CONFIG hatası

Başlatan ersangundogdu, 19 Mayıs 2019, 13:31:17

ersangundogdu

Arkadaşlar bilgisayarı formatladıktan sonra Micro code studio CONFIG hatası vermeye başladı. Hex oluşturmuyor. Daha önceleri defalarca kullandığım program. Ete hocanın yazdığı bir program ekte veriyorum.  Bu hatanın sebebi nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ete

Sorun sigorta ayarının yanlış verilmesinde.
#CONFIG
@__config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _MCLRE_OFF & _CP_OFF
#ENDCONFIG

şeklinde verilmiş sigorta ayarında hem PBP3 formatı , hemde PBP2.60 formatı kullanılmış. Birindenbirine karar vereceksin.
PBP3.x versiyon kullanıyor isen doğrusu;
#CONFIG
 __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _MCLRE_OFF & _CP_OFF
#ENDCONFIG
şeklinde olmalı.
Şayet 2.60 versiyon kullanıyor isen ve makinan 64 bit ise;

@ __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _MCLRE_OFF & _CP_OFF
şeklinde olmalıdır.

Ete

ersangundogdu

Hocam yıllardır kullanıyorum sorun yaşamamıştım. Formattan sonra oldu ne oldu ise. PBP klasörünü oldığu gibi C ye kopyalıyorum. MCS programını ve Mplab kurup devam ediyordum.
Her iki sigorta ayarlarında da hata veriyor.
arşivimdeki diğer yazılımları sorunsuz derleyebiliyorum. Sadece bu yazılımda hata veriyor.

ete

Hangi pbp versiyonu kullanıyorsun? 
Birde sitede önemli bilgiler kısmında sigorta ayarlarını okusan iyi olacak sanırım.
Ete

ersangundogdu

#CONFIG ve #ENDCONFIG satırlarını kapatınca sorun çözüldü.

ersangundogdu

ETE hocam #CONFIG ve #ENDCONFIG satırlarının görevi nedir?

ete

PBP versiyon 3.x den itibaren sigorta ayarların verildiği satırların başına #CONFIG ve ayarların bittiğini göstermek içinde #ENDCONFIG komut ları verilmektedir.
Bu iki komut arasındaki bilgi derleyici tarafından Sigorta ayarları olarak alınıp kullanılmakta ve direk Hex dosyasına eklenmektedir.

Ete

ersangundogdu

PBP 2.60 versiyon kullandığım için bu sorunu yaşadım demekki. Bilgilendirmeniz için teşşekkür ederim.