elektronik devre problemi

Başlatan kerem, 10 Aralık 2018, 14:35:50

kerem

ete hocam çıkış amperi biraz yüksek olsun diye lm2576 adj seçecegim umarım uygun olur. ete hocam 5v-12v-9v 1a yakin aldığımda bu entegre isinmayacak mı?  ve stabil çalışabilecek mi ? bide hocam dirençle böldüğün zaman akımı kısmazmıyız.  gerçi benim toplam olrak 6w lık bir güce ihtiyacım var tüm devre için umarım lm 2576 adj uygun olur.

bide hocam bu çıkış değerleri için aynı henry de bobin mi kullanacağız datasheet e baktım bazi yerlerde farklı değerler vermiş.

ete

LM2576 nın nasıl çalıştığını bilmediğin için gerilim bölmeninde ne işe yaradığını bilmiyorsun.
FB (feed Back) bacağına çıkıştan gerilim bölünerek 1,25 V verilir. Bu voltajı düşürürsen entegre PWM duty değerini artırarak çıkış voltajını artırır ve 1,25V tu bulunca durur. Sen 1,25 i artırırsan bu seferde Duty yu kısarak voltajı düşürür ve yeniden 1,25 bulur. Adj mantığı böyle çalışıyor. Sonuçta çıkışta olan Pot bu görevi görüyor. Bot dediğin şeyde bir gerilim bölücüdür. Bir yerde ayarlı gerlim bölücü demek daha doğru olur. Yapman gereken şey ;
- Devreye şemasındaki gibi bir pot bağlayarak çıkışın 5V olduğu anda potun orta ucu ile poz,t,f tarafa bağlanan ucu arasındaki direnci ölçmek (R_ust) Benzer şekilde orta uç ile alt taraf arasındaki direnci de ölçerek (R_alt) bu ölçülen değerlerin sabit direnç karşılıklarını alıp üst ve alt arasında seri bağlamak ve birleşme noktasından FB bacağına bağlantı yapmak.
- Benzer şekilde diğer voltajlarında direnç karşılıklarını bularak işini halletmek. İşim kolay olsun diyorsan alt direnci ayarlı seçersen kolaylıkla voltajı ayarlayabilirsin.
Bu işin akımla alakası yok. Yaptığın iş gerilim bölerek FB bacağına giden voltajı ve dolayısıyla çıkış voltajını ayarlamak. Akım sabit olarak 3A dir her zaman.

LM1576 yaklaşık 3A akım verebilir. 1-2A de ısınma olmaz üzerini çekersen soğutucu bağlaman gerekir.

Ete

ahmet_zxc

hocam senin kafa analog çalışıyor anladığım kadarıyla.

role mühürleme diye bişey var. onunla bu işi yaparsın.

baya iptidai olur ama senin istediğin galiba bu.

kerem

mrb ete hocam 2576 adj devresini yaptım çalıştı . ben 18voltu  12v, 9v-5v çevirmek istiyorum çünkü bu çıkışların hepsi bana lazım. çok fazla akım çekmeyeceğim. resimdeki potansa baglı olarak 2 adet paralel pot ekledim. istediğim olmadı 1nci pot kısılınca diğerleride kısılıyor. sonra 1nci poto 12v ayarladım 12v çıkışınıda 2nci pota bagladım seri olarak 3ncü poto da 2nci potun çıkışına bagladım resimde görüldüğü gibi hepsine tek bir tane kondansatör ve bobin bağladım .elde ettiğim sonuç

1-12v tan 9v düşerken çok stabil durmuyor gerilim acaba kondansatör tam olarak parazitleri kesemiyormu. bazen 9v oluyur bazen 10v değişken oluyor. 35v 1000uf kullandım
2-bobin biraz ısınıyordu devreyi böyle yapsam uzun vadede sorun çıkarırmı .
yada sizin tavsiye edeceğiniz başki bir yöntem varmı .
kısaca 18voltu 12v-9v-5v dönüştürcem. daha iyi bir yöntemi var mı teşekkürler.

ete

Biraz kafayı çalıştırman gerek. Bir şema yada bir bağlantı yalnızca bir volt içindir. Ya anahtarla o voltajları seçmen yada her voltaj için o devreden bir tane daha yapman lazım. Her bir voltajın elemanlarını tek devreye eklersen birbirlerini bozacakları kesin artık. Bunu düşünmen gerekirdi.
Sana gerçekte ne lazım çok açık olarak anlatmadığını düşünüyorum. Bana 12V 9V 5V lazım ama bunların aynı anda lazım olabileceğini söylemedin. Bende sana ayrı ayrı kullanacağını düşünerek öneride bulunmuştum.
Bu voltajların aynı anda lazım olması durumunda daha farklı bir yöntem kullanmak gerekebilir. Belkide basit zener diyotlu bir sistemle bu voltajları tek voltajdan elde etmek mümkün olabilir. Tabiiki çekilecek akımlar önemli. Bu konuda bir şey bilmiyorum ne akım çekeceksin bu voltajlardan?

Ete

not resimlerin çıkmıyor gerek de yok yanlış yoldasın zaten

kerem

hocam bana 5v sürekli lazım olacak devrede
ama 9v ve 12v sürekli lazım değil
seçime göre ya 12v yada 9vta ihtiyac olacak
yani 12v botununa basınca  9v kesilecek , 9v botununa basılınca 12v enerjisi kesilecek .
5v için bir devre , 12v-9v için bir devre yapsam yeterli olurmu .
5v sürekli çalışacak . 12v-9v ise seçime göre herhangi biri çalışacak .

hocam çok bir akıma ihtiyacım yok 18v için 7 wat güce ihtiyacım var 1 amp bile değil.

ete

Bence 3 gerilim regülatörünüde yap. 18v dan voltaj alıp;
- LM7805'e gir çıkışın sürekli 5V/1A gerekirse soğutucu bağla.
- LM7809 'a gir çıkışın 9 V olacak bunu bir röleye bağla Röle çekmeyince 9V versin (yada tersi)
- LM7812 'e gir ve çıkışın 12V bunu da röleye bağla . Röle çekince 12 versin.
Ancak bu şekilde olur. Röle kullanmayayım diyorsan,
LM2575 yada LM2576 devresinden 3 adet yapman gerekiyor. Her birini istenen voltajlara ayarla. On/OFF ucu vardır bu entegrede (hatırladığım 5 nolu uç) Bu ucu LOW yaparsan (işlemci ile) voltaj çıkışı aktif olur. High yaparsan voltajın çıkmaz.
Böylece 2 ayrı voltajı bu şekilde kullanabilirsin.

Ete

kerem

yapacağım devre sağlam olsun ısı sorunu olmasın istiyorum . 7805 ile daha önce yaptım ısınıyordu biraz
. benim demek istediğim 5v için 2575 bir devre  . 2576 ilede 9v-12v içinde tek bir devre yapayım diyorum.

ete

Tek devreden hem 9V hemde 12V nasıl alacaksın?
Ete

kerem

önce 18vtan 12v dönüştürcem sonrada 12voltun çıkışından bir uç alıp 12v çıkışı yapcam. 12v çıkışı yaptığım yerdende paralel olarak çıkışına pot baglayıp 9v düşürcem . ve hangisi gerekliyse onu kullancam

ete

12 ta paralel pot bağlarsan ve 9V elde etmeye çalışırsan 12V tun bozulur.
Ete

kerem

doğdu benm 9v bozuldu stabil durmuyor. ete hocam. ama ben çok karmaşık olmasını istemiyorum devrenin çünkü daha devreye birçok şey ekleyecem az malzemeyle işi bitirmeyi düşünüyordum. uygun değilmiş. anlaşılan en uygunu hepsini ayrı ayrı yapmak.
başka çaresi yok
teşekkürler ete hocam sızıde yorduk k bakmayın .

ahmet_zxc

abi sen işi çok karmaşıklaştırıyorsun anlamakta zorluk çekiyor herkes.

şimdi şöyle yapıyorsun.

2576 adj alıyorsun. pot ile çıkış voltajı ayarlanan dan yani..

pot ile oynuyorsun 12v görünce pot u söküp direncini ölçüyorsun.

sonra potu takıp tekrar pot ile oynuyorsun 9v görünce pot u söküp direncini ölçüyorsun.

bu iki direnç değerini sabit direnç ya da pot ile ayarlayıp, iki konumlu anahtar ile bi birini bi diğerini devreye sokup çıkarıyorsun.

dolayısıyla istediğin zaman 9v istediğin zaman 12v çıkış alıyorsun.

bu çıkışa bir tane 7805 bağlıyorsun ve 5v kısmını da burdan besliyorsun.

inşallah anlatabilmişimdir..

ahmet_zxc

kerem

teşekkür ederim ahmet hocam deneyeceğil sonucu söylerim inş yaparım ben iki yollu anahtar yerine röle kullanacağım.
peki hocam
birşey daha soracağım
ana hat 12v ile 9v arasında dalgananırken 7805 zarar görmezmi. çünkü 7805 ile pic besleyecegim sorun yaratmazmı