Arduino tarzi Pic kart

Başlatan alisumer, 13 Mayıs 2019, 00:30:06

alisumer

Hayırlı geceler cümleten. forumda aradım hatta internette aradım arduinonun işlevselliğini pic ile yakalamaya çalışılmış çok amaçlı devre tasarımı yok denecek kadar az her proje için ayrı kart yapmak yerine  benim fikrim standart bir bord ölçüsü belirlemek ve ona uygun soket bağlantılı çevre ekipmanlarının tasarımını yapmak pic in daha aktif kullanılmasına yol açar bu kartların satışı olabilir bu sayede arduinonun popilerliği altında kaybolmaz "Pic" kendim amatör olarak16f690 ile bir adet yaptım naçizane onun testlerini yapıyorum.Değerli hocalarımız bu konuya bi el atsa bence hem profesyonel bir iş çıkar.  örneğin en çok kullanılan 628a veya tercih edilen başka çiplerle olabilir .farklı projeler yapan herkes bu kartlara  shield şeklinde devreler ekleyebilir mesela .Fikrinizi merak ediyorum
Hep meraktan

Hattuşa

PIC ve basicten vazgeçmeyenler için olabilir, ancak kendini geliştirip ileri seviye sistemler kurmak isteyenler önünde sonunda hem MCU sunu hemde kullandığı dili değiştirmek zorunda kalıyor. ben 10 yıldan daha uzun süre proton basic ile PIC lerle çalıştım, ancak gelişmiş bir sensör, ekran vs devrelerle çalışmak istediğinde PIC in desteğini görememek ve en basit bir PIC in fiyatının uçuk olması nedeniyle farklı MCU lara yönelmek zorunda kaldım. bu demek değildir ki ben PIC den veya protondan vazgeçtim. Elbette ki hala bunları kullanmaktayım ama mecbur kalınca da farklı MCU larla da çalışmak gerekiyor.

alisumer

buda yapmış olduğum devre sök tak çalışıyor denedim tek sorun buna uygun olarak ekleyeceğiniz devrede pullup yada dirençleri koymak.bence geliştirilebilir ve bir standart belirleneblir profesyonel kart tasarımı yapılıp kart üzerine usb seri entekre de takılabilir işlevsel olur saygılar.
not: kartın eksileri varsa bidirirseniz sevinirim tabi her türlü fikrinizi de
Hep meraktan

İlyas KAYA

picduino diye arama yapın bulursunuz
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

alisumer

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 13 Mayıs 2019, 02:11:10
picduino diye arama yapın bulursunuz
doğrudur hocam benim bahsettiğim şey  herkesin programlayabileceği  ve bol örnek olan çipler için basic ve asm kodlama yapanlar için birşey bahsettiğiniz picduinolar uçuk kaçıyor arduinodan bile ve ender bulunuyorlar
Hep meraktan