ESP8266 uygulaması için hangi adımlar izlenmeli?

Başlatan SAMED, 09 Şubat 2019, 19:41:31

mesut25

http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json

Arduino programina daha once yazdigim gibi koplayip  yapistir ve kartlarini tekrar yükleyebilirmisin  senin arduino da kartin güncel olmayabilir

İlyas KAYA

O hatayı bence arduino kütüphanesini derlediğiniz için veriyordur. Kütüphaneye girin arama kısmına esp yazın ve esp8266 ile ilgili kütüphaneyi kurun. Esp8266 kütüphanesi eksik yada arduino için olan bir kütüphaneyi çağırıyor olabilirsiniz. Arduino ide si burada sadece aracılık yapar. Benzer kod ile esp programlamak için dir
Kodlarınızı da ekleyin bir kontrol edelim. Ayrıca esp yi download moda almanız gerekecek. Bir de esp yi nasıl pc ye bağlıyorsunuz?
Driver kurulu mu ?
Bence esp 01 modül ile çalışmak yerine nodemcu ile çalışın. Sürekli download moda almanız gerekmez. Çevirici yapmanız gerekmez. Daha sonra aynı kodu esp01 içinde kullanabilirsiniz. Denemeleri nodemcu ile yapmak daha pratik olur
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

mesut25

Led  yanip sönme kodlarinda herhangi bir kütüphane cagirilmiyor. Daha derlerken hata vermeli anladigim kadariyla yükleme sirasinda oluyor Modulun yükleme moduna aldigini kontrol ettigini yazdi fakat bu hata yapilan derlemenin karta uyumlu degil veya karti görmüyor karta programi nasil attigi neyle attigi bir cok sebep olunca tam cözüm bulamıyoruz en son kartlarini günceleyip tekrar denemeli diye düşünüyorum

Dtmf

Mesut hocam esp8266 yi sunlarla denedim kusura bakmayin yazmayi unuttum.ardunio uno,pl2303 usb ttl,ch340 usb ttl ucu ilede denedim rx tx pinlerin yerlerini degisitirip bile denedim.

Dtmf

Bana yuklemem gereken frimware onerebilirmisiniz

İlyas KAYA

Firmware ile ilgisi yok. Firmware zaten sizin yazdığınız kodlar. Arduino uno ile de işiniz yok. Şu kodları eklemek zor olmasa gerek. Ayrıca bir de bağlantı seklinizin bir resmini çekin onu da kontrol edelim. Ch340 driver kurulu mu doğru port seçili mi ?
Esp download modda mi ?
Neler yaptığımızı nasıl yaptığınızı görmeden doğru yaptığınızdan emin olamayız. Yaptım diyorsunuz ama yanlış yapıyorsunuz büyük ihtimal. Çünkü herşey doğru yapıldı ise herhangi bir sorun çıkmaması gerekir.

mesut25

dosyayı atım fakat sorun orda degil ama aklın kamasın diye attım bu dosyayı indirdigim siteyide buldum onuda atıyorum

ama senın tüm baglantıların dogru olduguna ınanıyorsan  sorun  modülün programlama moduna girmiyor,olabılır program atarken gözleme yapmanı istiyorum şöyle arduinoda programı gönder tuşuna basınca önce program derlenir aşagıda yeşil bir cubuk tüm dosyaların tamamsa  dolar dolduktan sonra ikinci bir yeşil cubuk açılır bu çubuk derlenmiş olan program esp01 atılmaya başlar esp01 soru sorar ve cevap alır herşey okey se  esp modülü üzerindeki işik birkere yanıp söner sonra program atılmaya başlar  ve esp ışıgı atma işlemi bitene kadar yanıp söner.
1. adımda  sorun varsa derleme sırasında gerekli dosyalar yok yada bulamıyor.
2. adımda sorun varsa senin baglantıların da sorun veya modül arızalı.
burdan yola çıkalım
https://robotistan.freshdesk.com/support/solutions/articles/12000031765-esp8266-g%C3%BCncel-firmware-g%C3%BCncelleme
(dosyayı yine atamadım)burdan indirebılırısn

Dtmf

Dtmf

Firat deveci sitesinde esp8266 test programini indirdim esp8266 gayet guzel calisiyor tum AT komutlarina cevap veriyor.hocam galiba sorun ardunio ide esp kutuphanesinde

Dtmf

Hocam hata mesajini translate de cevirdigimde(Dosya mevcut degil anakart derleme hatasi diyor )

Dtmf

1. adımda  sorun varsa derleme sırasında gerekli dosyalar yok yada bulamıyor.
2. adımda sorun varsa senin baglantıların da sorun veya modül arızalı.
burdan yola çıkalım

Mesut hocam hayirli gunler 1.secenek te ne yapmam lazim bu konuda da yardimci olursaniz sevinirim dosya bulunamadi diyor

Dtmf

Ilyas hocam esplorer programini kurdum modul tun komutlara cevap veriyor.ama ne hikmetse arduio ide kuruyorum hemen hemen tum versyonlari ni kurdum gitguh dan kutuphaneyi bile indirdim ama nafile dosya bulunamadi hatasi verip duruyor.

İlyas KAYA

Kütüphane ekleme kısmına gel arama yerine esp8266 yaz. Çikan listede kur var birde açılır menü. Oradan eski versiyonu seçip denermisin. Aynı şekilde board yöneticisi kısmında da yap. Eski sürüm bord yükleyip denermisin

Dtmf

Tesekkur ederim ilyas hocam bugun deneyecegim sonucu bildiririm

Dtmf

sayın mesut25 hocam ilyas hocam vede ete hocam sızlere gonulden tesekkurlerımı sunuyorum :) allah razı olsun hepınızden.hocam sıkıntı versıyon sıkıntısı cıktı ılyas hocamın dedıgı gıbı şoylekı ardunıo1.6.5 surum kutuphane 2.2.0
formdakı dıger arkadaslarada rehberlık edeyım.

1.ardunıo ıde nın  1.6.5 eskı surumunu yukluyoruz
2.ardunıo ıde
dosya> tercıhler
urls:http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json
kopyalıyoruz
3.araclar>kart>board manager>esp8266 yazıyoruz buradan 2.2.0 versyonunu secıp kuruyoruz yaklasık kurulum 10 dk suruyor
4.esp8266 gereklı baglantılar yapıldıktan sonra usb takıp port secıyoruz.baglantılardda GPI0 saseye cekmeyı unutmayınız.
5.dosya>ornekler>esp8266>blınk uygulamasını acıyoruz (test ıcın)
ve programda hıc bır degısıklık yapmadan yukle butonuna basıyoruz