Çıkışı ayarlı Step up konverter

Başlatan ete, 25 Mart 2019, 10:40:01

ete

Stepup boost konverterler üzerinde biraz çalıştım hafta sonu. Yaptığım denemelerde gördümki frekans dan ziyade duty değeri çok fazla etkin oluyor. %1 duty değeri ile açtığım sinyalde çıkış voltajı değişmeden kalıyor ama i%5-10 aralığında çıkış voltajı neredeyse maksimuma ulaşıveriyor. Çıkışta yük olmadığı için bunu yapıyordur dedim ve yük bağladım ama yinede çıkış voltajını duty değeri ile kontrol etmek neredeyse imkansız gibi gözüküyor. Bu nasıl yapmışlar yada gerçekten yapmışlarmı bilemiyorum ama benim aldığım sonuç bu. Çıkışı kontrol etmez isen 12V giriş ile 50 V lara kadar çıkabiliyorsun. Ben max. 20V larda tutmaya çalıştım ama ara voltaj değerlerine ulaşmak pek mümkün olmadı. %1 lik değişiklik voltajı 12V dan birden 16V ta bir %1 lik artış daha 20V lara taşıyıveriyor.
Bu işte diyot cinsi, Bobin uH değeri çok etkin gözüküyor. Belkide bunların hassas bir şekilde seçilmeleri gerekiyor. Ama bunu yapabilecek durumda değilim. Elimde ne varsa onu kullanıyorum. Her neyse bu sistemden vazgeçtim ve sistemimi, Şarj var-yok kontrolü (akü voltajını ölçerek) ve ardından hazır bir step up kontrol devresi kullanarak çıkış voltajını hassas ayarlama şeklinde kurdum. Bakalım ne zaman deyebilirim. Denemek de zor. Bu ekilde lambası sönmeyen bir araç bulmak gerekiyor ve bu her zaman bulunabilen bir şey değil. Her neyse deneyebilirsem sonucu bildireceğim.

Ete

mehmet

Basit bir çalışma, gerçekte çalışır
mı? bilmiyorum.

12V dan 48V a, 2A.

Güç kısımlarını iyi hesaplamak lazım.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ete

Aslında uygulamak istediğim mantık bu. Çünki yalnızca duty ile oynayarak voltajı ayarlamak neredeyse inkansız. Ama bu sistemde mosfeti de kontrol ederek voltajı tutturmak mümkün gözüküyor. İlk fırsatta denemeye çalışacağım.
Ete

ete

Teşekkür ederim. Ancak Booster devresi ihtiyacım yok. Onu yaptım sorunum booster çıkışını PWM ile ayarlı hale getirmekte.
Yoksa. Bende neredeyse 5V dan 50V elde ediyorum. Bunu sınırlayıp 20V ta düşürüyorum. Amacım 12-16V aralığını ayarlı yapabilmekte. Sorunum ise %1 oranında duty verdiğimde voltaj 15-16 V lara çıkıyor sonrasında ise birden maksimuma dayanıyor.  Kısaca PWM duty oranını değiştirmekle çıkışta aayrlı bir gerilim elde edemiyorum. Voltaj aniden yükseliyor ve ayarlamanamaz duruma geliyor.
Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 03 Nisan 2019, 22:27:22
Teşekkür ederim. Ancak Booster devresi ihtiyacım yok. Onu yaptım sorunum booster çıkışını PWM ile ayarlı hale getirmekte.
Yoksa. Bende neredeyse 5V dan 50V elde ediyorum. Bunu sınırlayıp 20V ta düşürüyorum. Amacım 12-16V aralığını ayarlı yapabilmekte. Sorunum ise %1 oranında duty verdiğimde voltaj 15-16 V lara çıkıyor sonrasında ise birden maksimuma dayanıyor.  Kısaca PWM duty oranını değiştirmekle çıkışta aayrlı bir gerilim elde edemiyorum. Voltaj aniden yükseliyor ve ayarlamanamaz duruma geliyor.
Ete
devreyi deneme şansınız oldumu hocam. Bilgi verirseniz sevinirim. bana böyle bir devre lazım ama 1-50 volt arası ayarlı bir converter gerekli.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Devreyi henüz denemedim. Oradaki şema bir prensip şeması. Üzerinde çalışıp çalışabilir bir şemaya dönüştürmek gerekir.
Teorik olarak 50-60V lara çıkmanın bir sorunu gözükmüyor. Hatta 50V ları gördüm ben kendi denememde. Bir kere kondansatör patlattım birdaha olmasın diye hemen kesiyorum devam etsem voltaj yükselecek.
İşin zor tarafı ayar imkanı sağlanması. Ayar işinin PWM duty değeri ile olmayacağını iyice anladım. Belirli miktarda ayar duty ile yapılabiliyor ama hiç bir aman 5V aralığını üerinde değil. Yapılanda hassas bir ayar değil.
Ama switching entegrelerine bakarsan mutlaka bir FB ucu var ve oraya genellikle 1,23V luk bir sinyal verilir. Yada ayar sonucu kendisi o seviyede tutar. Muhtemelen benzer bir opamp yapısı var ve opampın ref ucu 1,23V seviyesinde tutuluyor. O voltajı bulunca anahtarlama transistörünü kontrol ederek voltajı sabit tutmaya çalışıyorlar. denemek istediğim kısım burası ama biraz zaman alacak. Bir yandan bir srü iş var iken bu denemeleri yapmak zor oluyor benim için. Konsantre olmak gerekiyor onun içinde en azından bir kaç saat boş vakit gerekiyorki oda bende yok.

Ete