baud rate değerleri ile oynamak

Başlatan alisumer, 05 Ocak 2019, 01:06:46

alisumer

Bayağı zamandır RF kumanda sistemleri ile uğraşıyorum bazen 5 -6 kanal servo kontrolu yapmak istiyorum doğal olarak verici kısmında uzun veri sırası analog okuma zorunlu olarak beklenmesi gerekiyor falan doğal olarak zaman kaybı gecikmeler oluyor birde çok uzun verilerin sıralı gönderimi gecikme yapmasın diye bir yöntem .;pic datasında ve basicpro da yardım dosyasında verilen baud değerleri ya çok yavaş yada frekans kaymasına neden olacak değerler veriyor ben en azından teoride ve simulasyonda sorunu çözdüm bilmeyenler için paylaşmak istedim. verilen formuller HSEROT ve HSERIN için (OSC/baud/16)-1=SPBRG bu değer ASM ve BASİC için aynı C de de muhtemel aynıdır sonuçta ASM tabanını kullanmak zorunda ama genellikle hazır baud değerleri"," virgüllü sonuçlar verdiği için pic bunu düz rakam olarak algılıyor ve frekansta zamanla kayma oluyor bu eşitliği virgül kalmayacak şekile kendimiz belirlediğimizde yüksek hızlarda iletişim daha hatasız ve frekans kayması olmadan mümkün oluyor örneğin (20.000.000hz/16/125.000baud)-1=9 spbrg değeri küsüratsız ve sorunsuz çalışan bir değer en azından simulasyonda teorik olarak 20 mhz de 1.250.000 baud iletişim de mümkün ...Ayrıca denemek isteyen için ufak bir hile  Pic Basic proda program içinde OSC değerini 4mhz girip devre üzerinde 20mhz ile çalıştırırsanız da iletişim hızları 5 kat hızlı olacaktır yanlız programdaki diğer zamanlar da 5 kat hızlı olacağından uygun değerler hesaplanıp bekleme komutları ona göre verilmeidir.tabi alıcı tarafında aynı yöntemle çalıştırılması gerekir .
Hep meraktan