Ir2153 dc dc converter sorunu

Başlatan fatih88, 16 Ağustos 2019, 20:41:53

fatih88

Arkadaşlar herkeze iyi akşamlar
Ir2153 ile 2x24v üretmeye çalışıyorum 45khz sinyalle 2x24v-12V-5V üretiyorum lakin devreye deney maksatlı 50w ampul bağlayınca ir2153 bozuluyor ama mosfetler sağlam kalıyor mosfetler bozulmadan ir2153 neden bozuluyor anlamış değilim daha önce bu gibi bir durumla karşılaşan ve sorunu çözebilen varmı tecrübelerini paylaşırsa sevinirim
Saygılarımla
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

dnaci

Devrenizde ir2153 çıkışında direnç var mı? Veya transistör ilemi sürdünüz mosfetleri. ir2153 ile doğrudan sürülürse mosfetler o nedenlede bozulabilir bu entegre. En iyisi devre şemanızı ekleyin durum netleşsin.

fatih88

33ohm direnç ve uf4007 bağlı 5-7 bacaklarına ben bu entegre ile 500w switch mode yapıyorum arada gateleri sürmek için hiçbir sürücü veya transistör kullanmıyorum ir2153 dc dc konvertör hakkında pek bilgi yok nette genelde switch mode devreleri var
Benim mosfetlerim bozulmuyor ne hikmetse ir2153 Lo ve Ho bacakları bozuluyor bu bacakların bozulabilmesi için mosfet kısadevre olması gerekiyor 10 tane falan denemeler esnasında bozdum bu entegrelerden acaba entegrelermi patates anlayamadım
Bu devreden yararlandım ama spirleri değiştirdim

www.fayelektronik.com

dnaci

Linkteki darlington bağlantı ile sürün mosfetleri. ir2153 çıkışındaki dirençlere ters yönde diyot takın. Birde ir2153 beslemesine ters diyot takın. Bu önlemlerden sonra düzelmiyorsa patates olabilir.

https://www.mcu-turkey.com/pwm-mosfet-surucu-devre/

Birde trafo nedir şemadaki. Ei33 er35 gibi bir trafo kullanıp frekansı yükseltmekte faydalı olabilir.

fatih88

Ters diyot atılı gate ve source arasına da 10k atılı trafo yuvarlak ferrit nüve yüzük büyüklüğünde 45khz frekans primer 10+10 1lik tel ile sarılı sekonder 0.5mm 25 tur

www.fayelektronik.com

dnaci

Gate source arasında ters diyot kullanmanıza gerek yok. Ama lo ho çıkışlarındaki dirence ters diyot bağlayabilirsiniz. Diyot ekdisi lo tarafında olacak şekilde. Bence darlington npn pnp transistör ikilisi sorunu çözer. Frekansıda yükseltin derim. 90khz civarı daha uygun olacaktır:

https://320volt.com/ir2153-sg3525-frekans-hesaplama-programlari/

fatih88

Dediğiniz gibi lo ve Ho ya katot delecek şekilde diyot koyulu zaten sadece transistör takılı değil vs bacağı direkt 12v bağlı yani gate voltajın 12v çıkacak transistörsüz sürülebilir çok saçma bir durum söz konusu Ho ve lo neden bozuluyor sistem kısa devreye geçmıyor da çalışan entegre 10ma bile çekmiyor bozulunca sabit 80ma çekiyor belkide ho veya lo bozulmuyor belkide osilatör bozuluyor tuhaf olan herhangi bir feedback yok devrede sadece sekonderden anlık yüksek akım çekildiğinde entegre bozuluyor sekonderle ir2153 ne alakası var anlamadım

www.fayelektronik.com

dnaci

Osilaskop varsa ir2153 beslemesini ve LO HO uçlarındaki gerilimi, 50w yük bağladığınız anda gözlemleyin. Pik durumu olabilir. Bu nedenle entegre bozuluyor olabilir. Birde snubber devresi ekleyin primere linkteki gibi.

https://320volt.com/wp-content/uploads/2012/11/sg3525-dc-dc-konvertor-dcdc-converter-circuit.gif

Bu şemadaki 51 ohm direnç düşük kalabilir devreniz için. Isınma olursa watlı 100ohm takılabilir.

fatih88

sönümleme kondansatörü koymadım bi onu deneyim muhtemelen entegrede emk dan bozuluyor galiba çünkü gatelere drain veya source akım akmaması gerekiyor başkada mantıklı bir açıklaması yok

www.fayelektronik.com

dnaci

Snubber umarım sorunu çözer. Kolaygelsin.

fatih88

Inşallah giderir şimdi çalışan bir devreden örnekler topluyorum 22.6khz kullanmışlar benim frekans tam iki katı bobinlerinde henrilerini ölçtüm ona göre sarar denerim bilgi veririm
Iyi çalışmalar

www.fayelektronik.com

dnaci

@fatih88 bilgi edinmek için soruyorum, yüzük nüve rengi nedir. Siyah, yeşil, sarı, hangi renk kullandınız. Bir de çalıştırdığınızda sistemin bobin mh değerlerini de yazarmısınız.

fatih88

Yeşil nüve primer 170uh

www.fayelektronik.com

dnaci

@fatih88 benim daha önce npn ve mosfet transistörlerle, normal ve ei serisi trafolarla çalışmalarım oldu. Ancak hiç toroid trafo ile bir çalışma yapmamıştım. Sizin forumda sorunuz görünce ilgimi çekti. Aslında ei serisi trafo kullandığınızı düşünmüştüm önce. Şimdi araştırma yapmaya başladım konu ile ilgili. Ve gayet iyi bilgilere ulaştım. Aşağıdaki linkte çok faydalı bir yazı var. Toroid nüvedeki her rengin optimum bir kullanım frekansı olduğunu gördüm. Mesala sizin kullandığınız renk için 50mhz-200mhz gibi bir frekans belirtilmiş. Ama gri renk nüve için tam bize uygun frekans veriliyor. Bir de göreli manyetik geçirgenlik var o değerleri ayrıca incelemek lazım. 

https://yusufbilgen.wordpress.com/2017/04/14/toroid-bobin-cesitleri-ve-toroid-induksiyon-hesabi/

Şimdi hatırladım elektronik balastlarda dahi yüzük nüve rengi griydi.

dnaci

Aslında nüve seçimi kadar sarım yöntemi de önemli linkte gew iyi bir paylaşım yapmış, sayfanın ortalarında toroid nüve için sarım şekli paylaşmış.

https://320volt.com/smps-trafo-toroid-nuve-sarimi-dc-dc/