adc girişinde tam dc olmayan ölçüm.

Başlatan elektro77, 03 Aralık 2018, 10:33:12

elektro77

220 volt şebeke elektriğinin fazını seri 120k bir direnç ten  köprü diyota ve ordanda gnd ye 22k direnç ile gerilimi bölerek adc girişine verdim.
tam dc ye dönmediği için adc ölçümüm ekranda sürekli titreyerek çalışıyor. yani adc ölçüm çok hızlı şekilde sinüs dalganın tepe ve sıfır noktası arasında gidip geldiği için ekranda da net bir değer okuyamıyorum.
adc girişi ile gnd arasına 100mf kondansatör atmama rağmen çok fazla birşey değişmedi. 1000mf atarsam ekran düzeliyor fakat bu seferde kondansatörün şarj ve deşarj süresinin uzamasından dolayı adc değerini değiştirdiğimde hızlı bir ölçüm veya okuma yapamıyorum.
Bu gerilimi ölçmenin adc kodlarında bir başka algoritma çözümü varmı.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

örneğin: sadece tepe noktalarını ölç ve ekrana yaz diyemezmiyiz.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Dersin tabiiki ama o dediklerini kim yapacak. İşlemci verdiğin komutla çalışır. O halde tepe noktasında ölçüm yap demenin komut karşılığını bulman lazım. AC ölçümde o bile işe yaramaz. Bu seferde ölçülen değerler hep yüksek çıkar.
Peki şöyle bir düşünelim bakalım nasıl olacak bu iş. Sıfır geçiş noktasını yakala 5 ms bekle ölçüm al işte tam tepe noktası yaklaşık olarak orasıdır. Zira iki sıfır arası yaklaşık 10ms olduğuna göre 5 ms sonra voltajın tepe yaptığı noktayı bulmuş olursun.  Bu yüzden RMS denilen şeyi yapmışlar doğru ölçüm olsun diye. Bunun mantığı da sıfır noktasından itibaren her 100us de bir ölçüm alıp hepsinin karelerini alacak ve toplayıp ölçüm adedine bölecek sonrada karekökünü alacaksın. O zaman o voltajın ortalama olması gerekn değerini bulmuş olursun ve bu bulduğun değer inip çıkmaz. Ama gelde yap bakalım RMS hesap işlemini öyle kolay değil maalesef. 18F serisini kullanıp LONG değişkenleri kullanman gerekiyor. Yada parçalı hesap yapman gerekiyor. Parçalı hesap deyip geçme oda kolay değil. değişkenin kurtardığı adet te hesap yapıp bu hesapları toplayıp sonra kaç adet ise ona bölmen gerek buda kolay bir iş değil. Anlayacağın senin tek kurtuluş yolun trafo kullanarak ölçüm yapmak değilse inişli çıkışlı ölçüme razı olacaksın.

Ete

Hattuşa

başka çözüm olarak hazır entegre kullanacaksınız. şuan aklıma gelen ad637-ad636 veya başka serilerde vardır. yada  "rms to dc convert circuit" diye googleye yazıp orada kolayına gelen bir şemayı uygulayabilirsiniz.

elektro77

Alıntı yapılan: pro-TR - 03 Aralık 2018, 12:43:36
başka çözüm olarak hazır entegre kullanacaksınız. şuan aklıma gelen ad637-ad636 veya başka serilerde vardır. yada  "rms to dc convert circuit" diye googleye yazıp orada kolayına gelen bir şemayı uygulayabilirsiniz.

Hocam biraz inceledim de. Trafo kullanmak daha ucuza gelecek. Ama yeni bir seyler de öğrendim. Tesekkue ederim