Proteus isis besleme hakkında

Başlatan sencer76, 27 Eylül 2018, 20:01:02

sencer76

Merhaba arkadaşlar. İsiste opamlı çizimler yaparken devreye batarya ile veya güç kaynağı ile gerilim uygulamasam bile devre çalışıyor. Ben vermeden besleme vermesini kapatabiliyormuyuz ? Programıda forumuda aradım bulamadım. Teşekkürler...

ete

Üst tarafta "Design" şeklinde bir açılır seçenek var. Tıkladığınız zaman karşınıza seçenekler çıkıyor. Burada,
"Configure Power Rails" isimli seçeneğe tıklarsan karşına o devrede kullanılan besleme elemenaları çıkacaktır.
Name kutusuna tıklarsan orada GND-VSS-VDD-varsa VEE ve VCC gibi besleme elemanlarını görebilirsin. Bunlarıdan +besleme olabileceklerden birini seçtiğinde hemen ekranda sağ tarafta Voltage seçeneğide çıkmaktadır. İşte burada yazılan değer o elemanın besleme değeridir.
Opamplar için aksine bir kullanım yok ise +12V kullanılıyor sanırım. Bu tamamen sizin bağlantınıza göre oluşuyor. Buradaki voltaj değerleri ile oynayarak istediğiniz değeri vermek mümkün.

Ete

sencer76

O kadar baktım bulamamışım. Zahmet verdim hocam çok teşekkür ederim.

sencer76

Üstadım 5 Volt entegreleri değiştirebiliyoruz fakat opamplara tesir etmiyor. Allah bilir o da burnumuzun dibindeyse ve göremediysek sok gözümüze hocam ;)

ete

Üzerinde çalışmak için çalıştığınız devreyi buraya koyun bakalım.
Ete

ete

İsis dosyasını sıkıştır (RAR) olarak kaydet.
Ete

sencer76

ete

İsis de besleme ile çalışan bütün elemanlar besleme vermesende çalışıyor. Default besleme özelliğini iptal edemiyoruz sanırım. Tek çare oraya istediğin başka bir beslemeyi bağlamak. Çalışmasın diyorsan besleme bacaklarına 0,5V veya 0V ver o zaman çalışmadığını görebilirsin.
Eski versiyonlarda bu söylediğim yerden Opamp beslemelerini istediğim gibi ayarlayabiliyordum. Ama bu yeni versiyonlarda ya kaldırılmış yada programın kırılırken bazı özellikler ortadan kalkmış gözüküyor.
Ete

sencer76

Değerli zamanınızı aldım hakkını helal et üstadım. Çok teşekkür ederim selametle...