Dijital Amplifikatör '' İndüktör Sorunu ''

Başlatan rayman, 17 Mayıs 2019, 21:03:24

rayman

Elimde onlarca farklı farklı nüveler var.. Hepsininde frekans aralıkları farklı.
Sar- Mavi , Gri - Beyaz , Kırmızı - Siyah , Sarı - Beyaz , Kırmızı - Beyaz.
Çoğuda T157 tip..
Çalışma Al değerleri '' İlk çalıştırdığımda devrede 150uh '' tı. Hiç problem olmadan çalıştırabilmiştim ..
Üzerinde olan MOSFET FD24N40.. Devrede ırfp250 kullamılıyor.. Hexfet olması gerekiyor.. Ama çoğu kataloglarda ırfp250 hexdet olarak geçmiyor..
İrfb4227 bu iş için ideal mosfet. Sistem boşta iken devre comperator olarak çalışıyor tabi sinyal girince comperator olarak işlem yapmaya vede karedalga sinyalini Rlc vede indüktör üzerinden hoparlör empedansına çeviriyor..
Bu arada Rm14 nüve kullandım , ortasını kestim 2mm. Hiç ısı yok ama girişe dokunduğumda nüveden bayağı yüksek ses geliyor. Osilatör sesi. Bu arada çıkıştaki 250volt vede 10 ohm direnç yanıyor.. Ancak sistem boşta iken Rm14 takılı iken yine yanıyor 250v 470nf kondansatör..
Benim okadar üzerinde uğraşıp çözemediğim bir sorun bu.. Hoparlör takınca ses var ama acayip isinma var nüvelerde boşta kalınca 1 dakikada tel yanabilir. O derece

elektro77

bunları neden yazdığınızı anlamaya çalışıyorum bir süredir. bende sesçiyim. Sorun ne.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

rayman

Alıntı yapılan: elektro77 - 18 Mayıs 2019, 20:12:03bunları neden yazdığınızı anlamaya çalışıyorum bir süredir. bende sesçiyim. Sorun ne.
Nasıl yani anlayamadınız mı sorunu :D

elektro77

470nf kondansatörün ve 10 ohm direncin hemn yanması sorunu  ile ilgili uğraşınızı birde sunubber devrelerinin topolojisini inceleyerek çözmeyi deneyin.
benimde başıma geldi. sistemde hoparlör takılı değil ve ses girişi boşta iken o direnç yanıyordu.
bu devre şemasındaki hoparlör geciktirme devresini iptal edip tekrar deneyin.
yada röle açma zamanını 2 saniyeden fazla tutmayın.10 ohm  direncide en az 3 watt kullanın
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

rayman

Benimde başıma geldi. Hoparlör yokken , bjt li amfilerdede yanıyordu o direnç . Ama , D class amfi şuanda boşta çıkışta yük yok , 470nf kondansatör yanıyor. 1uf taktım hiç akım çekmedi sonra 2 üç dakika sonra ir2110 çatladı. Boşta iken bu amfinın çıkışında çok yüksek voltajlar oluşuyor.. Boşta iken bu amfi yine akım çekmemesi lazım diye düşünüyorum .

fatih88

arkadaşlar profesyonel ses sistemleri teknik servisiyim arkadaş ne demek istemiş anlamadım şema d class anfi devresi bu tür devreleri yapması biraz zor nüve ve henriyi tutturmak zor verimi yüksek maliyet düşük ama ben sadece d class anfiyi aktif kabinde gördüm powerlarda yine anam babam bol transistörlü anfiler kullanılıyor aktif kabin yapmayacaksanız boşuna efor sarfetmeyin ırs20955 baya uğraşmıştım stabil çalıştıramadam
iyi çalışmalar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

elektro77

sayın fatih88 sizde dB cromo 15+ aktif hoparlörün  servis manueli bulunurmu. Şu Tda8950th entegreli olanlar.

fatih88

Dikey modül olarak ana pcb ye oturanmı malesef yok elimde benimde birtane cromo 15 var bakılmayı bekleyen sendeki sorun nedir
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com