E

USB

Başlatan eloman, 11 Nisan 2012, 23:58:12

eloman

USB iletişim hakkında da 15. dersi yayınlarmısınız? Dersleriniz sayesinde Pic Basic te ilerledim, ellerinize sağlık.

ete

USB benimde ilgilendiğim bir konu ama henüz ders yayılayacak seviyeye gelmedi konu. Bunun bir sürü sebepleri var.
Öncelikle USB konusu artık bir amatörün anlayacağı seviyelerin çok üzerinde bir konu. Ayrıca lisans sorunları var. Alavera dalevera yöntemlerle birileri bir şeyler yapıyor ama sonuçta ticari amaçlar için kullanamayacağını bir yöntem. Birden fazla cihazda kullanmanız durumda ücret demeniz gerekiyor. Bu nedenle çok açık bir konu değil. Örnekler var elbette biraz uğraşsam çözerim ve bir ders haline getiririm ama neye yarar? 100 kişiden 99 u anlamayacaktır. Bu nedenle USB için daha zaman var. Üstelik PBP bu iş için çok hazır bir dilde değil tıpkı grafik LCD konusu gibi. Yapılabiliyor ama deveye hendek atlatarak. O nedenle bekleme konumundayım.
PBP nun 3.05 versiyonu yayınlandı. O versiyonda konunun biraz daha açıklığa kavuşacağını ummuştum ama beklediğim kolaylıklar çıkmadı. Hala USB konusu derleyiciler için az da olsa gizemini koruyor. Ben şunu beklerdim. Başlangıçta İnclude edilecek bir iki yardımcı dosya var ise onları programın başına yazıp sonrada program içinde komutları kullanarak işin halledilmesi şeklinde bir çalışma. Ne kadar kolay olurdu. Ama öyle olmuyor maalesef. Tabiiki asıl sorun Lisans sorgulamaları. Sistem ancak patent korumasından çıktıktan sonra düşündüğüm şekle bürünecek anlaşılan. AKsi halde bugünkü durumunda kıyıdan köşeden derlemelerle bir şeyler yapılmaya çalışılacak.  Yada yerine daha iyi bir haberleşme yöntemi bulunursa USB önemini yitirip serbest bırakılacak. Biraz daha zamana ihtiyaç var.

Ete

eloman

Teşekkürler, umarım en kısa sürede beklentileriniz karşılanır.

Mucit23

Merhabalar Ete hocam. Hocam bu konuyu ciddi ciddi aydınlatmak istiyorum. PicBasic ile USB kullanımı gerçekten saç baş yolduracak cinsten. Bilmiyorum internette adam gibi bir kaynak bulamıyorum. Hep kod parçacıkları var ama kimbilir ne işe yarıyor... :(
Proton bu konuda daha iyi diyorlar. Proje yapanlarda mevcut ama ben bu işi picBasic ile yapmak istiyorum. Bilgisayar tarafını halletmek benim için çok kolay. Bu konuda yeterli bilgiye sahibim. Fakat işin mikrodenetleyici yazılımına gelince tıkanıp kalıyorum. Bi yerden başlamak lazım tabi. Bu konuda sizin önerilerinize ihtiyacım var. Eğer bu işe girmek isteseydiniz ilk önce nerden başlardınız? Bu konuda yardımcı olurmusunuz.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Pbp klasorunde usb uygulama ornekleri mevcut. Onlari inceleyerek baslardim.
Ete

Mucit23

Anlamıyorum hocam. PBP/USB18 klasörünün içerisinde USB.txt adında bir dosya var. Hocam burada birçok açıklama mevcut. Ama ilginçtirki PBP klasörü içerisindeki Örnek programı bile derleyemiyorum. Acaba MPASM versiyonumu düşük.

www.arectron.com/

ete

Ben hic denemedim. Hata veriyorsa hataya gore tedbir almak lazım.
Bu ara isimde cok pek bakamam ama bir ara bakacağım.
Ete

Mucit23

bu işi basitçe yapmak istiyordum ama biraz soğudum açıkçası. Sanırım sizin yardımının olmadan işin içinden çıkamayacağım. Biraz proton bakacağım bu konuda daha çok kaynak var. Eğer sizde vaktiniz olursa ilgilernirseniz bu konu çabucak yayınlanabilir

www.arectron.com/