pwm kontrollü smps devresi

Başlatan engineer5353, 14 Temmuz 2018, 18:09:38

engineer5353

Merhabalar.PWM kontrollü yüksek frekanslı anahtarlama yapacağım bir elektrikli araç bataryasını şarj edecek SMPS şarj birimi yapmak istiyorum.Batarya 82 Voltta yüzde yüz şarj oluyor.Minimum 66 volttayken de batarya aracı çalıştırmıyor.Bu değerlere uygun bir smps devresi nasıl yapılır?Kullanmam gereken topolojiler ve elemanlar neler olmalı.Bu arada devre izolasyonlu olmak zorunda ve mikrodenetleyici kart  olarak da arduino kullanmayı düşünüyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

furkan41

neden pwm kontrollü olması gerekiyor ? yani bu şarj aleti ise işin icine program sokmadanda yapılabilir. sana lazım olan uygun voltaj ve akım değerleri.
böyle şarj cihazlarını tasarlayıp yapan birisi biliyorum. eğer ilgilenmek istersen özelden mesaj at bana.

engineer5353

Pwm kontrollü olması gerekiyor çünkü çıkıştan aldığı gerilim değerine göre bataryayi sağlıklı bir şekilde şarj etmek için uygun frekansta tetikleme yapmak gerekiyor.

furkan41

yok ya :) bunu sana kim öğretti :)) akım sınırlama ve %100 şarjda akım kesici devre şemasını betimler gibisin ?

engineer5353

Peki senin dediğin gibi pwm ile kontrol Edip mosfetleri ona göre tetiklemezsek nasıl bir devre modeli kullanmış oluruz.varsa elinde bir smps devresi atabilirsin .Farklı görüşlere açığım .program olmadan nasıl feedback alicaz .bu devrenin kontrol mekanizması olmayacak mı.Benim istediğim bu yönde bir devre

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

MB_77

engineer5353

Teşekkürler aradığım cevap buydu sanırım

MB_77

engineer5353

furkan41

Arkadaşlar frekans ile PWM birbirine karıştırıyorsunuz ikisi aynı şeyler değiller , izalasyonlu istiyorsan ac dc cevrimde kırpma falan filan bunlar olmaz ki birde smps istiyorum diyorsun. 320volt.com da bu gibi istediğin değerleri yakın smps devreler var smps trafo sarımlarını veya frekans üretici kontrol bloğundaki entegrenin frekans değeriyle oyanarak istediğin voltaja getirebilirsin. bu sadece smps olur birde akım sınırlama koyarsın cıkışına %100 şarda kesici bir devre tamamdır. hiç olmazsa %100 şarjı ve akım sınırlamayı kontrolcülerle yapabilirsin.

engineer5353

Duty cycle ini ayarlamaya çalışıyorum ben.yuksek frekansta anahtarlama yaparak çıkışı istediğim voltaj değerine getirmek istiyorum .deneme devremden bı  foto atıyorum.dc kaynakla trafoya düşük  gerilim uygulayarak çıkışlarını kontrol ediyorum.sizce osiloskop değerleri normal mi?giriş voltajı 12.2 V

elektro77

Alıntı yapılan: MB_77 - 16 Temmuz 2018, 17:23:17
alternatif bir yol da şu olabilir. doğrudan AC gerilimi kırpın ve doğrultun. Belirli genişlikte dilim alacak şekilde kırpın.
dilimin açısı ve genişliği ile gerilimi belirleyebilirsiniz.

voltaj dalgalanmalarını azaltmak için aynı alteransta birden fazla ama daha ince dilimler kırpabilirsiniz. daha basit bir devre ve kontrol metodu olur. dilim sayısı mosfet frekansı olacağından bahsettiğiniz smpsye göre frekansı oldukca düşük olacaktır.
Bi bakıma Aküyü şebekeye bağlamak gibi ama kontrollü tabi.
Bahsettiğiniz bu kırpma işlemini nasıl bir devre ile sağlayabiliriz.
kırpma ve dilimleme devrelerini öğrenmek açısından soruyorum.
internette baktığım devrelerde genelde dilimleme yapmamışlar. sadece kırpma devreleri var. tek alternansta dilimleme nasıl olur.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

MB_77