12F629 PICKIT2 VPP HATASI

Başlatan smanovic, 01 Ekim 2019, 19:42:51

smanovic

Elimde bir kaç tane çalışan 12f629 var. Dünden beri uğraşıyorum sürekli bu hatayı veriyor.
pickit2 de sorun olsa diğer pic leri okumaz. bunlarda hata veriyor sadece.
örneğin 16f628 okuyorum, 12f675 okuyorum...

PICkit 2 Error
PICkit 2 VPP voltage level error.
Check target & retry operation.

resimde görünen sekilde
vpp
vdd
gnd
gp0
gp1

uclarını bağlıyorum. bir türlü okutamıyorum veya silemiyorum.
vpp(mclr) ucunu çıkarınca da bu hatayı vermiyor. ama haliylen okuyamıyor(no device detected)
pickit2 de bir de lvp diye bir pin var bunu da mı biyerlere bağlamam gerekiyor acaba

ete

BU tür hatalar genellikle bacaklarda bir terslik olduğu zaman ortaya çıkıyor.
Üstteki resimi referans alırsak,
PicKit2 VDDpini ==>> İşlemci 1 nolu pinine bağlanacak.
Pickit2 GNDPini ==>> İşlemci 8 nolu pine bağlanacak
Pickit2 DataPini==>> İşlemci 7 nolu pine bağlanacak
Pickit2 CLK pini==>> İşlemci 6 nolu pine bağlanacak.
Pickit2 Vpp Pini==>> İşlemci 4 nolu pine bağlanacak.

Bu bağlantılara göre baladım ama VPP hatası alıyorum diyorsan o işlemciler bozuk diyeceğim.
Pickit2 de LVP ucu olduğunu bilmiyordum. Orjinallerde yok diye biliyorum. Bu düşük voltajla programlama yapmak için kullanılıyor. Sen bir yere bağlama boşta kalsın.

Ete

smanovic

aynen, tek tek defalarca kontrol ettim, ben de bu şekilde bağlıyorum.
işlemciler çalışıyor görünüyor aslında ama yani düğmeye basınca ışık yanıyor, fonksiyonlar çalışıyor vs.. anlayamadım...
devre üzerindeyken de denedim, söküp de denedim....
3 tane kumanda var elimde hepsi bu şekilde...
üzerindeki yazı biraz dandik sanki , acaba çakma mı bastılar yazıyı kandırmak için...
başka bir entegre mi acaba bunlar...

ete

Bu programlama işini işlemciyi yerinden sökmeden orada yapıyor isen diğer devre elemanları bu işi bozuyordur.
Bu tür devrelerde işlemci boşta programlanıp yerine lehimleniyor. Özellikle data ve clk bacakları başka işler yapıyor iseler sinyal bozuluyordur.

Ete

smanovic

neyse ya kırdım hepsini söke taka lehip yapa yapa...
vpp voltaj levelinin de niye düştüğünü bir türlü anlamadım.

ete

Anlaşılmayacak bir şey yok. Her işlemci programlandıktan sonra bir iş yapması amacı ile karta yerleştirilir. İş yapan pinleri bir yerlere bağlanır kiminde pullup kiminde pulldown direnci bile yer alabilir. Kiminde gerilim bölücü bağlıdır. Bunların hepsi programlama esnasında gelen programlama voltajını (yaklaşık 13V civarında) ve CLK ve DATA sinyallerini bozacak şeylerdir.
Bir işlemcinin yer aldığı kart üzerinde ICSP soketi bırakılmış ise mutlaka programlamada kullanılan Vpp-Data-CLK pinleri ana devreden birer direnç ile (en az 2k2) izole edilirler. Yada en azında birer jumper kullanılarak programlama esnasında bu pinler ana devreden ayrılıp ICSP pinlerine bağlanırlar. Senin kartında böyle bir soket yok. Bunun anlamı ise o kart yalnızca çalışacak şekilde dizayn edilmiş ve programlamaya direk müsait değil demektir. Bu durumda yapılacak tek şey işlemciyi sökerek programlayıp tekrar yerine monte etmektir.

Ete