Ir2153 dc dc converter sorunu

Başlatan fatih88, 16 Ağustos 2019, 20:41:53

fatih88

Teşekkür ediyorum ilginiz alakanız için bir şekilde çözmeliyim sarımlarımda doğru malesef nerde hata yapıyorum anlamadım
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

dnaci

Önemli değil, ben de çok şey öğrendim smps-konvertör konusunda forumda bu başlık altında. Güç elektroniği zor bir alan umarım başarırsınız.

fatih88

Devreyi çalıştırdım lakin fazla enerjide bırakamadım malum pazar yeni bir ir2153 almam mümkün değil primeri 5 tur sardım ve 35khz çıkardım frekansı. devre 4 tur sekonderle 11.5v civarında bir gerilim verdi eğer daha önceleri yaptıysanız ve skop görüntülerini biliyorsanız düzgün olup olmadığını söyler misiniz skop görüntüsü sekonderden alınmıştır birde sekonder frekansı neden 90khz civarında anlamadım halbuki gatelerde 35khz var sekonderde 2katı frekans var

www.fayelektronik.com

fatih88

Ara ara Ir2153ü kapatıp açıyorum iki farklı sinyal ortaya çıkıyor biri zaten bozuk bir sinyal 92khz geliyor biri gayet iyi zaten ayarladığım frekans yani 35khz çıkıyor neden böyle olurki bir fikri olan varmı acaba

www.fayelektronik.com

dnaci

Daha önce hiç osiloskop bağlama ihtiyacı duymadım. Voltajı ölçüp dcye çevirip yada ac olarak kullandım. Transformatör gerilim ve akımı değiştirir. Frekansı değiştirmez. Nasıl 90khz gibi bir değer çıkıyor ilginç. ir2153 anlık frekans kayma hatası veriyor olabilirmi?

fatih88

Sorunu çözdüm ir2153 besleme bacakları arasına 470uF/16v kondansatör attım sorun düzeldi gayet iyi çalışıyor delici motoru elimle durduruyorum skopta pek değişiklik olmuyor gayet iyi bence
Size teşekkür ederim yazılarıma sorunlarıma kıymet verip bana done araştırmanız beni cesaretlendirdi ve projenin ilk safasını bitirmiş oldum sıra yazılımda
Iyi akşamlar
Saygılarımla fatih aydoğdu

www.fayelektronik.com

dnaci

Önemli değil, yardımcı olabildiğime ve sorunu çözdüğünüze sevindim. Bende önümüzdeki günlerde toroid trafo ve sg3525 ile bir çalışma yapacağım. Bu çalışmam öncesi sizin verdiğiniz bilgiler banada çok faydalı oldu. İyi çalışmalar dilerim.

dnaci

@fatih88 bahsettiğim sg3525 içeren çalışmamı bitirdim. Sistem 11 ile 30 volt arasında akü beslemesinden kaç volt giriş olursa olsun sabit 2x15 volt 1 amper veriyor. Nüve olarak eski bir pc güç kaynağından söktüğüm erl3550 trafo kullandım. Bobin sarmak şimdilik bana göre değil.
Bazı bilgiler vereyim. Erl3550 çıkışında köprü diyot (her503) sonrası mutlaka sarı nüveli filtre bobini kullanılmalı. Ve ardından 1000mf gibi bir kondansatör ile filtreleme ve regülasyon işlemi yapılmalı. Artı ve eksi aynı sarı simit nüve üzerinde karşılıklı sarılmalı. 0.8mm telden 10'ar sipir yeterli geliyor. Bu nüvede smps devrelerinde bulunuyor. 2.5cm 3cm civarı çapı oluyor. Bir de zenerli geri besleme çok önemli yoksa trafo çıkış voltajı alıp başını gidiyor bir ara geri besleme yapmadığımda ölçü aletinde 110 volt gördüm. Çalışmamda örnek aldığım devreler:

https://320volt.com/tag/sg3525/