Analog Referans

Başlatan Serk@n, 08 Eylül 2019, 16:14:53

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar.

Arduinoda kullanılan Atmega328p entegresi ile ADC işlemi yapıyorum. İki sorum var:

1. Analog girişe 5V dan fazla verilince entegrenin zarar gördüğünü biliyorum. Analog referansını (çözünürlüğü artırmak için) dahili 1,1 V.'a düşürdüm. Bu durumda analog girişe uygulayabileceğim azami voltaj 1,1 V. mudur? Yoksa 1,1V ile 5V. değeri arasında 10 bit ADC.'nin en yüksek değeri olan 1023 değerini mi okurum?

2. Analog referansını harici bir kaynakla belirlemek, dahili referansa göre daha mı sağlıklı sonuçlar mı veriyor?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ete

Alıntı Yap1. Analog girişe 5V dan fazla verilince entegrenin zarar gördüğünü biliyorum. Analog referansını (çözünürlüğü artırmak için) dahili 1,1 V.'a düşürdüm. Bu durumda analog girişe uygulayabileceğim azami voltaj 1,1 V. mudur? Yoksa 1,1V ile 5V. değeri arasında 10 bit ADC.'nin en yüksek değeri olan 1023 değerini mi okurum?
0-1,1V voltaj aralığında 0-1023 değerlerini alırsın. 1,1V - 5V aralığında ise sürekli 1023 okursun. Analog girişler besleme voltajını entegrenin bozulmaması için aşmamalıdır. Okuma doğruluğu açısından da ref voltajını aşmamalıdır.
Ref voltaının nereden olduğu önemli değildir. Voltajın kararlı olması yani oynamaması önemlidir. Genelde besleme den ref alan sistemlerde besleme voltajı değişiklik gösterdiği için okumalar da inişli çıkışlı olmaktadır. Bu durumda harici çok sabit bir ref voltajı kullanılması uygundur. Ama dahili ref voltajı olan işlemcilerde voltaj çok kararlı olduğu için ref voltajı olarak tercih edilmelidir.

Ete

Serk@n

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.