Bilgi paylaşımı hakkında.

Başlatan elektro77, 25 Kasım 2018, 22:55:04

elektro77

Öncelikle bu siteyi kurduğu için ete hocamdan Allah razı olsun.
Affınıza sığınarak genel ve konu dışı bir sohbet olarak Bir konuyu gündeme getirmemde fayda olacağını düşünüyorum.
       Size bir tecrübemden bahsetmek istiyorum. Ben yıllardır elektroniğin ses ve ışık sistemleri alanında tamircilik yapan ve dijital elektroniğe yatkınlığım nedeniyle ve tanıdığım birkaç üniversite öğrencisinin de çevre olarak desteklemesi ile onlara, arada sırada ödevlerinde, 3-5 kuruşa yardımcı olmaya çalışan biriyim.
       Kaynak bulabilme açısından da Ete hocam sayesinde pic basic i anlayabildiğim kadarı ile üstün körü öğrenip yapabildiğim kadar birşeyler yaptım bu güne kadar. Bu kadar öğrenebilmem bile çok vakit aldı. Ete hocamın beynini az yakmadım :). Bazı insan biyere kadar gidebiliyor, ötesine yetmiyor yetenekleri. Ben onlardan biriyim. Ama gençlere yardımcı olmak adına tırmalıyorum bir şeyleri ve bir yerleri.
      10 yıllık bu zaman zarfında ve 42 yillik hayatımda öğrendiğim önemli bir tecrübem oldu. "Veren el verdiğini kat kat geri kazanıyor". Yani paylaşan hep kazanıyor. Paylaşılanın ne olduğunun önemi yok. Bir bilgi verdiyseniz size 10 bilgi olarak dönüyor. 10 lira verdiyseniz 100 lira olarak dönüyor. Buna Allah adına yemin ederim ki doğru. Aslında Bu konuya cevap verebileceklerden biriside ete hocamdır herhalde.
Birde şu var ki bazı insanlar bilgilerini paylaşınca o bilgiden elde edeceği kazançtan mahrum kalacağını düşünüyor. Ama inanın işin aslı tam tersi. Bunu bizzat defalarca yaşadım.
"Allah in size nasip ettiğini kim yolundan döndürebilir ki? Yada Allah in size nasip etmediğini kim size verebilir ki? Buna kimsenin gücü yetmez." Aksine Allah paylaşanı ve vereni sever. Ve onun nasibini kat kat artırır. Ama önce buna inanmak gerekiyor tabi ki.
      Fazla uzatmayayım. Bana göre Bilgi paylaştıkça büyür. Paylaşmaktan çekinirseniz bilgi çoğalmaz ve ülkeniz ilerlemez. Belki sizin çeşitli nedenlerden dolayı değerlendiremediğiniz o bilgiyi bir başkası değerlendirip halkın istifadesine sunabilir. İste bu durumda sizin değerlendiremediğiniz bu bilgi size ve ülkenize fayda olarak geri dönüş yapmış olacaktır. Şu'da var ki sizde bu güne kadar elde ettiğiniz bilgileri birilerinin paylaşması ile edindiniz. O birilerinin kimler olduğunu siz çok iyi biliyorsunuz. Bunu kim inkar edebilir ki?
      Haddimi aştıysam beni affedin. Sağlıcakla kalın.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

Haddim olmayarak Hevesi kaçanlar için bir tavsiye. Bilginizi paylaşın, uzaktan izleyin, neler olduğunu.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"