NTC termistör

Başlatan mustafa, 29 Mart 2012, 16:50:16

mustafa

Merhaba arkadaşlar;
Elimde uei310 kodlu bir termistör var.Bu termistör ile sıcaklık ölçümü yapacağım.datasheetine baktığımda 25 C da 10k direnç göstereceği yazıyor.Ve 125 ile - 20 C derecede ölçüm yapıyor.Ete hocanın 5. dersinde bulunan termistör örneğini inceledim ancak orada sıcaklığa göre direnç değerleri varsayımsal olarak verilmiş.Benim merak ettiğim ise ben bu termistörün -20 derece de ve 125 derece de kac kohm göstereceğini nereden bilebilirim.Eğer bunları bilmezsem analog dijital dönüşüm işleminde formülü oluşturamam ve sıcaklık değerini yanlış okumuş olurum.Bu tip termistörler ile daha önce çalışmış veya mantığını bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.Datasheet i ekte veriyorum arkadaşlar.
İyi günler.

PUNISHER

bu dökümanda belirtilmiş değerler
http://www.uei.com.tw/ptdc.pdf
grafikten 310 numaralı çizgiyi incelemen gerekiyor.

bende dün aldım bu parçadan. ntc ilk kez kullanacağım bir işte.
üzerinde çalışıyorum.

fatih88

bana kalırsa bred bord'da devreyi kur yazdıgin programda adc degerini okut oda sıcaklıgında devre kac deger veriyor ona göre bir formül hazırla iyi bir termo metreylede devreni kalibre et kolay gelsin
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

PUNISHER

Basit bir termometre yapmak belki fazla formül gerektirmez ama profesyonel olarak ölçüm yapılacaksa o zaman grafiktikeki çizelgeler önem arz etmekte. 40..50 dereceye kadar belki doğru bir ölçüm elde edebiliriz ama 100~125 derece gibi bir rakam söz konusu olduğunda işin içine bir kaç formül giriyor..

fatih88

haklı olabirsin ama degerler orantılı larak gitmesi lazım ama yanılıyormuyum
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com