FAZ SIRASI DEDEKTORÜ

Başlatan elektro77, 23 Kasım 2018, 17:18:32

ete

sen ne yaptında ne aynı çıkıyor bana açık anlatırmısın. Farklı şeyler deniyorsun sonuç hep aynı ise donanımında bir sorun var demektir.
ELinde skop varmı? giriş çıkışları tes edebiliyormusun, sinyal seviyelerin doğrumu bunları test edebildinmi.
Sırf sonuca bakarak aynı deyip işin içinden sıyrılma birazda kendinde ara kabahati.
Bu tür devrelerde sorun olabilir. Hemen pes etmemek lazım ama yeterli ölçü aletin yok ise ki bu işde özellikle skop gerekir bu sistemi yapman zorlaşır. Ancak birisi senin adına test ederse bu iş olabilir.

Verdiğim devreyi ben yapmadım. Teoride olması gereken şekilde bir şemaya sahip. İsis verileri doğru gözüküyor . Ancak gerçek devresinde sapmalar olabilir. Bu nedenle ölçümler almak gerekir.
Sonuçta bu teorik bir devre planlanmış yapılmış ama gerçek devrede denenmemiş. Oda sana kısmetmiş. Şayet bağlantıların doğru ise demekki var bir aksaklık.Mutlaka sinyal seviyelerinde bir sorun vardır onuda skop ile görmek mümkün olur. 220AC skop içinde tehlikelidir. İzolasyon trafosu olmadan bu devreyi test etmeyin derim. Aman dikkat skopu bozar yada çarpılırsınız.

Ete

dedim

hocam mehmet beye yazmıstım.henuz devreyı denemedım bende ama dedıklerınızıde göz onunde bulundurcam.tabıkıde haklısınız isim vermedım ben  o yuzdende yanlıs anlasılma oldu galıba kusuruma bakmayın.

dedim

Alıntı yapılan: mehmet - 25 Kasım 2018, 17:55:19Bu şekilde çalışıyor.

Device = 12F675
DEFINE OSCCAL_1K 1
Config CPD_OFF,CP_OFF,BODEN_OFF,MCLRE_OFF,PWRTE_OFF,WDT_OFF   ,INTRC_OSC_NOCLKOUT

Xtal 4

CONFIG ayarlarını bu sekılde yapınca calıstı memhmet bey

dedim

ete ustam;

semaya göre kopru dıyota notr ve faz hattına 100k lık direncleri bagladıgım zaman kopru dıyot cıkıs voltajı 167 volt verıyor.anlamadıgım su 22k lık dırenc kopru cıkısına paralel baglı 22k lık dırenc yük olarakmı dusuruyor bu voltajı orasını anlayamadım

ete

Yük direnci gibi duruyor. Devreyi ben tasarlamadım. Yapan yapmış ben sonuca bakarım. Sen neden bu kadar kafanı takıyorsun oralara bende onu anlayamıyorum. Çalışıyorsa kullanırsın çalışmıyor ise başka bir şema uygularsın. SOnuçta orada sana laım olan fazın sıfır geçişini yakalamak. Bu iş 1Mohm dirençle bile yapılabiliyor. Ama izole edilmiş bu şemadaki sistemler daha ideal ve sorunsuz oluyor.

Ete