resimdeki smd malzeme hakkında bilgisi olan (triyak olması muhtemel)

Başlatan Makmuh, 11 Mayıs 2019, 16:51:41

Makmuh

Elimde bir kombinin kartı var kart tüm fonksiyonlarını tam yapıyor sadece ateşleme yapmıyor ateşleme ile ilgili yolları takip ettiğimde Aşağıda ki resimde smd bir triyak olduğunu düşündüğüm (emin olmamakla birlikte) malzemeye takıldım. Sıkıntının büyük ihtimalle burada olduğunu düşünüyorum ama herhangi bir datasheet bulamadım. Bu malzemenin ne olduğu bilen varsa yardımcı olurmu? Birde bu malzemenin aynısından bulamadım almak değiştirmek için buna madil olacak baska bir malzeme ne önerirsiniz.

Makmuh

Cok teşekkür ederim. Hocam anlamaya çalışıyorum da urun kodu X0202Mn tipi sot-223 olan sanırım biraz baktımda çok fazla smd tristor yok bi sitede
https://karakoyelektronik.com/diod/bt168gwf-73232?gclid=CjwKCAjw5dnmBRACEiwAmMYGOZkPekD2Bq_LjA6d4_vBAErp6k_eku_JPHLnDD3ynVwej0AylrlhtBoCWiwQAvD_BwE
Bunu buldum bununla değiştirsem uyar mi dersiniz.

~ENES~

Bu tristörler st firmasinin ozel urettigi genelde atesleme trafolarinda osilator olusturmak icin kullanilan elemanlardir. Farkli ozellikteki tristorler uymayacaktir. Siz tristorden ziyade trafoyu degismeyi denediniz mi ?
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

Makmuh

Enes hocam bu kartta trafo da üzerinde biraz komplike yapmışlar ateşleme ve iyonizasyon elektrotuna tek tel bir kablo gidiyor. Kabloda 5k ohm bir direnç var. Bu  tek tel kablo vasıtasıyla hem ateşleme yapıyor sonra aynı kabloyla iynozisyonu ölçüyor. Bunu nasıl yaptığını anlamış değilim.
Resimdeki siyah kısmı degistirdim lakin olmadı. Bu aynı tristör u bulabileceğim bir yer biliyormusunuz.

~ENES~

Evet bazi kartlarda elektrodlar hem çakar hem iyonizasyonu olcer. O tristoru muadil bir karttan bulabilirsin atil vaziyette olan. Şuan turkiyede yok sadece ureticilerde vardir onlarda satmazlar.

ete

Makmuh,
Yanmış olan tristör 1,25A , seninbulduğun ise 1A, Elbette yerine olur ama peak akımları vs çekilen akım 1A'ri aşıyor ise oda yanacaktır. Keşke 2A lik bir şey bulabilsende onu alsan derim ama yok ise bunu alıp denemekten başka çaren yok gibi.
Aşağıdaki linkte 4A lik var.

https://www.ersinelektronik.com/urun/mcr706a-4a-500v-reverse-blocking-tristor-dpak-g

Ete

Makmuh

Enes Hocam;
Bu ürün piyasaya 2016 yılında çıktı yani muadil bulma ihtimali yok. Ürünün garantisi biteli 1 yıl olmuş bu kadar kısa zamanda piyasada bulmak imkansız gibi birşey alternatifini bulmaya çalışmak gerekecek gibi.

Ete Hocam;
Verdiğiniz linktekini bi sipariş edip deneyeyim ürün geldiğinde sonuçu yazarım inş

Teşekkür ederim.

Makmuh

İyi günler,
Sipariş verdiğim ersin elektronikteki 4a tristör yeni geldi yerine taktım fakat yine ateşleme yapmadı. Buda ya tristör uyumlu değildi yada başka bir arıza daha var anlamına geliyor. Galiba artık pes edeceğim.

~ENES~

Alıntı yapılan: Makmuh - 17 Mayıs 2019, 10:54:02İyi günler,
Sipariş verdiğim ersin elektronikteki 4a tristör yeni geldi yerine taktım fakat yine ateşleme yapmadı. Buda ya tristör uyumlu değildi yada başka bir arıza daha var anlamına geliyor. Galiba artık pes edeceğim.

Hocam soyledigim gibi ateşleme trafosunu degismeyi denediniz mi mezcut tristör ile ? Cunku trafo triatörden daha hassas hemen bozulabiliyor.