pic basic ile 2x20 alphanumerik vakum floresan display kontrolu

Başlatan elektro77, 05 Mart 2019, 10:48:47

elektro77

Ekte gönderdiğim pdf dosyası linki ve fotodaki gibi bir Vakum floresan display(VFD) ekranım var. Bunu Pic Basic Pro ile kod yazıp test etmek istiyorum. Daha doğrusu bu ekranla biraz vakit geçirmek istiyorum.
Galiba hem serial hemde paralel haberleşme ile çalışabiliyor. Beni ilgilendiren kısmı serial kullanım tekniği. Çünki ekranı söktüğüm devreden ekrana sadece +5volt /gnd ve 4 adet data kablosu geliyor.Bu da VFD ekranın  serial olarak kullanıldığı düşüncesini verdi. ekranın kendi pcb sinde +5v/gnd ve 12 adet pin var.
Daha önce hep normal alphanumerik lcd ekranları 4bit kullanarak bir şeyler yaptım. Bu ekranın kullanımını öğrenmek gerektiğinin  ve bir gün lazım olabileceği kanaatindeyim. En azından arızalı bir cihaz geldiğinde ekranın çalışıp çalışmadığını test edebilmek istiyorum. Bu ekranın kulanım amacının muhtemelen sıvı ve buhar oluşan yerlerde kullanımının daha uygun olduğunu düşünüyorum.
Bu ekranı çalıştırabileceğim örnek bir devre ve karekter yazabileceğim örnek bir kod verebilir misiniz?
Bu ekranı test edebileceğim bir bilgi verebilir misiniz?

VFD display linki:
https://www.newhavendisplay.com/app_notes/PT6314.pdf
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

Bu ekranla ilgili Aşağıdaki bilgilerden ve grafiklerden ne anlamalıyız. basitçe açıklar mısınız?

PT6314, seri veri aktarım modunu destekler. Veri yazıldığında, Strobe "0" konumuna geçtiğinde girilebilir. İlk bayt - Başlatma Baytı toplam 8 bitten oluşur: Senkron bitler (bit 1 - bit 5), R / W (bit 6), RS (bit 7) ve bit 8. Kayıt seçilecektir (IR veya DR) RS (bit 7) ve veri yazma veya okuma bu bayttaki R / W (bit 6 = "0") ile seçilir. Başlangıç Bayt'ını 8 bit Yönerge Baytı izler. Başlatan Bayt, işlemin önce girileceğini seçer: Meşgul Bayrak + Adres Sayacını (AC6 - AC0) okuyacak veya DDRAM veya CGRAM'da yazılmış verileri okuyacaktır. Veriler, shift clock un  düşen kenarından çıkar.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

MC_Skywalker

VFD ekranların bazı modellerinde 2x16 2x20 LCD ile bire bir uyumlu olanları var. Onlar tercih edilebilir. Noritake İtron marka grafik olanıyla uğraşmıştım RS232 ve 8080/6800 parelel girşi destekliyor. En kolayı seri olarak haberleşmek. İki transistörlü level shift ile max232 kulanmadan haberleşebiliyorsunuz. 

elektro77

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 05 Mart 2019, 12:22:57
VFD ekranların bazı modellerinde 2x16 2x20 LCD ile bire bir uyumlu olanları var. Onlar tercih edilebilir. Noritake İtron marka grafik olanıyla uğraşmıştım RS232 ve 8080/6800 parelel girşi destekliyor. En kolayı seri olarak haberleşmek. İki transistörlü level shift ile max232 kulanmadan haberleşebiliyorsunuz.

şimdi siz 2 transistörlü bu devre ile pc nin haberleşip VFD ekrana birşeyler yazdırabileceği mi mi söylüyorsunuz?

MC_Skywalker

Ben PC ile haberleştirmedim STM32F030 ile deneme yapmıştım.  PIC ile paralel kullandım.

STM32 için aşadıdaki tek yön trasistörlü yapıyı kullandım