320 volt tan 5 volta gerilim bölücü.

Başlatan elektro77, 07 Ağustos 2018, 16:53:20

elektro77

dc 0-320 volt ayar yapabildiğim bir güç kaynağım var ve bunu lcd ekranda görmek istiyorum. bunun için PİC ve adj kullanıcam. +320 voltu picin girişine uyarlamam için gerilim bölücü kullanmayı düşünüyorum. riskli ama başka bir yoluda yok sanırım.
aşagıdaki ilk örnekte gerçekte led yanıyor ama simülasyonda yanmıyor. Simülasyonu geçelim. Gerçekte led üzerinden akan akım 300 mikroamper
Fakat voltaj 1v7 düşüyor.
ledi kaldırıp gerçekte pice uyguladığımda sonuç ne olur bilmiyorum. boşunada uğraşmak istemiyorum.
sorum şu: bu değerlerle picin girişine uygulanan voltaj stabil olurmu yada voltaj yine düşermi.
nasıl bir gerilim bölücü ile +320 voltu picin pinine stabil olacak şekilde uygulamalıyım?
yada bu gerilim bölücüyü bir transistör kullanarak yapabilirmiyim?
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Elektronikprojem

Maksimum ölçülecek gerilimde 4.7 v civarı bir gerilim elde edecek gerilim bölücü ve adc de bol bol örnekleme yaparak gayet stabil olur.

elektro77

Alıntı yapılan: Updating - 07 Ağustos 2018, 18:18:32
Trafo ve çıkışa gerilim bölücü bir devre kurarak ölçülecek maksimum gerilimi gerilim bölücüden 4.7v veya civarında çıkartarak adc ile okuyabilirsiniz.
DC gerilimden bahsediuorum. Ac değil
DC gerilimde çalışacak olan bir trafo söylermisiniz
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Elektronikprojem

Dc olduğunu sonradan fark edip mesajı düzenledim.

elektro77

Alıntı yapılan: Updating - 07 Ağustos 2018, 18:27:46
Dc olduğunu sonradan fark edip mesajı düzenledim.
önerdiğiniz bu devrede 68k direnci aşırı ısınıp yanıyor.
gerçekten biliyorsanız öyle cevap verin lütfen.
yada dirençleri kaç watt kullanacağımıda söyleyin
devreden çekilebilecek max. akımı söyleyin

elektro77

ete hocam bir picin adj sine uygulanabilecek en az akım miktarı nedir.
yada bir picin adj pini veya herhangi bir pini max. kac mA akım çeker.

ahmet_zxc

...

ahmet_zxc

...

elektro77

cevabınız için teşekkür ederim. bu seri direnç uygulamasını endüstriyel uygulamarda görmüştüm. Ama aklıma gelmedi işte.
Bir dirence 50 volttan fazla yüklemem sebebinizi açıklarmısınız.

ahmet_zxc

...

elektro77

ete hocamın çok önceden sitesinde paylaşmış olduğu aşağıdaki (0-30 volt /0-5 amper)  volt-amper ölçerin kodlarını
0-320 volt/0-5 amper de çalışması için negibi bir değişilik yapmalıyız. yardımcı olursanız sevinirim.
BASLA:
       TOP_VOLT=0
       FOR I=0 to 19     
         ADCIN 0,VOLTHAM
         TOP_VOLT=TOP_VOLT+(VOLTHAM+1)
         PAUSEus 5
       NEXT
       VOLTHAM=TOP_VOLT/20
       VOLT=VOLTHAM*/75  '0-30V arası okuma için  sonuç 300 şeklinde çıkacak

TOP_AMP=0
       for I=0 to 19 
         ADCIN 1,AMPERHAM
         TOP_AMP=TOP_AMP+(AMPERHAM+1)
         PAUSEus 5
       NEXT
       AMPERHAM=TOP_AMP/20
       AMPER=(amperham)*/125 '0-5 amper arası okuma içindir. Sonuç 500 şeklinde çıkacak 

lcdout $fe,$80,"Volt = ",dec2 volt/10,",",dec1 volt//10," V"
'       lcdout $fe,$80,"V=",#VOLTHAM," T:",#top_volt
'       lcdout $fe,$c0,"Amper= ",#AMPERHAM
       lcdout $fe,$c0,"Amper= ",dec1 Amper/100,",",dec2 amper//100," A"
       PAUSE 300

elektro77

ben aşagıdaki şekilde çalıştırdım fakat mamper kısmının virgülden sonraki tek hanesini gösterebiliyorum. istediğim virgülden sonraki 2 hanesini göstermek.

BASLA:

ADCIN 0,HAM  '0 nolu kanaldan Analog değeri oku ve RAW değişkenine aktar.
'       lcdout $FE,2,"IN1=",# HAM,"  "
       Ham=ham+1 'Hesap kolaylığı açısından Ham değerini bir artırdık
       Volt=(ham */ 884)   '(220 voltta)Ham ile 660 ı 32 bit olarak çarp.. 320 volt ölçeceğimiz için çarpan 864 eder
       Mvolt=volt//10
       Volt=Volt/10

ADCIN 1,HAMb  '0 nolu kanaldan Analog değeri oku ve RAW değişkenine aktar.
'       lcdout $FE,$88,"IN2=",# HAMb,"  "
       Hamb=hamb+1 'Hesap kolaylığı açısından Ham değerini bir artırdık
       amp=(hamb */ 30) '5 volt adc giriş olursa 0-10 amper için 25 bulunur(860) 
       Mamp=amp//10
       amp=amp/10

LCDOUT $FE,$C0,"V=",#VOLT,",",# Mvolt,"   "     
      LCDOUT $FE,$C8,"A=",#amp,",",# Mamp,"   "

'      lcdout $fe,$80,"Volt = ",dec2 volt/10,",",dec1 volt//10," V"
'      lcdout $fe,$c0,"Amper= ",dec1 Amp/100,",",dec2 amp//100," A"

GOSUB DELAY:GOSUB DELAY
       goto basla

ete

amp=(hamb */ 30) '5 volt adc giriş olursa 0-10 amper için 25 bulunur(860) 
       Mamp=amp//10
       amp=amp/10

yerine

amp=(hamb */ 300) '5 volt adc giriş olursa 0-10 amper için 25 bulunur(860) 
       Mamp=amp//100
       amp=amp/100
şeklinde kullanırsan virgülden sonra 2 hane yakalarsın.
Ete

elektro77

Çalıştı .teşekkür ederim.matematik zekası zayıf olunca böyle oluyor malesef.

elektro77

bir soru daha sorabilirmiyim?

adc girişinde gerilimin 5 voltu aşma ihtimali durumunda picin adc girişine 4.7 volt zener diyot kullansak ve adc hesaplamalarını max giriş 4.7 volt olacak şekilde hesaplasak sorun oluştururmu.