TPIC6C595 ve 74HC595

Başlatan Evren Kılıç, 15 Ağustos 2018, 23:09:59

Evren Kılıç

merhaba arkadaşlar,
TPIC6C595 ile 74HC595 arasında kullarım açısından bir fark var mı acaba. Bir devre var kontrol kısmı problemli sadece kontrol kısmı için bir devre yapıp display leri kullanmak istiyorum, basip bir sayıcı devresi ile bu display leri süre bilir miyim acaba.

nurim

Alıntı yapılan: evrenk - 15 Ağustos 2018, 23:09:59
merhaba arkadaşlar,
TPIC6C595 ile 74HC595 arasında kullarım açısından bir fark var mı acaba. Bir devre var kontrol kısmı problemli sadece kontrol kısmı için bir devre yapıp display leri kullanmak istiyorum, basip bir sayıcı devresi ile bu display leri süre bilir miyim acaba.

"TPIC6C595 ile 74HC595 arasında kullarım açısından bir fark var mı ?"
1-Bacak numaraları farklı TPIC6C595 de + besleme 1nolu bacaktan,74HC595 de ise+ besleme 16 nolu bacaktan ....vb.yapılıyor.
2-74HC595 de ( +), TPIC6C595 ise ( - ) çıkış alınıyor.
Kolay Gelsin
nurim

Evren Kılıç

Alıntı yapılan: nurim - 16 Ağustos 2018, 01:26:02
"TPIC6C595 ile 74HC595 arasında kullarım açısından bir fark var mı ?"
1-Bacak numaraları farklı TPIC6C595 de + besleme 1nolu bacaktan,74HC595 de ise+ besleme 16 nolu bacaktan ....vb.yapılıyor.
2-74HC595 de ( +), TPIC6C595 ise ( - ) çıkış alınıyor.

merhaba,
sanırım soruyu eksik sordum, amacım TPIC6C595 yerine 74HC595 kullanmak değil. Mevcut olan dısplay kart üzerine  TPIC6C595 var. bu karta 74hc595 ile tasarlanmış kontrol kartının data, lock,ve clock pinlerini bağlasam çalışır mı ögrenmek istediğim buydu aslında. Yani ilk fotoğrada sağ üst de görünen kartı değiştirip kullanmak istiyorum. 

ete

Ne yapmak istediğini yine anlamadım. Nurim arkadaşım sorunu cevaplamış aslında. 74HC595 Ortak katod display sürer, TPIC ise ortak anot display sürer. Biri, diğerinin yerine kullanılmaz. Teoride her iki devre bağlantı şeması olarak aynı ama entegreler ve displayleri farklı. Gereken değişiklikleri yaparsan çalışır.

Ete

Evren Kılıç

Alıntı yapılan: ete - 16 Ağustos 2018, 10:55:42
Ne yapmak istediğini yine anlamadım. Nurim arkadaşım sorunu cevaplamış aslında. 74HC595 Ortak katod display sürer, TPIC ise ortak anot display sürer. Biri, diğerinin yerine kullanılmaz. Teoride her iki devre bağlantı şeması olarak aynı ama entegreler ve displayleri farklı. Gereken değişiklikleri yaparsan çalışır.

Ete
birini diğerinin yerine kullanmak istemiyorum,istediğim aslında şu, display tarafında bir deşiklik yapmadan,74HC595 ile tasarlanmış olan bir herhangi bir devrenin sadece  data, lock,ve clock kabloarı kullanarak bu displayleri sürebilir miyim bunu öğrenmek istiyorum

ete

Seni anlamak çok zor. Verilen açıklamalardan kendi cevabını bulman gerekir. İllaki birisinin sana yaparsın yada yapamazsın demesi gerekmiyor bence.
TPIC ile HC595 fonksiyon olarak aynı entegreler çıkışları farklı. He rikiside Shift Register. Bu durumda Data, Clk ve Kilit bacaklarını fonksiyon olarak aynı amaçla kullanabilirsin. Söylediğimiz gibi biri eksi çıkış verip ortak anot diğeri Artı çıkış verip ortak katod sürüyor. Bunuda dikkate alırsan sorun kalmıyor.
Ete

Evren Kılıç

baya bir kafa karışıklığı yarattım galiba :) amacım mevcut displayleri kullanmak, bu nedenle hazır yapılmış bir devrenin kontrol kısmını TPIC6C595 nin  Data, Clk ve Kilit bacaklarına bağlayıp çalıştırmak. örnegin linkdeki devrenin sadece mikrodenetleyici ve tuş takımını kullanarak  Data, Clk ve Kilit bacaklarını TPIC6C595 nin  Data, Clk ve Kilit pinlerine bağlayıp çalıştırmaktı.