pic rf verici

Başlatan smanovic, 13 Şubat 2019, 22:49:39

smanovic

merhabalar, foruma bugün üye oldum, bu tarz konuların yoğun olduğunu görünce...
bir kaç sorum olacaktı

1-433.92mhz alıcı-verici kit aldım. anlamadığım kısım bunlardaki kristaller 13.56mhz(verici) - 13.523mhz(alıcı) iken nasıl 433mhz de çalışıyorlar ve aralarındaki ufak fark neden. http://www.ozeki.hu/index.php?owpn=6034

2-elimde bir kumanda var ve bunu kopyaladığım başka bir kumanda var. ikisi de çalışıyor (biri uzaktan daha zor çalışıyor) ancak periyod süreleri farklı. önemli olan işaretlerin süresi değil de sırası mı ?

3-bu vericileri pic ile yapmışlar sanırım içlerinde encoder yok. bu sinyalleri nasıl yorumlarım 0-1 olarak 2. ekteki resimde doğru yorumlamış olabilir miyim?

4-bu sinyalin benzerini pic ile üretip 433mhz verici ile yayınlasam çalışır mı

not: osiloskopum yok ses kartı ile ölçtüm

ete

"1-433.92mhz alıcı-verici kit aldım. anlamadığım kısım bunlardaki kristaller 13.56mhz(verici) - 13.523mhz(alıcı) iken nasıl 433mhz de çalışıyorlar ve aralarındaki ufak fark neden. http://www.ozeki.hu/index.php?owpn=6034"
Kullandıkları özel RF entegresi 13,560 Mhz kristal ile çalışıp bir osilasyon yaratıyor. Bunu bölerek 433,92 yi elde ediyorlar. Bu kısıma kafanı takmaman gerekir. Zira zaten pek çok alıcıda kristal falanda yoktur. Ama 433 mhz de çalışır.
Vericide ise Rezonatör vardır ve frekansın 433 de tutulmasını sağlar.

"2-elimde bir kumanda var ve bunu kopyaladığım başka bir kumanda var. ikisi de çalışıyor (biri uzaktan daha zor çalışıyor) ancak periyod süreleri farklı. önemli olan işaretlerin süresi değil de sırası mı ?"
Peryot süreleri farklı derken neyi kast ediyorsunuz anlamıyorum. İşin temelinde genelde bir şifre bilgisi yollanır bunun yollanış biçimi kullanılan sisteme göre değişir. Genelde tek bitlik şifre bilgisi iki bit ile ifade edilerek yollanır. Uzun LOW+KısaHIGH veya KısaLOW+UzunHIGH gibi. Bunların sıralaması elbette önemlidir. Şifreyi rakamsal olarak belirler. Kullandığın kumandanın temeli hangi şifreleme sistemine dayanıyor belirtirsen belkide daha iyi yorum yapabiliriz.
Birinin uzaktan daha zor çalışması onun kendi sistemi ile alakalıdır. ALış hassasiyeti yeterli değildir muhtemelen. Bu bir digital sinyal sistemidir. Doğru sinyal alınırsa mesafeye bakılmaksızın sistem çalışır. Aksi halde çalışmaz. Uzaktan çalışmayanının hassasiyeti düşüktür.

'3-bu vericileri pic ile yapmışlar sanırım içlerinde encoder yok. bu sinyalleri nasıl yorumlarım 0-1 olarak 2. ekteki resimde doğru yorumlamış olabilir miyim?"
Pic ile yapılmış vericilerin çoğu Rolling Code denilen ve her seferinde farklı kod üretip yollayan bir sistem içerir. Bunun dışında belirli entegrelerle çalışan sinyal sistemlerini programla yaratılarak pic ile üretilebilir. Çıkış bir vericiye verilerek sistem bir vericiye dönüşebilir. Lojik seviyelerin yorumu çok basit değil. Genelde osilatörüne bağlı olarak oluşturulan HIGH ve LOW sürelerine bakılarak bu yapılır. Genelde bir Header denilen başlangıç sinyali olur. Bu sinyal paketinin başlangıcını belirlemek için bir zorunluluktur. Bu olmadan sinyalin neresinden itibaren okuma yapacağınızı bilemezsiniz. Bu header genelde uzunca bir LOW sinyalidir. HIGH ve LOW süreleri 1-2 ms ler seviyesinde iken Header 9-10ms süreli olur ve kolaylıkla ayırt edilebilir. Ama sinyal mantığını bilmeden kimin HIGH kimin LOW olduğunu belirlemek çok zordur. Bunu ancak vericiden ne yollandığını bilirseniz alıcıda bunu çözebilirsiniz.
Genelde orjinal devrede kullanılan şifreleme entegresi buna kılavuzluk yapar.

"4-bu sinyalin benzerini pic ile üretip 433mhz verici ile yayınlasam çalışır mı"
aynı sinyali üretebilirsen neden olmasın.

RF kumanda sistemleri çok fazla değişik sistemler şeklinde üretiliyorlar. Burada standart bir genelleme yapıp tek sistem varmış gibi yorum yapmak yada o doğrultuda araştırmak doğru değil. Her sistem kendi konusunda ayrı incelenmesi gerekir. Dediğim gibi bu konuda şifreleme sistemi yada varsa entegresi nasıl araştıracağını belirler. Data sheetlerini okuyup mümkünse bir lojik analizör ile sinyalin kopyasını alıp incelemek ve ona göre bir yol belirlemek gerekir. Kısaca olay senin düşündüğün kadar kolay değil maalesef.

Ete

smanovic

periyod süreleri farlı derken aşağıdaki resimde kırmızı ve beyaz sinyalleri kastetmiştim. beyaz olan bir kumanda kırmızı olan diğer kumanda. birbirinden kopyalama rağmen dizilişleri aynı ancak toplam süreleri farklı.
kumandanın düğmesine basılı tuttuğumda bu resimdeki kısım tekrar ediyor sürekli.
bu resimi inceleyince , preamble 111111111111111111111 gibi

rolling kod'un nasıl çalıştığı hakkında türkçe bilgi alabileceğim konu veya kaynak var mı bildiğiniz

ete

Süreler bana göre çok farklı değil. Sonuçta direnç vs ile ayarlanmış bir osilatör kullanıyor bu sistemler. Ufak tefek kaymalar olabilir ve toleranslar dahilinde hepsi aynı kabul edilir.
Rolling kode konusu zaten çok açık bir konu değil bırak Türkçeyi doğru dürüst Ingilizce kaynak bile bulmak zor.
Ete

smanovic

peki lojik analizor ne işe yarıyacak, benim ölçtüğüm sinyal dışında bilgi verebilir mi?

ete

Sinyal çok temiz olarak ve bütün teferruatı ile görülür. Bit genişlikleri her şey kolaylıkla görülür Üstelik bazı kodlama sistemlerini otomatik tanır ve sana direk kodu söyler.

İlişikte örneği mevcut

Ete

smanovic

sizce bu kodları kopyalamak neden zor, yani şunu demek istiyorum, elimde iki tane farklı kopyalama özelliği olan kumanda var. bazısı bu kodu kopyalayamıyor bazısı kopyalıyor. bazılarının açıklamasında rolling kod kopyalama özelliği var yazıyor.
öğrenmeye çalıştığım kısım şu, bunlar kopyalama yaparken sinyali dinleyip aynısını üretmiyor mu? rolling code da olsa başka bir kod da olsa ne farkeder önemli olan high ve low ların uzunluğu değil midir
teşekkürler

bu arada logic analyzer olarak 24mhz 5-6 dolarlık cihazlar iş görür mü tavsiye edebileceginiz bir ürün var mıdır

ete

Rolling code adı üzerinde sürekli yuvarlanan (değişen) kod demek zaten. Kopyaladığın zaman bir şifreyi kopyalarsın ama aynı şifreyi yeniden üretmesi için sistemin belkide 30 gün beklemesi gerekir dolayısıyla aynı kopyalanmış kodu gönderdiğin zaman sistem çalışmayacaktır. Çünki alıcı başka bir kod bekleyecektir. Bir aldığını tekrar kabul etmez.
Rolling kod kopyalama özelliği olan a güvenme bence yalan aldatıcı ifade bu. Doğru kopyalıyor ama ne yazıkkı aynı koda ne zaman sıra geleceği belli değil. Okuduklarım tuşa basma süresinden bile rastgele kod üretildiğini söylüyor.
Basit bir örnek vereyim. Alıcı gelen şifreleri aldığını var sayalım.
GelenA ve GlelenB GelenC diye 3 adet byte değerin olsun.
ARA1=GelenA XOR 100
ARA2=GelenB XOR 120
ARA3=GelenC XOR 150
Toplam=(ARA1+ARA2+ARA3) XOR 200
SIRA=Toplam/5
şeklinde bir algoritma kursam. Sonuçta bu algoritmadan bir SIra numarası hesaplasam. SOnra,
LOOKUP SIRA,[xxxx,xxxx,xxxx,xxxx,xxxx,xxxx,xxxx......],SIFA
LOOKUP SIRA,[xxxx,xxxx,xxxx,xxxx,xxxx,xxxx,xxxx......],SIFB
LOOKUP SIRA,[xxxx,xxxx,xxxx,xxxx,xxxx,xxxx,xxxx......],SIFC
şeklinde tablolardan 3 ayrı şifre değeri okusam ve bunu alınan şifreler ile karşılaştırsam ki aşağı yukarı Rolling Kod mekanizması buna benzer çalışıyor (diye düşünüyorum kesin emin değilim)  gelenler ile tablodan alınanlar bir birine eşitse şifre geçerli değilse geçersiz olacaktır. Hemen diyeceksinki kopyalanan da tablodan bir değer hesaplanmasını sağlar. Ama işin sırrı orada zaten. Bir aldığını ikinciye kabul etmiyor alet. Belkide bir çevrim uyguluyor. İşin bu kısmı çok açık değil. Burada önemli olan gönderilirken hangi sıradaki şifrelerin yollandığına ait algoritma. Henüz bunu keşfedemedim ama zorda değil . Tuşa basıldığı anda sayacı çalıştırıp us cinsinden süreyi hesaplarım. Onu bir şekilde sayılara bölüp bir sıra numarası hesaplarım ve Lookup tablosundan okuyup 3 adet byte bilgisini (word de olabilir) gönderilebilir. Yada verici bir sıra takip ediyordur alıcıda aldıklarının kaydını tutuyor ise sıra bazında bir sonraki şifrenin ne olması gerektiğine karar veriyor olabilir. Buralar çok açık değil o nedenle daha fazla fikir yürütmek zor.
Şimdi senin kopyalama aletin diyelimki sıra 2 deki şifreleri kopyaladı ama alet çalıştığında belkide o anda 7. sıradaki şifreleri yollayacak (yada bekleyecek) bu nedenle kopyaladığın çalışmayacaktır.
Bu basitçe bir örnek yalnızca üzerine biraz kafa yorduğum için kendimce yürüttüğüm mantığa göre konuşuyorum.

Bende 7-8 USD lik bir çakma cihaz kullanıyorum. Önemli olan SALEAE firmasının yazılımını çalıştırabilmeli aksi halde cihazı kullanamazsın.

Ete

smanovic

yazdıklarınıza göre benimkinin rolling kod olmadığını anladım. sürekli aynı dizilimi veriyor

smanovic

kodun aynısını kendim üreterek 433mhz verici ile çalıştırıyorum ancak sadece 2 kez çalıştı o da şansa mı bilmiyorum.
sebebi ne olabilir vericilerimin frekansı tam 433 değil mi acaba
bu arada logic analyzerim geldi. analyzer olarak ne seçmem gerekiyor

ete

Kod farklılığı yada puls sürelerindeki ufak farklılıklar çalışmana sebebi olabilir.
Lojik analizöre kanalın birisine alıcının dataout çıkışını bağlayıp çalıştırın elde ettiğiniz görüntüyü kayıt edip inceleyin.
Ete