndersem, entegre bu frekansla hattan gelen frekansı karşılaştırsa... Varsa lojik 1 verse... :) Çok mu şey istiyorum bilmiyorum. Orta seviye elektronik bilgimle işi buraya kadar getirebildim. Ama bu hususta işin içinden çıkamıyorum. Yardımcı olabilecek varsa şimdiden çok teşekkür ederim.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

onurinci

ilk yapman gereken Telekom şartnameleri ve standartları olmalı,20 yıl evvel hattı aldımmı alamadımmı uğraşmıştım,hattın açıldığını LM567 birde 600+600 ohm hat trafosu ile izole ederek,hattı dinledim osilaskop 450 Hz bekleme sesine takıldı,LM567'nin veri kağıdındaki hesaplamalar ile sağlıklı kilitlenebildim.fakat meşgul sinyali olayını çözemedim,zira Ankara çeviriyorsun başka süreler ,Istanbul başka süreler veriyordu boşluk periyodlarını disipline sokamayıp vazgeçmiştim,aradan geçen sürede mutlaka santraller yenilenip çağdaş standartlara oturmuştur diye düşünüyorum..

Serk@n

LM567 tarafından, DTMF gibi çift frekanslı bir tonun her ikisi de rahatlıkla algılanabiliyor mu?

onurinci

hayır çift frekansı algılamak için iki adet yapıp bağlamıştım hep ton kaçırdı,8870 içinde kristal osilatörden clock'lanan SCF (Switched Cock Filter ) donanımı mevcut,bu süper çalışıp tonları ayıklayabiliyor,fakat giriş seviyesi çok önemli fazla gelirse boğulur çözemez,az gelirse tepki vermez.bu konularda oynamışlığım var tecrübem yok ama sana lazım olan goertzel algoritması,bunun ile istediğin tonu algılarsın .yada daha populer olan Discrete Fourier Transform (DFT)  tekniği..bir sürü analog donanımdan kurtarır,elimdekileri yolluyorum bir fikir verebilir..

Serk@n

Dosyaları inceliyorum kardeşim. Çok teşekkür ederim. Ben voltaj seviyesine hiç dikkat etmemiştim. Sorunumu çözmek adına, başlangıç olarak bunu söyleyebilirim.

Serk@n

Maalesef dosyaları anlayamıyorum. Vaktiniz müsait olduğunda biraz daha açıklamalı cevap verebilme imkanınız olursa çok iyi olur. Çözüm yolu hiç önemli değil. Amacım telefon hattında an itibarıyla hangi frekansların bulunduğunu tespit edebilmek.

onurinci

@serkanzey
konu hakkında tecrübeli olmadığımı ifade etmeyi atladım sanırım,dosyalar bana ait değiller,size yardımcı olabilmek gayesiyle nette yaptığım kısa bir araştırmanın sonucudur,mutlaka anlayan biri çıkıp birşeyler izah edecektir....

Serk@n

Anladım. İlginiz için çok teşekkür ederim.