RFID SİSTEM TASARIMI

Başlatan SAMED, 17 Nisan 2019, 11:39:55

SAMED

merhabalar
bir konuda fikrinizi merak ediyorum
biz rfıd projelerimizde sadece kartın ıd sini okuyabiliyoruz
eğer bu karta belli bir ücret tanımlayıp her okuttuğumuzda bu tanımlı ücretin azaltmak isteseydik bieleşenlerimiz ne olurdu böyle bir proje yapmak için nasıl bir yol izlenmelidir
teşşekkür ederim :)
ADINI HATIRLA...

ete

Karta para değişkeni atarsın tercihen index değişkeni olur ve index değeri kart adedi kadar olabilir.
Karta para yüklersin ve para bu değişkene yazılır. Her kart okunuşunda karttan birim değer düşüp geri kayıt edersin. Para yoksa işlem yok dersin olur biter.
Ete

SAMED

yanıtınız için teşekkür ederim hocam okuma ve yazma ile ilgili biraz çalıştıktan sonra tekrar rahatsız edeceğim :)  kartın içine değişken yazma ile ilgili çalışayım ozaman :)
ADINI HATIRLA...

SAMED

@ete  hocam merhabalar.
uzunca bir süre sonra sizi tekrar rahatsız ediyorum
şuan mifare karta okuma ve yazma yapabiliyorum fakat keyA ve keyB şifresini değiştiremiyorum.
bu konuda bilginiz var mıdır?
ADINI HATIRLA...

ete

Yok maalesef. Daha doğrusu işin mantığını bilmiyorum.
Biliyorsan programda yardımcı olurum.

ete

SAMED

aslında araştırdım @ete   hocam şu şekilde
mifare kartlar fabiraika çıkışı olarak FFFF FFFF FFFF olarak şifreleniyor
eğer sektörlere yazmak veya okumak istiyorsak KeyA KeyB şifrelemesine ff girerek erişim sağlıyoruz.
değiştirmek i.iğn ise önce ff sonra istediğimiz şifreyi girmemiz gerekiyor.
stackowerflov da bir kod gördüm fakat uygulayamadım.

https://stackoverflow.com/questions/4842087/mifare-change-key-a-and-b

benim şuan hali hazırda şifrelemek için kullandığım kod parçası ise ;

for (byte i = 0; i < 6; i++) {   
    key.keyByte = 0xFF;
  }
ADINI HATIRLA...

ete

İşin çözümü NXP data sheetinde olmalı. Ama ne yazıkki NXP data sheetleri anlaşılacak düzeyde olmuyor. En azından hemen okuyup anlayacağın nitelikte değiller. Bir çok defa okuman ve olaya tam hakim olman gerekiyor. OLdum olası NXP data sheetlerinden uzak dururum.
Senin adına belki yardımcı olablirim diye verdiğin linkide inceleyerek oradan data sheet e kadar inceledim.
Açıklama basit. Öncelikle KeyA nın doğruluğunu ispatlaman gerekiyor ve ardından yeni keyleri girebiliyorsun. Ama bunların nasıl yapılabildiğini anlayamadım doğrusu. Bunun sebebi muhtemelen tepeden yalnızca bu konuya dalmış olmam olabilir.
Çok detaylı bir iş öyle basitçe halledilecek gibi göükmüyor en azından bana öyle geliyor. KOnu data sheet de 8.7.1 de anlatılmış. Ama bir sürü bilinmeyenin yanında bu yazılanları okumakla bir şey anlaşılmıyor. Her şey Blok 3 ile ilgili ama dediğim gibi çözebileceğim bir şey değil.
Ete

SAMED

ADINI HATIRLA...