TLC1543 ile PIC18F452 Arasında Veri Okuma Sorunu

Başlatan tuxwashere, 29 Mart 2019, 16:24:13

tuxwashere

iyi günler. PIC18F452 ile bir otomasyon devresi hazırlıyorum. Isı ve Nem sensörlerinden ortam sıcaklığını ve nem durumunun bilgisini okumam lazım. toplam sensör sayısı 8-10 adet var. bu yüzden PICi kullanırsam diger işlemler için bana kalacak pin sayısı az oluyor. bende 11 kanal 10 Bit ADC olacak TLC1543 kullanmaya karar verdim. fakat PIC ile bu ADC arasında verileri okuma kısmında sorun yaşıyorum. TLC1543 ile PIC arasında nasıl bir kod yazmam gerekiyor. sanırım SHIFTIN kullanarak verileri almam gerekiyor fakat yapamadım. örnek bir kod ile yardımcı olursanız çok sevinirim. TLC1543 yerine tavsiye edeceğiniz baska bir ADC Entegresi varsa onu da kullanabilirim.
Şimdiden teşekkür ederim. :)
TuxWasHere

ete

Yardımcı olayım dedim ama o data sheet den bir anlam çıkartamadım maalesef.
Neden işin kolayı varken zoruna yöneliyorlar anlamıyorum.
Kanal nasıl seçilecek ve ardından analog bilgi nasıl ölçülecek anlayamadım bir türlü.
Anlayan varsa lütfen açıklasın burada.

Ete

tuxwashere

Üstad TLC1543 yerine tavsiye edeceginiz baska bir entegre varsa o da olur. En az 8 kanal ve 10 bit olmasi isimi goruyor.  ???
TuxWasHere

enes

MCP 3208 kullanabilirsin.

8 kanal  12 bit cozunurluk..

tuxwashere

Hocam çok teşekkür ederim. bununla degistiriyorum. Umarim kontrol icin kodlarda zorlanmam. Tekrar tesekkur ederim. Bedavaya konmamak icin kendimi gelistirmek icin once datasheetinden kendim cozmeye calisacagim.
TuxWasHere

tuxwashere

arkadaşlar 3-4 gündür MCP3208 ile iletişim kurmaya çalışıyorum. fakat başaramadım. bir türlü verileri okuyamadım. internette sitelere de baktım ama bir türlü ADCden veri okuyamadım. elinde kod olan varsa paylaşabilir mi. denemediğim şey kalmadı. evimde internet yok o yüzden fırsat buldukça dışarıdan takip edebiliyorum.

denemeden yardım istemedim inanın 3-4 gündür uğraşıyorum. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.
TuxWasHere

ete

ilişikte hem program hemde simulasyonu bulunmaktadır.
Ete

tuxwashere

Hocam Ellerinize sağlık Allah razı olsun. kaç gündür kafayı yedirmişti bana. işin içinden çıkamayınca mecburen rahatsız etmek zorunda kaldım.
tekrar teşekkür ederim.
TuxWasHere

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 03 Nisan 2019, 19:35:06
ilişikte hem program hemde simulasyonu bulunmaktadır.
Ete
Forumdaki bu bilgileri okuduğum sırada elime otellerde kullanılan profosyonel bir fırın makinesi kartı tamire geldi. Tesadüfki adc entegreleri bozuk. Kartın üzerinde 2 adet  ADS1241 adında bir analog dijital çevirici var. Datasheetine baktığımda 24 bit çözünürlüğe sahip olduğunu gördüm ama işlemci ile haberleşme ile ilgili kısımlardan hiç bir şey anlamadım tabiki. Ama belki malzeme bilgisi konusunda yardımcı olur diye paylaşmak istedim. Nasıl bir entegre hocam kullanımı kolaymı. Sonra belki lazım olur. Çünkü çözünürlük olarak oldukça iyi gibi geldi bana.
Datasheet linki:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ads1241.pdf
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Şimdiye kadar elime harici bir ADC entegresi hiç almadım hiç fiziki olarak bu entegrelerle uğraşmadım. Bu nedenle kimin iyi kimin kötü olduğuna karar verecek seviyede değilim Ben bir amatörüm amatör sınırlar içinde yer alan işlerle uğraşıyorum. Zaman zaman aştığım konularda olmuyor değil ama maalesef ADC de durum böyle.
Entegre 24 bitlik ADC ölçümleri yapıyor. SPI (4 pin) haberleşme sistemi ile çalışıyor zor olmasa gerek.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 05 Nisan 2019, 09:12:58
Şimdiye kadar elime harici bir ADC entegresi hiç almadım hiç fiziki olarak bu entegrelerle uğraşmadım. Bu nedenle kimin iyi kimin kötü olduğuna karar verecek seviyede değilim Ben bir amatörüm amatör sınırlar içinde yer alan işlerle uğraşıyorum. Zaman zaman aştığım konularda olmuyor değil ama maalesef ADC de durum böyle.
Entegre 24 bitlik ADC ölçümleri yapıyor. SPI (4 pin) haberleşme sistemi ile çalışıyor zor olmasa gerek.

Ete
çok mütevazisiniz hocam. kungfu ustası olupta dövüşmeyen bir shaolin azizi gibisiniz:)
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77