Kablolu Haberleşme Hk.

Başlatan pic_acemisi, 13 Temmuz 2019, 07:20:15

pic_acemisi

Öncelikle herkese merhaba,

Bir sistem kuracağım ama öncesinde size danışmak istedim.

Sıcaklık ve nem bilgisini slave cihazlardan master a almam gerekiyor. Slave araları 1-3 metre aralıklarla olacak. Bu slave ların enerjilerini de master dan dağıtacağım yani masterdan enerji icin kablo çıkacak 1 ci slave a girecek sonra ondan çıkıp 2 slave a girecek şekilde düşünüyorum en az kablo kullanılması için. Bilgi transferi için ise rs232, rs485, can bus şeklinde biraz araştırdım ama hangisi en mantıklı ve sağlıklısı olur bilemedim.

(Slave cihazda sıcaklık ve nem sensörü ve bir adet mcu olacak, master kapı kapı gezip bilgi alacak şekilde)

Şimdiden Teşekkür.

Elektronikprojem

Her cihazda rs485 modül kullanırsan tüm hatta a b ve gnd kablolarıyla haberleşebilirsin. Mesafe sorunun da olmaz.Linkteki modülden her cihaz için 1 tane alarak uart ile haberleşirsin

https://www.robolinkmarket.com/rs485-ttl-uart-donusturucu.html?gclid=CjwKCAjw36DpBRAYEiwAmVVDMJdT9LIidWm5735ov8xTWdweZiwq4AYKuYLx7mjtEQkb9iQxWvm5fhoC3kwQAvD_BwE

ete

RS232 yaklaşık 3m mesafelere kadar sorunsuz çalışır. Tabiiki sistemde sadece master ve slave var ise. Ama başka birimlerde devreye girecek ise RS232 yi kullanamazsın bilgi çakışması olur. Bu durumda en iyi sistem RS485 olacaktır. QAçıklamanda bir master ve birden fazla slave den bahsediliyor. Dolayısıyla önereceğim sistem RS485 olacaktır.
Kullanım şekli ve mantığı konusunda sitede örnek var. İncelemeni tavsiye ederim.
Bu örnek her ne kadar RF sistem için hazırlanmış olsada deneme ve şemalar RS485 temeli üzerinden verilmiştir.

https://etepic.com/index.php/topic,57.0.html

Ete

pic_acemisi

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim

Hocam linki inceledim o şekilde oluşturmaya başlayacağım. Yalnız orada dipswicth ler ile kimlik belirlenmesi yapılmış. Ben o kısmı mekanik olarak değilde yazılımsal olarak kimlik atamayi düşünüyorum çünkü slave cihaz sayısı fazla olduğundan swicth ler ile karmaşık bir hale gelebilir diye aklıma geldi ?

Bu sistem ile masterden besleme + ve - ile birde A ve B uçları ile tüm slave ları paralel olarak bağlayarak haberlestirebilecegim.

Şu anda master cihazın testlerini yapıyorum. Master cihazdan sim modülü ile bilgileri almayi planlıyorum. Ama genelde sim modüllerini herkes sms üzerinden kullanmış çoğu örnek öyle. Ben internet üzerinden düşünüyorum daha önce bu sekilde bir çalışmanız oldu mu acaba örnek teşkil etmesi açısından?

ahmet_zxc

bana kalırsa (tecrübelerime göre)swich çok mantıklı herkes kullanıyor ve biliyor.
yazılımsal olunca hem kullanıcı afallıyor hem de üretimde ya da üretim sonrası her işlemciye ayrı adres vermek ayrı bir dert oluyor.

ete

Switch her zaman daya iyidir. Çünki standart tek bir slave programı yazarsın kartın üzerinde switchi ayarlayarak Slave ID numarası verirsin. Sw kullanmaz isen programın başına senin ID numaran şu (ID=12 gibi) demen gerekiyor. Buda karışıklığa sebep olabilir. Nasıl dersen genelde yapılan hata şu bir satıra ID_123 diyorsun ondan sonra gelenlerede aynı programı yüklersen birden fazla 123 nolu slavein olmuş olur. Elbette dikkat edersen sorun olmaz.

4 damarlı kablo kullanarak hem beslemeyi hemde AB hatlarını dağıtabilirsin.
RS485 sistemini fiziki olarak çok kullandım. Internet uygulaması hiç yapmadım.

Ete

ta2by

:) 70 Yaşımdan sonra ben de PBP öğrenmeye başladım ve RS485 şi bende bazı yerlerde haberleşme protokolü olarak kullandım sonuç mükemmel şunu içtenlikle itiraf edebilirim bu konuda araştırma yaparken sayın ETE nin açıklamalarından faydalandım. Eğitim yazılarını DawnLoad ettim ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum, bu vesile ile bu bilgiler için verdiği emeği anlıyor şahsına içtenlikle teşekkür ediyorum.
NOT: Şahsınla 2 kere karşılaştım Birincisi Kosovadan gelen bir arkadaşımla ziyaretine gittim birde DR Ahmet BAĞCI nın atölyesinde. Saygılarımı sunuyorum,