Yarım sinüs dalgası ile mosfet sürülmesi

Başlatan merve damar, 01 Nisan 2019, 11:42:51

merve damar

Merhaba iyi çalışmalar herkese. Şekildeki gibi bir devremiz var. Mosfet ile ac motor kontrolü yapmak istiyoruz. Mosfeti sinüs dalgası ile değil de, yarım sinüs dalgası ile sürüyoruz. Simulasyonda devre çalışıyor. Fakat gerçekte mosfetler yanıyor. Bu konu hakkında bi öneriniz var mıdır acaba? Teşekkürler.

merve damar

Devreyi biraz ayrıntılı anlatayım. R4(2) ac kaynak 220v veriyoruz. 50 ohm yükümüz. Tek faz ac motor kontrolü yapmak istiyoruz. Amacımız AC sinyali pozitif ve negatif olarak kırpmak. 0-180 ve 180-360 şeklinde kırpmak istiyoruz. Diyotlar yardımıyla. Ac ampermetreleri o bölümün çalışıp çalışmadığını kontrol amaçlı yerleştirdik. DC ampermetre yerleştirdiğimizde sonuç alamıyoruz.
Motor bağlı iken deneme yapıyoruz ve enerji geldiği anda mosfetler patlıyor. Süre sonunda değil ani olarak ilk anda patlıyor. Fakat simülasyonda istenilen sonuçları alıyoruz. Mosfetler 5.5 A değerinde.
Bu durumu angellemek için bir öneriniz var mı? Yükü değiştiremem yük değeri motora bağlıdır. Teşekkürler.

ete

Bu onuda çok tecrübem yok. Bildiğim bir şey var ise mosfetler sinüs sinyalini yarım da olsa pek sevmezler.
Skop ile inceleyip sürülme anında mosfetler çakışıyormu görmek gerekir.

Ete

Burak

Gate source gerilimi nereden baksan 300 voltun üzerini görüyor .. Datasheet'ini incelediğinizde , maksimum +20 Volt uygulanabileceği söyleniyor Vgs için yanması gayet normal değil mi ??? ...... Ayrıca izole bir sürme işlemi bu şekilde yapılmaz zaten optonun miller etkisinden dolayı çok hızlı bir anahtarlama şansınızda yok ki izole mosfet sürücü entegrelerine ve izole DC-DC konvertörlere ihtiyacınız var ... Yine ayrıca , yarım dalgada sürsen bile optocoupler'ü sürmez iken (tıkamada tutarken) PC817'nin maksimum V(Collector-Emitter) gerilimi (Datasheette Vceo=80Volt olarak verilmiş) 311 tepeyi göremeden kendi kendine kırılacak .. Break-Down yaşanacak yani sürmeye bile gerek kalmadan iletime geçme yada zarar görme ihtimali var optoların , Qgc değerini hiç hesaba bile dahil etmedim 100 ohm'la sınırlamak belki bir nebze akım stresini yumuşatır ama kabataslak yine yetersiz  . Yine yine ayrıca bu jonksiyondan akan anlık akım değeri çok yüksek değerlere ulaşacak ve opto zarar görecek .. Sonuç olarak bu devredeki analog yapıda çok ciddi bilgi eksiklikleri , göz ardı edilmiş parametreler ve kurgu problemleri mevcut .. Amacınız yük üzerindeki etkin gerilimi kontrol altına almaksa Triyak ile sürmeyi deneyin.. Forumda Dimmer devresi olarak birçok muadilini bulacaksınız .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

merve damar

Öncelikle cevabınız için çok teşekkürler. Optonun yanma şanşı yok çünkü ters voltaj üzerine düşmüyor. Diyot kullanılmış. Direkt yönde de bir 100k direnç olduğundan yine Pek voltaj göremez. Anahtarlama hızında sıkıntı yok çünkü MOC ailesi 50 Hz hız ile triyakın anahtarlamasında görev alıyorlar. Dediğiniz elemanları maaliyet yüzünden kullanamıyoruz. Daha uygun bir çözüm arıyoruz. Opto bobinli bir yük görmüyor anlık akımı nerden görecek ve zarar alacak? Anlık akımı gören mosfet opto değil.
Gate voltajına göre haklısınız onu farkettim. Onu düşürmeye çalışıyorum. Gate gerilim fazlalığından başka devrede ne sorunlar var onu arıyorum. Bu devrede mosfetlerimin yanması sadece gate voltajından mı?
Triyak kullandık. Fakat lineer değerler elde etmek istiyoruz. triyak ile çıkışı kontrol edebiliyoruz fakat düşüşü kontrol edemiyoruz. Amaç lineer gerilim ve akım değerleri elde etmek. Bu yüzden triyak kullanmayacağız.

merve damar

Alıntı yapılan: ete - 02 Nisan 2019, 16:33:46
Bu onuda çok tecrübem yok. Bildiğim bir şey var ise mosfetler sinüs sinyalini yarım da olsa pek sevmezler.
Skop ile inceleyip sürülme anında mosfetler çakışıyormu görmek gerekir.

Ete

Yarım sinüs dalgasını neden sevmezler? Yarım sinüs ile kare dalganın mosfet için ne farkı var?

Burak

Alıntı yapılan: merve damar - 02 Nisan 2019, 17:27:34
Öncelikle cevabınız için çok teşekkürler. Optonun yanma şanşı yok çünkü ters voltaj üzerine düşmüyor. Diyot kullanılmış. Direkt yönde de bir 100k direnç olduğundan yine Pek voltaj göremez. Anahtarlama hızında sıkıntı yok çünkü MOC ailesi 50 Hz hız ile triyakın anahtarlamasında görev alıyorlar. Dediğiniz elemanları maaliyet yüzünden kullanamıyoruz. Daha uygun bir çözüm arıyoruz. Opto bobinli bir yük görmüyor anlık akımı nerden görecek ve zarar alacak? Anlık akımı gören mosfet opto değil.
Gate voltajına göre haklısınız onu farkettim. Onu düşürmeye çalışıyorum. Gate gerilim fazlalığından başka devrede ne sorunlar var onu arıyorum. Bu devrede mosfetlerimin yanması sadece gate voltajından mı?
Triyak kullandık. Fakat lineer değerler elde etmek istiyoruz. triyak ile çıkışı kontrol edebiliyoruz fakat düşüşü kontrol edemiyoruz. Amaç lineer gerilim ve akım değerleri elde etmek. Bu yüzden triyak kullanmayacağız.

Siz nasıl uygun görürseniz ...
Ω Gens Una Sumus Ω