glcd ram hafızafı doluyor!!

Başlatan fatih88, 25 Ocak 2019, 15:11:58

fatih88

arkadaşlar 18f452 ye bir proje yazıyorum glcd kullandım biraz uzun soluklu bir proje ccs c ile yazıyorum ama mcu nun hafızası%37 kullandım ama ram hafıza %96
fast glcd komutu açılınca ram kullanımı çok artıyor onu kullanmasamda refresh kötü oluyor ramı aşırı kullanma sebebi ne olabilir bilgisi olan varmı yardımcı olursanız sevinirim
iyi çalışmalar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Çok fazla global değişken kullanıyorsanız çok çabuk dolar. Local değişkenler ile çalışın yada işiniz bitince ram ları silin.
Ayrıca lcd veya glcd için kullanacağınız pic in hafızası yeteri kadar büyük olmalıdır.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

fatih88

10 tane global değişken var gerisi hep geçici glcd deki pointerlarda bir olaylar dönüyor galiba rom %40 daha yarısına gelmedim mcu hafızasının ama ram %97 oldu şu an

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Kütüphaneden kaynaklı olabilir. Kütüphane içinde ram kullanımı fazladır. Başka bir kütüphane deneyin ama GLDC için atmel tercih etmek daha makul olurdu.

fatih88

Atmel yazıyorum ama bu projede olmaz uzun bi proje olacak atmel studio da şuan kütüphanem eksik ramı yiyen birşey var

www.fayelektronik.com

fatih88

Aynı kütüphaneyi atmel e uyarladım resim bile basamadım onda daha fazla ram yiyor malesef ben 16 kb sadece 7 kb kullanıyorum ama rama ne oluyor anlayamadım

www.fayelektronik.com

ete

GLCD çok fazla ram tüketen bir elemandır. Her şey nokta bazında çalıştığı için basit bir harf yazdırmak için bile dünya kadar kütüphane kodu gerekiyor. Hele bunu manuel kodlarla yapmaya çalışırsan neredeyse iki katı kod gerekir.
Bu nedenle programında fazlaca ekran görüntüsü kullanıyor isen (detaylı menü ekranları gibi) ram'in tüketilmesi normal dir. Bunuda en iyi sen anlarsın sanırım.

Ete

fatih88

Abi menü içinde menüler var görsellik çok fazla benim sorunum nasıl çözülür ram fazla olan bi mcu önerebilirmisiniz

www.fayelektronik.com

ete

Bildiğim en yüksek ram 64K ve senin kullandığın 32K yani 2 katına çıkartabilirsin. 18F46K22 kullanabilirsin.
Kullanırsan da data sheet'i iyice incelemeden kod yazma. Bu yeni nesil işlemcilerde pek fazla özellik bulunuyor.
Ete

İlyas KAYA

Senin sorununu bence en iyi nextion çözer. Nextion kullanırsanız ekran menü vs epey yükünüzü alır.

fatih88

Usta nextion pahalı gerekte yok bence menüler bitmek üzere zaten yüksek bi mcu kullanmak daha mantıklı ama ben hiç 64k22 kullanmadım sigorta ayarları çok uğraştıracak gibi bakalım inşallah bir sorun yasamam

www.fayelektronik.com

ete

18F46K22 olacak 64K22 değil.

Ete

fatih88

www.fayelektronik.com