rotary encoder dönüş yönü belirleme

Başlatan elektro77, 20 Eylül 2018, 12:08:26

elektro77

Bu gibi mekanizmalardan ve cihazlardan, isim geregi elimde oldukca fazla. Islemcisi bozuk olup kenara koydugum bir suru cihazim var. Amacim bu cihazlardan biri ile robot bir kol tasarlamak. Fakat bu kolu oyle tasarlamaliyimki gitmesi gereken bir dizi konumlari kendim el ile belileyip bu konumlari bir tusla kaydedip cihazi otomatige aldigimda kaydettigim konumlara kendisinin gitmesini saglamak.
Ikinci amacim ise koluma takabilecegim bir kumanda ile kolum ne hareketi yapiyorsa bu kolunda ayni hareketleri yapmasini saglamak. Bu yetersiz bilgimle Biraz uzun bir surec gerektiriyor ama zamanim cok.
Bu bende bir bagimlilik. Yazilim öğrenmeye çalışmamdaki tek amcim emeklilik projem olan bir robot kol veya tamamen insanin hareketlerine entegre olarak calisan bir robotdron.uzun arastirmalarim sonucunda bunun tek yolununda encoderlarin calisma mantigini iyi bilmek gerektigini anladim.
Bu gune kadar dc motorlar ile bir cok robot yaptim ama hepsi H kopru mantigi ile saga sola donme ve role gibi malzemelerle yapilmis sınır swicleri ile set edilmis ac kapa sistemler. Neler yaptığımı ne kadar uğraştığımı görseniz şaşarsınız. Isterseniz link atarim.
Fakat yazilim konusunda beynim bir turlu yeteri kadar calismiyor. Ne yapilmasi gerektigini biliyorum ama yazamiyorum.Karsima bir cin ciksa 3 dilek dile dese , ona derdimki; bana yazılımcı olma beyni ver. Yazilim konusunda süper bir yetenegim olsun.
2.cisi zengin olmak istiyorum ama bu parayi bilime harcamak istiyorum.
3.sü ise ...
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

elektro77

Ben yazisarak sizi tanimaya ve düşünce mantığınızı anlamaya çalışıyorum. Kusura bakmayin.
İş olarak pazartesi günü oluşturmaya başlayacağım. Işleri is yerinde yapıyorum. Evde atelyem ve pc yok. O nedenle en azından düşüncelerimi anlatayim sizde beni tanıyın istedim. Özür dilerim. Amacım bilgi veya düşünce kirliliği yaratmak değildi.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

MB_77

elektro77

Niye boyle dusunuyorsunuz. Belki ücrete mukabil iş yaptıracağım kişiyi tanımak istiyorum.
Yanlış olan ne. Anlayamadım.

MB_77

elektro77

O zaman insanlara bir şeyler öğretmenin sizi mutlu eden bir sey veya idealiniz olduğunu kabul ediyor ve daha sonraki gunlerdede ve gelişimim boyunca bana yardim edeceğinizi düşünüyorum. ilk basta yaptiginiz gibi.
Verdiğiniz Kodlari hala inceliyor ve soracagim sorulari not aliyorum.
Yarin insallah sıra ile soracagim. Yardiminizin devamini ümit ediyorum.
Kibar olmam sizi zaaflarım hakkinda yaniltmasin. Sizi yas veya cinsiyet olarak tanimadigim halde cok nazik davraniyor karsimda bir ustamin oldugunu düşünerek davraniyorum. Normal hayatta kibarligim ve nezaketim insanlarin bunu zaaf olarak gormesine neden oluyor. Sanal ortamdada ayni izlenimi yaratiyorum galiba.
Ben bana bir harf ogretenin kolesi olurum mantigini her zaman benimsemisimdir.

MB_77

elektro77

Site icinde yazdığınız tüm yorumları okuyor ve yardimci olabileceğinizi görüyorum.
Asil ben tesekkur ederim.
Yazılım benim olmazsa olmazim değil. Fakat beni inanilmaz rahatlatıyor ve dünya telâşlarından uzaklaştırıyor. Bir sevgili ile vakit geçirmek gibi.

elektro77

En iyisi benim beynimin bu konuyu anlayabilecegi sekilde size sorular sormam.
Yarin gidip diski ve optolari kusursuz sekilde yerlestirilmis olan elimdeki bu cihazi kullanip, tek eksenini sizin dediginiz gibi router gibi düşünüp mantığını çözmek olacak.
Bunu yapmam icin diskin bagli olduğu 4 uclu step motorunuda hareket ettirmek istiyorum.
Bunu yapmak icin aklima 1 adet 10 kohm pot koyup adc den okutup 0 ile 5 volt arasinda gelen bilgiye gore step motoru veya dc bir motoru dondurmek istiyorum. 0 voltta bilgi 0, 5 voltta ise bilgi 255 olacak sekilde. Bilgi 0 iken açı 0, bilgi 255 iken açı 360 derece olacak sekilde donmesini istiyorum.cozunurlugu artirabiliriz.
Potlarun sayisini adc giris sayisina gore artiradabilirim.
Ayni zamandada ekranda encoder bilgilerinide gormek istiyorum.
Daha sonrasinda bu konumlari kaydedip otomatik olarak gitmesi isine gecebiliriz.
Bunu yapmam icin yazilimi duzenleyebilirmisiniz.

MB_77

elektro77

Peki tamam.
Demek istedigim bu iste. Mantigi ve ne olmasi gerektigini biliyorum fakat yazilima dokemiyorum. Cunki matematik zekam zayif.

elektro77

Alıntı yapılan: elektro77 - 23 Eylül 2018, 21:07:09
Peki tamam.
Demek istedigim bu iste. Mantigi ve ne olmasi gerektigini biliyorum fakat yazilima dokemiyorum. Cunki matematik zekam zayif.
Ne buyuk bir tesadufku bu cevabi verdikten hemen sonra internette karsima zamanlamali bir IQ testi cikti.
Yazilim yapamayan birinie gore IQ um 140 nasil olabilirki.

elektro77

derlemede hala hatalar alıyorum.Özellikle yazılımın asm dosyasında portc ve trisc ibareleri çıkıyor. Asm dosyası sigorta ayarlarınıda hatalı buluyor.Bunun nedeni nedir.
resimleri aşağıda
16f1827 den Başka hangi işlemcide bu kesmeyi kullanabiliriz.16 Mhz başka bir işlemcimi kullansak

MB_77