Pic osilatör ayar degistirme

Başlatan MB_77, 13 Ekim 2019, 22:32:12

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

ete

Bahsini ettiğin yöntemi hiç kullanmadım. Ama sorun olacağını sanmıyorum.

Genellikle sorulan sorunun cevabı yerine alternatifleri sunanlara kızarım. Kendi kendime sanki onları ben bilmiyorum derim. Ana bazende bilmediğim yada önemsemediğim alternatifler çıkıyor. O zamanda öneri işime yarıyor.
Bu nedenle bende sana alternatif öneri getireceğim. Belki biliyorsundur ama biliyorsan göz ardı et bilmiyorsan uygularsın.

Pil tüketimini azaltma gerektiğinde genellikle işlemciyi uykuya sokarım. Programın durumuna bağlı olarak uykuya sokma işi muhtelif şekillerde olabilir.
Mesela bir harici kesme veya timer kesmeleri ile uyandırma mümkün ise ASM kodu ile uykuya sokarım. Bu konumda işlemci mikroamperler seviyesinde akım çeker ve uykudan ancak bir kesme oluşursa çıkabilir.

Şayet kesme yaratamayacak isem kısa süreli uykulara sokarım. Bunda da Basic komutları devreye giriyor. Sleep 1 gibi komutlar işlemciyi belirli sürede uykuya sokar ve süre sonunda otomatik çıkartır. Örnek vereyim bir port kontrolü yapıyoruz ve işlemcinin burada çok enerji harcamasını istemiyoruz. Portu kontrol ettikten sonra 1 sn süre ile işlemciyi uykuya sokar ve uyandığında yeniden port kontrolü yapabilirim. Böylece işlemci 1000 ms uyku modunda çalışır ve belkide 1 ms den daha az süre normal modda çalışır. Bu kullanıcıya epeyce bir enerji tasarrufu getirir. Tabiiki tasarruf uzun vadede etkili olur.

Ete

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.