M

AUDIO SPECTRUM ANALIZOR PIC LE OLURMU

Başlatan mustafa48, 29 Ağustos 2011, 15:52:29

mustafa48

Arkadaşlar PIC ile spectrum analyzer yapmak isterim .Fakat işin neresinden başlayacağımı bilemiyorum.
Yapmak istediklerim şöyle.

Normal de analyzor müzikle çalışsın .
http://www.youtube.com/watch?v=LIOUXr9v2RI
buradaki çok güzel .Mümkün olan en yüksek satır sütun olabilir.
Ayrıca bir butonla müzikten çıkıp Pic kendi led animasyonunu yapabilisin (işin bu kısmı nispeten kolay)

Birde işin sürücü kısmı var ama çok önemli değil . Herbir led ortalama 700 mA çekmektedir. 10x10 matrix yapsam 12 volt 70 amper
Bir hayli yüksek güçler çıkıyor.
İşin finali görsel bir ışık show yapmak istiyorum.

ete

Spectrum analyzer pic ile yapılabilir ama Audio spectrum analyzer yapmak biraz zor. Bana kalırsa audio spectrum analyzer real time çalışması gereken bir cihaz. Bunu pic ile yaparsan neler olur bir bakalım istersen.
Öncelikle müzk yada ses bir opamp yardımı ile DC voltaja dönüştürülüp pic'in ADC girişine verilmeli ve mümkün olan en hızlı bir biçimde voltajı okunmalı. Okunan voltaja bağlı olarak da matrix şeklinde dizilmiş ledleri sürecek. Ancak işin içine birde müzik yada ses sinyalindeki değieşik frekanlarıda ayırmak ve her birini ayrı bir şekilde voltaja çevirip okumak gerekir. Epeyce zor bir iş.
Gözümde bile canlandıramıyorum.

Başka fikri olan varsa belirtsin.

Ete

mustafa48

Aklıma gelen audio analizoru LM 3914( veya bu seri) ile yapmak .Ama bunun varsa kontrollarını PIC ile yapmak. Araştırdığım kadarıyla
Atmega ile yapılıyormuş fakat ben önce PIC i iyice öğrenip sonra Atmega ya geçmeliyim.

Mucit23

Bende tam bilmiyorum ama bu işin temeli bence kesinlikle goertzel algoritmasından geçiyor. Açıkçası ses sinyalini nasıl adc ile okuyup her bir banda göre filtreliyorlar çok merak ediyorum. Tüm Yazılımsal filtreler benim için aynı durumda. Gerçekten ilgi duyduğum bir konu.
Sayın Fırat Deveci(FxDev) Arkadaşımız Bu konuda bir çalışması var. Yanlışım yoksa eğer işin temelini bu oluşturuyor.
http://www.fxdev.org/teoriden-gercege-goertzel-algoritmasi-vol-ii/ Hitech ile yapmış olduğu bir uygulamada var. Aslında mantığı çözülse protonla bu iş yapılabilir diye düşünüyorum.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

mustafa48

Teşekkürler  Çok makbule geçti.çok faydalı bilgiler edindim.
Bu konuyla ilgili çalışmaklara başladım. Projeyi bitirirsem burada paylaşacağım.

inventor

Rodyocu yanında çıraklık yaparken özellikle Japon ürünü ekolayzer vb. cihazlarda NJU7505-NJU7503 gibi entegrelerle yapılan analizörler kullanıldığını görürdüm. Datasheet ekledim. Detaylı kullanımı anlatılmış. ADC sorununu halleder sanırım. Bildiğim kadarıyla PIC ile haberleşebilir. Çünkü bahsettiğim cihazlarda mikroişlemci ile ilgili haberleşme bağlantıları vardı. Datasheeti detaylı inceleyip bakmak lazım. Uzun zaman oldu sonuçta

Selam
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

mustafa48

Sn İnventor 
NJU7505 de bu işi yapar .Teşekkürler.Yalnız entegreyi piyasada bulamadım. Malum isis de yok.
Bulabileceğim bir yer varmıdır.
Ayrıca uzun süredir microchip in sitesinde inceleme yaptım .Bu işi yüksek hızlı 33F ,24F serileriyle çözülebirmiş.
Hatta mirochip bu iş için bir ara yüz proğramı sitesinde yayınlıyor. dsPICworks .İlgilenenlerin bakması faydalı olur

inventor

Elimde o dönmelerden kalma ekolayzer cihazları olacaktı. POT arızaları falan vardı. İçlerine bakayım. eğer bulabilirsem size yollarım sonucu bende merak ediyorum. Eğer yoksa yurtdışı arama yapar size buradan bildiririm.
Selam
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

Erata

18f4550 ile  yapılmış GLCD kullanılmış

http://www.element14.com/community/groups/development-tools/blog/2011/01/11/real-time-audio-spectrum-analyzer-using-a-pic-8-bit-microcontroller

hitech c source +hex  + şema ve baskı devresi burda

http://www.waitingforfriday.com/index.php/Real-Time_Audio_Spectrum_Analyser

The fact that the 18F has a 8x8 hardware multiplier is really the key to how such a low power chip can perform real-time FFT. The cycle-speed advantage even with 16 bit calculations is massive.
Absolute value calculation

yukarıda diyorki :

18F serisi piclerdee  8x8 hardware multiplier var ve bu da hızlı FFT hesaplama  işlemler yapmasını saglar 

evet data shetlerde okuyordum ama bi turlu anlamamıştım bu 8x8 olayını  bu konuyu bir araştırmak gerekir

18F lerin bir cogunda var bu özellik

Mucit23

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

mberkanbicer

8x8 single-cycle hardware multiplier, tek çevrim donanımsal çarpıcı demek. yani 8 bitlik iki sayı tek çevrimde çarpılabiliyor. bu özellik için komut setinde ilgili komut kullanılabilir. ekte datasheet'in ilgili sayfası mevcut. orada mulwf komutu kullanılmış. ayrıca ekteki sayfada bu işlemin performansı da var.

konuda sorulduğu için ara not olarak cevap vermiş olayım.