Osiloskop ile ilgili sorular

Başlatan Öğretmen27, 27 Mart 2019, 13:25:52

Öğretmen27

Arkadaslar oailoskop uzerinde max 400v yaziyor. Bu max deger vpeak (vmax) degeri degil mi?
Sehir sebekesi vrms  220 v.  Vpeak ( Vmax ) 310v. Yani biz bu osiloakopla  220 v rahatlikla olcebiliriz degil mi?
Osiloskopta 400 v yazdigi kisim vmax la alakali galiba?
Bir de arkadaslar peob uzerinde 10x var. Biz bu kademeye alip osiloskopta da prob bolumune 10x ayarladigimizda 220v(bu rms vmax 310v) bagladigimiz zaman aslinda osiloskoba 31  v mu gidiyor?

ete

Önce bir tavisyede bulunayım.
Skop ile direk 220V üzerinden çalışma yapma. Cihaz şasesine 220V bulaşır ve muhtemelen çarpılırsın.
Skop ile 220V AC çalışmaları yapacak isen mutlaka bir zolasyon trafosu kullanman gerekiyor.
İzolasyon trafosu girişi 220V AC ve Çıkışıda 220V AC olan bir trafodur. Skopu bu aletin çıkışına bağladığın zaman yine skop çalışır ama şebekeden izole edilmiş olursun ve hiçbir şekilde çarpılmazsın.

Voltaj girişi tamamen seçtiğin gösterim voltajı ve prob üzerindeki switch den azaltma faktörünü en büyük değere getir genelde 10x bulunur. Bunun anlamı probdan gelen voltajı 10 kat düşürüp uygulayacaktır.  Skop da ise Coupling olarak AC yi seçersin. Ayrıca Volt/div düğmesinden yine 10V yada varsa 20V aralığını seçersen beher ekran karesi yüksekliği seçtiğin voltaj değerine denk gelecektir.
10 seçtin diyelim. Prob da 10x seçili olduğundan 220 AC sana 22AC olarak gelecek ve 2 kare yükseliğinden biraz fazla bir sinyal şekli göreceksin ekranında.
Bu kadar. Bence skop un kullanım klavuzunu bul ve onu oku.

Ete

Öğretmen27

Alıntı yapılan: ete - 27 Mart 2019, 15:34:09
Önce bir tavisyede bulunayım.
Skop ile direk 220V üzerinden çalışma yapma. Cihaz şasesine 220V bulaşır ve muhtemelen çarpılırsın.
Skop ile 220V AC çalışmaları yapacak isen mutlaka bir zolasyon trafosu kullanman gerekiyor.
İzolasyon trafosu girişi 220V AC ve Çıkışıda 220V AC olan bir trafodur. Skopu bu aletin çıkışına bağladığın zaman yine skop çalışır ama şebekeden izole edilmiş olursun ve hiçbir şekilde çarpılmazsın.

Voltaj girişi tamamen seçtiğin gösterim voltajı ve prob üzerindeki switch den azaltma faktörünü en büyük değere getir genelde 10x bulunur. Bunun anlamı probdan gelen voltajı 10 kat düşürüp uygulayacaktır.  Skop da ise Coupling olarak AC yi seçersin. Ayrıca Volt/div düğmesinden yine 10V yada varsa 20V aralığını seçersen beher ekran karesi yüksekliği seçtiğin voltaj değerine denk gelecektir.
10 seçtin diyelim. Prob da 10x seçili olduğundan 220 AC sana 22AC olarak gelecek ve 2 kare yükseliğinden biraz fazla bir sinyal şekli göreceksin ekranında.
Bu kadar. Bence skop un kullanım klavuzunu bul ve onu oku.

Ete
Teşekkür ederim sağolun. Kılavuzu bulup okuyorum. Kafama takılan yerleri burada sormak istiyorum. Eğer cevap verirseniz çok sevinirim. 220 v iş yapacağımdan değil, meraktan sordum.
kanal üzerinden yazan max400v   vmax(vpeak) mı acaba?
Bir de birşey daha sormak istiyorum. Ornegin kanal 1 le çalışma yapıyorum. kanal 2 kapalı ama probu takılı. autoset bastığımda kanal 2 de açılıyor.  kanal 2 de Prob olmazsa açılmıyor, kanal 2. Bu neden böyle oluyor? 

ete

Benim skop da aynı şeyi yapıyor Her halde hangisi ile çalışma yapacağını bilemez değilmi?. İkisinide açar sonra istediğini kapatırsın. Max 400V un peak mı yokse sürekli değermi olduğunu bilmiyorum. Klavuzda yazması gerek. Mantık olarak Peak olmaması gerek. Max voltaj değeridir.

Ete