ateşleme kartı

Başlatan kerem, 26 Ocak 2019, 13:28:30

kerem

mrb hocalarım benim elimde 3.5v ile çalışan  kombi ateşleme kartına benzer bir kart var. ateşleme kartı bağımsızdır ve ateşleme kartının yakınına hem ateşlemeye enerji verecek hemde bazı başka işler yapan başka bir devre var . devremde pic vb microişlemciler var. kartlar bazen bozuluyor. bozulma nedenini ateşleme kartının yarattığı elektromanyetik alan olduğunu düşünüyorum. böyle bir  olasılık varmı. eğer varsa bu elektromanyetik alanı engellemek için neler yapılabilir teşekkürler.

kerem

ete hocam yok mu bir fikriniz. bu konuyla alakalı yardımcı olsanız çok makbule geçer

ete

Böyle bir konuya yanıt vermek için detay bilmek lazım. Ateşleme devresi bildiğim biraz yüksek voltaj oluşturup ark yaptırarak gazı ateşliyor. Bu etrafında yer alan bir devreyi bozmaz. devren nasıl dizayn edilmiş bilmiyorum ama tavsiyem şu olur bütün giriş çıkışları mümkün olduğunca optocouplar ile izole etmen.
Ete

kerem

ete hocam elektromanyetik alan microişlemcileri mi bozar genelde. yoksa başka entegrelerede sirayet eder mi.
bide sadece ateşlemenin giriş çikişını opto yapılsa yeterli olur mu.
yada elektromanyetik bir sorun olup olmadığını nasıl anlayabiliriz. bunu ölçen bir cihaz varmıdır.

ete

Manyetik alan cihaz bozmaz yada bozulması için çok özel ortamların meydana gelmesi gerekir diyelim daha doğru olur.
Bozulmanın bir sebebi vardır mutlaka. Ama bozulmanın olduğu ortamı gözlem altına almak ve özellikle besleme voltajlarını osiloskop ile kontrol etmek gerekir. Genellikle İşlemci pinlerine haricten gelen Peak denilen ani voltaj sıçramaları olursa işlemciler bozulur.
Bunu anlamanın en güzel yolu Pic devresinin besleme girişlerine osiloskop ile bakmak ama öyle 10 sn baktın bir şey yok deyip bırakmamak. Uzun müddet gözlem yapmak gerekir.  Çaresi bulunacak soruna göre düşünülmelidir.
Başıma gelmediği için fazla bir şey söyleyemiyorum.
Beslemeden gelen sinyal ile bozuluyorlar ise bütün entegreler bozulabilir. Özellikle CMOS yapıda olanlar ve işlemciler ön sırada yer alırlar. Ama yinede çok fazla genelleme yapmak doğru değil. Durduk yere kimse kendi kendine bozulmaz. Bozan bir etken vardır önemli olan onu yakalamak.

Ete

F®T

Yüksek gerilim sıçramasının bozma ihtimali manyetik alandan bozulma ihtimalinden daha yüksek gibi.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kerem

mrb ete hocam küçük bir şey soracaktım. :) 16f628a yı microcode studio ile proğramlıyorum.
fuse ayarları program satırı böyle : @ __config _BODEN_ON & _BOREN_ON & _CP_ON & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _LVP_OFF & _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT
bu şekilde program çalışıyor bir problem yok.
ama ben PROTECT_OFF eklediğim zaman şöyle bir problem veriyor: hata(113) symbol not previously defined(PROTECT_OFF)
inc dosyası fuse ayarlarına protect off ekledim olmadı. tekrar sildim. protect off eklemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim. teşekkürler

otansev

Merhaba,
Ateşleme kartında yüksek gerilim için muhtemelen bir endüksiyon trafosu kullandığınızı varsayarak,ateşleme esnasında oluşan ters yüksek gerilimin besleme voltajı üzerinden diğer elemanları bozması olasılık içinde.
Şahsi tavsiyem ateşleme devresinin beslemesini mümkünse başka bir kaynaktan ( besleme trafosundaki ikinci bir sargı vb.) vermeniz ve olabildiğince terse voltajı yok edecek devre elemanları kullanmanızı (Diyot,direnc+kapasaite vs) öneririrm.
Kolay gelsin,iyi çalışmalar.
TA1MK

ete

PROTEC_OFF diye bir sigorta ayarı yok. Ayarlara dikkat edersen bu komut karşılığı CP_ON veya CP_OFF şeklindedir.
CP=Code Protec oluyor.

Kısaca sigorta ayarlarındaki CP_ON kısmını CP_OFF olarak değiştirip tekrar dene yapmak istediğini.

Data EE Memory Code Protection bit
;    _CPD_OFF     ;Data memory code protection off
;    DATA_CP_OFF     ;Data memory code protection off
;    _CPD_ON     ;Data memory code-protected
;    DATA_CP_ON     ;Data memory code-protected
;
;  Flash Program Memory Code Protection bit
;    _CP_OFF     ;Code protection off
;    _CP_ON     ;0000h to 07FFh code-protected
;

Ete

kerem