320 volt tan 5 volta gerilim bölücü.

Başlatan elektro77, 07 Ağustos 2018, 16:53:20

elektro77

Siz gerçekten çok yanlış anlamışssınız.
Bende hep merak ederdim. benden daha abuk soru soran veya cevap yazan varmıdır diye.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ahmet_zxc

...

elektro77

ete hocam anladı ne demek istediğimi.
Ayrıca -ne demek istedin değil.
-ne demek istediniz.
Bakın ben size nasıl hitap etmişim.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

hocam Verdiğniz kodlarla amper ölçümünde virgülden sonraki değerleri hep 0 gösteriyor.
yanlış bir şey mi yaptım acaba.
Gerçi yazmışsınız ama. amperin ondalık değerleri benim için önemli. başka şekilde nasıl yaprız amperin ondalığını görmek ve hesaba katmak için

elektro77

Hocam aşağıdaki formüllerle tam anlamı ile çalıştı.Sadece amperin ondalığının birler hanesini hesaba katmayıp 0 a yuvarlıyor.
kontrol edip yorumunuzu veya görmediğim bir yanlış varsa yazarmısınız.
BASLA:

ADCIN 0,HAM  '0 nolu kanaldan Analog değeri oku ve RAW değişkenine aktar.
'       lcdout $FE,2,"IN1=",# HAM,"  "
       Ham=ham+1 'Hesap kolaylığı açısından Ham değerini bir artırdık
       Volt=(ham */ 875)   '(350 voltta)Ham ile 875 ı 32 bit olarak çarp.. 350 volt ölçeceğimiz için çarpan 875 eder
'        Volt=(HAM*/8759)/100
       Mvolt=volt//10
       Volt=Volt/10

ADCIN 1,HAMb  '1 nolu kanaldan Analog değeri oku ve RAW değişkenine aktar.
'       lcdout $FE,$88,"IN2=",# HAMb,"  "
       Hamb=hamb+1 'Hesap kolaylığı açısından Ham değerini bir artırdık
'       amp=(HamB*/1252)/1000
       amp=(hamb */125) '5 volt adc giriş olursa 0-5 amper için 125 bulunur 
       Mamp=amp//100'bölü 10 yapsaydık ekranda virgülden sonra tek hane gözükecekti.
       amp=amp/100

WATT=(ham*/875/10)*(hamb*/125/10)/10
R=(ham*/8750)/(hamb*/1252/10)
'watt=Volt * Amp
'  R=Volt / Amp

ete

Amper ondalık kısmını ihmal etmiştim. Seninverdiklerinde zaten amer hesabı yok.
Tekrar benim formüle geri dönersek
Volt=(HAM*/8759)/100
Amp=(HAMB*/1252)/1000
watt=Volt * Amp
  R=Volt / Amp
AMPER hesabında en sonda 1000'e bölmeyip bırakırsan virgülden sonra 3 hane ondalık elde edersin
Yani,
Amp=(HAMB*/1252) şeklinde kullanırsan hesaplanacak maksimum amper 5000 olarak çıkacaktır. Bunu 500 şeklinde istersen Amp=(HAMB*/1252)/10 şeklinde formülü kullanman yada 50 şeklinde istersen Amp=(HAMB*/1252)/100 şeklinde formül kullanman yeterlidir.
Sonrası ise basit artık. 
Birinci alternatifte (virgülden sonra 3 hane) AMP=(HAMB*/1252) ve Mamp=AMP//1000 ve AMP=AMP/1000
İkinci alternatifte virgülden sonra 2 hane AMP=(HAMB*/1252)/10 ve Mamp=AMP//100 ve AMP=AMP/100
Üçüncü alternatifte AMP=(HAMB*/1252)/100 ve Mamp=AMP//10 ve AMP=AMP/10
şeklinde işlem yapman gerekir.

Ete

elektro77

Hocam hesaplamalarınızı maksimum adc girişinde yapıyorsanız tamam. Ama adc girişte 5v tan aşagıya doğru inildikçe sapmalar çoğalıyor.
Voltajın ondalığını almıyor. aleti 0-10 volt arası kullanacağımda ondalıklarda önem kazanıyor. Örn: 5.5 volt gibi.
ayrıca Direnç değeri doğru çıkmıyor.
sizin veya benim Nerde yanlış yaptığımızı anlamıyorum.
Fakat benim formülü uyguladığımda voltajın ondalıklarını da görüyorum.hesabada katıyor. Direnç  tam çıkıyor. dirence ondalık koyamadım.onuda koyabilseydim çok iyi olacaktı. Ama hala deniyorum.
benim formülde sadece watt hesabında voltun ondalık değarini almıyor. buda 100-350 volt arası hesaplarda çok fark yaratmıyor. watt benim için direnç kadar önemli değil zaten. 100-uzeri yuksek voltajlarda +- 20 watt Ortalama vermesi yeterli. fakat düşük yani 0-10 volt arası voltajlarda tabiki fark büyük oluyor.
Örn:benim formülde ekranda görünenden 350 volt 5 amperde watt ve direnç hesap yapacak olursak
R=350/5
R=70  tam çıkıyor.
W ise
W=350*5
W=1750 tam çıkıyor ama dikkat edin
ekranda
v=349,5
A=4,95 iken
watın 349,5*4,95=1730 çıkması gerekirken, ondalıkların birler hanesini almayıp W=349*4,9=1710 çıkıyor. +-20 watt olan Bu fark bu voltajlarda benim için gözardı edilebilir.
Fakat yine dikkat edin bu işlemi
V=3,7
A=4,95 iken

W=3,7*4,95=18 çıkması gerekirken, watt=3*4,9=14 çıkıyor. burdaki fark benim gözardı etmeyeceğim bir fark.
direnç ise bu hesapta 0,74R olması gerekirken 0 gösteriyor.

Fakat sizin formülde farklar dahada büyüyor.
Umarım açıklamalarımı doğru yapmışımdır.

elektro77

benim formül.
BASLA:

ADCIN 0,HAM  '0 nolu kanaldan Analog değeri oku ve RAW değişkenine aktar.
'       lcdout $FE,2,"IN1=",# HAM,"  "
       Ham=ham+1 'Hesap kolaylığı açısından Ham değerini bir artırdık
       Volt=(ham */ 875)   '(350 voltta)Ham ile 875 ı 32 bit olarak çarp.. 350 volt ölçeceğimiz için çarpan 875 eder
       Mvolt=volt//10
       Volt=Volt/10

ADCIN 1,HAMb  '1 nolu kanaldan Analog değeri oku ve RAW değişkenine aktar.
'       lcdout $FE,$88,"IN2=",# HAMb,"  "
       Hamb=hamb+1 'Hesap kolaylığı açısından Ham değerini bir artırdık
       amp=(hamb */125) '5 volt adc giriş olursa 0-5 amper için 125 bulunur 
       Mamp=amp//100'bölü 10 yapsaydık ekranda virgülden sonra tek hane gözükecekti.
       amp=amp/100

WATT=(ham*/875/10)*(hamb*/125/10)/10       'watt=Volt*Amp 
R=(ham*/8750)/(hamb*/1250/10)              'R=Volt/Amp

lcdout $FE,$80,    "A:",#  amp,",",#  Mamp,"   "
      LCDOUT $FE,$89,    "V:",# VOLT,",",# Mvolt,"   "
      LCDOUT $FE,$C0,    "R:",#    R,",",#    mr,"   "
      lcdout $FE,$C9,    "W:",# WATT,"  "

ete

W=(HAM*/8759)
mvolt=w//100
Volt=W/100
Z=(HAMB*/1252)/10
Mamp=Z//100
AMP=Z/100
Watt=(W*Z)
Watt=div32 10000
R=(W/Z)
Bu formülleri kullan olabilecek en iyi çözünürlüğü yakalamış olursun. Bundan daha iyisini bekleme. Bekliyorsan tamamen 32 bit hesap yapman gerekir. Bunun için 18F serisini kullanıp LONG tipi değişkenler kullanman gerekecek.
Ete

elektro77

watt tam tuttu ama R yi vermiyor hocam.
R=(W/Z) yerine
R=(volt/amp) yazacak olmayasınız hocam.
1 amperin altındaki değerlerde direnci de hesaplamıyor.

elektro77

Teşekkür ederim hocam. o zaman long tipine bir göz atayım.

elektro77

18f2423 12 bit bir işlemci. işimi görürmü. 32 bit işlem yapabilmem ve long değişkeni tanımlama izin verirmi.
Long tipi değişkenden biraz bahsedermisiniz.

elektro77

pic basicte long yazdığımda bunu değişken olarak atamıyor.
Help indede buna benzer biir bilgiye rastlamadım

ete

Long yalnızca 18F serisinde kullanılıyor Diğerlerinde hata verir
Ete

elektro77

bende 18 flerde denedim ama yinede hata verdi. acaba benim mcs de sorn var.
derleyici olarak pbp nin kaçıncı versiyonu kullanamalıyım